Rozwój dziecka

13 miesiąc życia – dziecko chodzi i wspina się

Gratulacje, Twoje dziecko osiąga kolejne etapy rozwoju, przypieczętowując swoją pozycję w drugim roku życia. Masz w domu już nie niemowlaka a maluszka…To zobowiązuje. Każdą ze stron :)

Większość maluchów potrafi się już sprawnie poruszać, przechodząc z pozycji czworaka na dwie nogi. Dziecko w trzynastym miesiącu życia jest radosne i wesoło odkrywa świat, pokazując również, że ma poczucie humoru. Poza tym coraz wyraźniej ujawnia się jego charakter: upór i konsekwencja w dążeniu do celu. To dlatego potrafi spędzić pół dnia na wspinaniu się na krzesła, kanapę czy meble, próbując dosięgnąć tego, co jest poza jego zasięgiem…

Co potrafi dziecko w trzynastym miesiącu życia?

bnr-gymnastics-little-starsPod koniec trzynastego miesiąca większość dzieci powinna zdobyć szereg umiejętności motorycznych i kilka ważnych osiągnięć intelektualnych. Przede wszystkim dziecko powinno:

 • podnosić się do pozycji stojącej,
 • potrafić usiąść z pozycji stojącej,
 • chodzić samodzielnie lub przesuwać się z jednego miejsca na drugie, przytrzymując się czegoś,
 • klaskać w dłonie,
 • wyrażać swoje pragnienia inaczej niż za pośrednictwem płaczu,
 • sprawnie podnosić przedmioty oraz je przytrzymywać.

Jeśli dziecko nie potrafi wykonywać powyższych czynności, to sygnał, by skonsultować się z lekarzem. Być może nie dzieje się nic niepokojącego, jednak nie wolno ignorować wątpliwości.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Jolanta Jolanta

  Jakbym czytała o naszym synku :)) To znaczy, że dziecko dobrze się rozwija?

 2. Asienka Asienka

  Kilka dni temu swietowalismy roczek, art dla nas…
  Wiecie co mnie tylko martwi: że synek prawie nic nie mówi :(

 3. MM MM

  Sama prawda :)