10 zdumiewających faktów o ciąży

Ciąża to cud. Gdy się nad tym dłużej zastanowić, to sam fakt połączenia dwóch komórek i powstania z nich życia musi zdumiewać. Wysoka złożoność tego procesu, jego perfekcyjny przebieg, a przy tym naturalność zmusza do tego, by pochylić głowę nad dokonaniami natury. Tym bardziej, że każdego dnia ten cud powtarza się milion razy, niezmiennie od tysięcy lat. Gdy dodatkowo poznaje się niesamowite fakty, które umożliwiają kobietom na całym świecie donoszenie ciąży, wiele drobnych problemów z tym związanych przestaje mieć znaczenie.
Dlatego w tym artykule nie będzie o zgadze w ciąży, opuchniętych kostkach i mdłościach. Będzie o tym, co zapiera dech w piersiach…

Powiększenie serca

Jeśli lubisz „piękne” tłumaczenia, możesz po prostu stwierdzić, że serce w ciąży się powiększa (zwłaszcza jego lewa komora), by znalazło się w nim miejsce na wielką miłość, jaką obdarzysz nowego członka rodziny. Jednak jeśli zależy Ci na poznaniu biologicznego aspektu tych zmian, z pewnością zauważysz, że serce w ciąży bije Ci szybciej i mocniej. Niekiedy możesz obserwować u siebie nieregularną pracę, przyspieszenia, a potem spowolnienia (palpitacje serca). Nic dziwnego, ten ważny organ w ciąży jest zdecydowanie bardziej obciążony i poddawany wielu próbom niż na jakimkolwiek innym etapie życia.

Wszystko za sprawą zwiększania ilości krwi, nawet o 40-50% (największy skok ilości krwi w ciąży następuje około 28-32 tygodnia ciąży).

Macica powiększa się 500 razy

W trakcie ciąży macica zmienia się nie do poznania. Z narządu o wielkości średniej śliwki powstaje  organ, który rozrasta się do rozmiaru sporego arbuza. Przez dziewięć miesięcy osiąga wagę równą nawet jednego kilograma. Koło 35 tygodnia ciąży pojemność macicy jest 500 razy większa niż przed ciążą. Jej masa natomiast w trakcie ciąży powiększa się aż 20-krotnie.

Po porodzie macica systematycznie się zmniejsza, wracając do rozmiarów sprzed ciąży.

Ciąża a biust

Woman measuring breast sizePowiększone i bolesne piersi są jednym z pierwszych objawów ciąży.

Ciąża zmienia wygląd biustu oraz jego rozmiar. Badania wykazały, że około 35% kobiet po porodzie ma większe piersi, a 25% mniejsze. Niekiedy zmiany cofają się po okresie około dwóch lat po ciąży, u niektórych pań mają charakter stały. Co ciekawe na wygląd biustu ma wpływ przede wszystkim ciąża. Okres laktacji zazwyczaj ma wpływ drugorzędny i znacznie mniejszy.

Przeczytaj o pielęgnacji biustu w okresie laktacji.

Rozmiękczanie stawów

Natura pomyślała o czymś jeszcze. By umożliwić kobiecie wydanie dziecka na świat, w okresie ciąży, a zwłaszcza tuż przed porodem, zwiększa się ilość hormonu znanego pod nazwą relaksyna, co prowadzi do zmiękczenia wiązadeł i umożliwia przejście dziecka przez kanał rodny.

Lepszy węch

W ciąży zmienia się również wrażliwość zmysłów. Nie tylko dotyku, ale również węchu. Ma to ważne znaczenie, w przeszłości, kiedy nie myślano nawet o wynalezieniu lodówki, pozwalało kobiecie unikać wielu zagrożeń, w tym zjedzenia nie do końca świeżych posiłków.
Na poziomie biologicznym lepszy węch jest oznaką zwiększonej ilości estrogenu oraz hormonu ciążowego: gonadotropiny kosmówki (HCG).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. monia monia

    Fakt, wszystko to święta prawda…