Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić rodzicom nawet 12 tysięcy złotych, po 1 tysiąc przez rok lub 500 złotych miesięcznie przez dwa lata. To dodatkowe środki oprócz 500+, które należą się niektórym rodzicom. Komu i jak je zdobyć?
Dla kogo pieniądze?
1 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. To właśnie na jej podstawie można ubiegać się o 12 tysięcy dodatkowego wsparcia dla rodziców.
Świadczenie wypłacane jest na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie. Jest przeznaczone dla dzieci od 12 miesiąca do ukończenia 35 miesiąca życia. Nie ma kryterium dochodowego. Pieniądze nie są też opodatkowane. Na konta rodziców trafia co miesiąc albo 500 złotych – przez dwa lata lub 1000 złotych przez rok.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek można złożyć wygodnie online przez PUE ZUS, portal Emp@tia lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
Liczy się czas. Wniosek składamy, gdy drugie lub kolejne dziecko jest między 9 a 13 miesiącem życia. Kwota należna wypłacana jest wraz z kończeniem przez dziecka roku.
Jaki jest cel?
Środki w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego mają pomóc rodzicom w opłatach za opiekę nad dzieckiem – dla niani lub za żłobek.
Kiedy dziecko kończy rok, rodzice mają często duży dylemat. Co zrobić. Czy wrócić do pracy, czy może zostać jeszcze z dzieckiem do ukończenia przez nie 3 lat. Ten newralgiczny czas to mocno stresujący okres.
Dodatkowe środki pieniężne mają pomóc rodzicom podjąć dobrą decyzję.
Wsparcie należy się rodzicom w związku małżeńskim, nieformalnym związku, a także samotnym rodzicom. Gdy rodzice są po rozwodzie, pieniądze należą się temu rodzicowi, z którym na co dzień przebywa dziecko. W przypadku naprzemiennej opieki środki dzielone się na pół na dwóch opiekunów.
Świadczenia nie dostanie rodzic, którego dziecko zostało umieszczone w opiece zastępczej. Nie należy się ono też rodzicom pozbawionym władzy rodzicielskiej.
Nie powinni wnioskować o nie rodzice pobierający podobne świadczenie poza terytorium kraju.
Komentarze