10 zdumiewających faktów o ciąży

Powiększenie stopy

Nie warto inwestować w nowe obuwie, jeśli planujemy zajście w ciążę (zwłaszcza jeśli ma być to nasza pierwsza ciąża). U wielu przyszłych mam w okresie oczekiwania na maleństwo dochodzi do rozluźnienia wiązadeł oraz powiększenia stopy nawet o jeden rozmiar. Przeczytaj więcej.

Dodatkowo w ciąży, kiedy obserwuje się wzrost wagi, często dochodzi także do zwiększenia szerokości stopy. W większości wypadków zmiana ta ma charakter stały, a stopy nie wracają do wcześniejszych wymiarów.

Włosy w ciąży

Woman losing hair on hairbrushW ciąży wypada zdecydowanie mniej włosów. Ponadto zmienia się ich struktura, stają się one pełniejsze i bardziej „obfite”. Wszystko za sprawą estrogenu, który poprawia wygląd fryzury, a po ciąży jest często przyczyną nadmiernego (i równocześnie niepokojącego dla młodych mam) wypadania włosów. Na szczęście jest to proces jak najbardziej fizjologiczny i nie ma powodów do obaw.

Przeczytaj: czy w ciąży można farbować włosy.

Wysokie kobiety częściej rodzą bliźniaki

Dr. Gary Steinman, amerykański ginekolog z Long Island Jewish Medical Center, zaobserwował, że wyższe kobiety częściej rodzą bliźniaki i trojaczki niż kobiety niższe. Według badań, kobiety, które przeszły ciąże mnogie były o średnio 2,5 cm wyższe od przeciętnej Amerykanki (mającej 160 cm wzrostu).
Fakt ten ma mieć związek z hormonem IGF, który ma wpływ na wzrost kości oraz proces jajeczkowania.

Syndrom kuwady

To nie mit. Zależność między symptomami odczuwanymi przez kobietę w ciąży a tymi zgłaszanymi przez młodych tatusiów są dzisiaj faktem.
Co drugi przyszły tatuś obserwuje u siebie co najmniej jeden z poniższych symptomów:

  • mdłości, wymioty, bóle brzucha,
  • trudności w zasypianiu,
  • zaburzenia snu,
  • przybieranie na wadze
  • depresja ciążowa
  • ból głowy.

Powyższe zmiany, według niektórych źródeł, mogą dotyczyć nawet 65% przyszłych tatusiów.

Najpierw dziecko

W trakcie ciąży wszystkie cenne substancje odżywcze w pierwszej kolejności dostarczane są do dziecka, a dopiero potem, gdy jego potrzeby zostają zaspokojone, trafiają do matki. Dlatego w ciąży tak często dochodzi do wielu niedoborów u młodych kobiet. Przeciwdziała im regularne spożywanie posiłków bogatych w cenne składniki spożywcze oraz dbałość o zróżnicowane menu.

Przeczytaj: dieta w ciąży.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. monia monia

    Fakt, wszystko to święta prawda…