Rozwój dziecka

13 miesiąc życia – dziecko chodzi i wspina się

Gratulacje, Twoje dziecko osiąga kolejne etapy rozwoju, przypieczętowując swoją pozycję w drugim roku życia. Masz w domu już nie niemowlaka a maluszka…To zobowiązuje. Każdą ze stron :) Większość maluchów potrafi się już sprawnie poruszać, przechodząc z pozycji czworaka na dwie nogi. Dziecko w trzynastym miesiącu życia jest radosne i wesoło odkrywa świat, pokazując również, że ma poczucie humoru. Poza tym coraz wyraźniej ujawnia się jego charakter: upór i konsekwencja w dążeniu do celu. To dlatego potrafi spędzić pół dnia na wspinaniu się na krzesła, kanapę czy meble, próbując dosięgnąć tego, co jest poza jego zasięgiem… Jak wygląda 13 miesiąc życia?

13 miesiąc życia

Co potrafi dziecko w trzynastym miesiącu życia?

Pod koniec trzynastego miesiąca większość dzieci powinna zdobyć szereg umiejętności motorycznych i kilka ważnych osiągnięć intelektualnych. Przede wszystkim dziecko powinno:

  • podnosić się do pozycji stojącej,
  • potrafić usiąść z pozycji stojącej,
  • chodzić samodzielnie lub przesuwać się z jednego miejsca na drugie, przytrzymując się czegoś,
  • klaskać w dłonie,
  • wyrażać swoje pragnienia inaczej niż za pośrednictwem płaczu,
  • sprawnie podnosić przedmioty oraz je przytrzymywać.

Jeśli dziecko nie potrafi wykonywać powyższych czynności, to sygnał, by skonsultować się z lekarzem. Być może nie dzieje się nic niepokojącego, jednak nie wolno ignorować wątpliwości.

Co najczęściej potrafi dziecko w trzynastym miesiącu życia?

Dziecko mające 12 i pół miesiąca zazwyczaj potrafi to, co poniżej:

  • włożyć przedmiot do pudełka,
  • wejść na niewielką przeszkodę,
  • wykonać proste polecenie,
  • używać jednego zrozumiałego słowa,
  • wskazywać na potrzebny mu przedmiot,
  • pić z kubeczka.

Gdy dziecko ma prawie 13 miesięcy, zazwyczaj potrafi posługiwać się łyżką lub widelcem, potrafi zdjąć część swojej garderoby (na przykład czapkę lub skarpetkę), naśladować czyjś ruch (na przykład rzucić przedmiot na podłogę, machać czy naśladować w zabawny sposób kichanie).

13 miesiąc życia. Wszystko do buzi?

Choć dziecko już coraz mniej potrzebuje ssania i „ćmokania” dla uspokojenia (stąd wiele osób decyduje się na tym etapie na rezygnację ze smoczka), to nadal bardzo ważnym organem badawczym są usta, które testują wszystko, co wydaje się ciekawe. Dzieci odwiedzające plac zabaw z zapamiętaniem wpatrują się w ziemię i zbierają wszystkie interesujące przedmioty, na łące testują zapach i smak otaczających „przedmiotów”. Są bardzo ciekawe oraz jednocześnie konsekwentne w swoich dążeniach.

13 miesiąc życia. Uczucia, ach te uczucia

Czasy, kiedy niemowlę tylko spało, jadło i płakało, dawno minęły. Teraz ponad roczne dziecko okazuje wszystkie uczucia: miłość, przywiązanie, niezależność, złość, strach, rozczarowanie, upór, smutek, obawy oraz zakłopotanie.

Frustracje wywołuje bardzo często bycie niezrozumiałym. Dziecko wiele rozumie, mimo że jest w stanie powiedzieć słowo lub parę słów. Dlatego zazwyczaj nie umie przekazać tego, czego aktualnie potrzebuje. Bardzo dobrze wychodzi mu jednak protestowanie. Słowo „nie” w słowniku jest równie ważne jak „mama”, „baba” czy „tata”, a ruch przeczący głowy dużo bardziej przekonujący i częściej powtarzany niż potakiwanie.

Częste upadki

Dziecko, które dopiero nauczyło się chodzić i na każdym kroku testuje nowe umiejętności nieraz nabije sobie guza czy zetrze kolano. To naturalne. I choć rolą rodziców jest ochrona dziecka, warto sobie uświadomić, że nawet dobrze zabezpieczony dom, nigdy nie będzie w 100% pozbawiony zagrożeń. Poza tym zbyt duża nadopiekuńczość i próba ochrony dziecka, drżenie o ewentualne skutki upadków może przynieść więcej szkód niż pożytku: w tym spowolnienie rozwoju na pierwszym miejscu.

13 miesiąc życia. Przywiązanie

Mimo że maluszek zazwyczaj na tym etapie potrafi sprawnie się poruszać – czy to chodzić, czy raczkować – to nadal potrzebuje rodzica, który będzie mu towarzyszył w zabawie i w poznawaniu świata.

Mama czy tata nie muszą być jednak tuż obok. Ważne, by pozostawali w zasięgu wzroku. To daje malcowi niezbędne minimum komfortu. W razie potrzeby zawsze jest ktoś, do kogo można się przytulić…

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Jolanta

    Jakbym czytała o naszym synku :)) To znaczy, że dziecko dobrze się rozwija?

  2. Asienka

    Kilka dni temu swietowalismy roczek, art dla nas…
    Wiecie co mnie tylko martwi: że synek prawie nic nie mówi :(

  3. MM

    Sama prawda :)