Ciąża, oprócz wielu korzyści płynących z radości macierzyństwa oraz posiadania własnej rodziny, może przynieść przyszłej mamie również pewne korzyści zdrowotne. Jeżeli ciekawi Was, o czym mowa, przygotowaliśmy specjalny artykuł, w którym przedstawiamy 10 zdrowotnych powodów, dla których warto zajść w ciążę. Zapraszamy do lektury.
Wykonanie badań profilaktycznych i diagnostycznych
Pierwszą korzyścią zdrowotną, którą czerpie kobieta po zajściu w ciążę, jest konieczność wykonania różnego rodzaju badań profilaktycznych i diagnostycznych. Wśród nich znajdują się m.in. morfologia krwi, badania hormonalne, badanie ogólne moczu, badania w kierunku cukrzycy, kiły, toksoplazmozy, WZW i wiele innych. Większości z nich kobieta nie będąc w ciąży, zapewne nie wykonałaby rutynowo. Dla jednych pacjentek ich wyniki będą jedynie potwierdzeniem dobrego stanu zdrowia, a dla innych szansą na szybkie podjęcie leczenia przypadkowo wykrytej choroby.
Lepsze odżywienie i zdrowsza dieta
Jednym z elementów wizyt lekarskich w ciąży jest edukacja pacjentki na temat prozdrowotnych zachowań oraz zdrowego trybu życia. Bardzo ważnym aspektem, warunkującym prawidłowy rozwój ciąży jest bowiem regularne spożywanie posiłków oraz odpowiednia dieta. Zapotrzebowanie kaloryczne ciężarnej jest nieco większe, ponieważ organizm potrzebuje pokarmu do potrzeb nie tylko własnych, ale również rozwijającego się w nim nowego życia. Korzyści zdrowotne z diety w ciąży wiążą się m.in. z odrzucenia produktów mocno przetworzonych i bogatych w tłuszcze trans, na rzecz pokarmów bogatobiałkowych oraz zawierających kwasy omega (te ostanie są często dodatkowo uzupełniane preparatami wielowitaminowymi).
Walka z nałogami
Kolejnym aspektem zdrowego trybu życia, któremu ciężarna bezwzględnie powinna się podporządkować, jest rzucenie nałogów. Choć powszechnie wiadomo, że palenie wyrobów tytoniowych i nadużywanie alkoholu jest szkodliwe dla zdrowia, często bardzo trudno jest się powstrzymać przed sięganiem po te używki. Bardzo dobrym i skutecznym motywatorem powinno być (choć niestety nie zawsze jest) zajście w ciążę. Świadomość faktu, że spożywany alkohol i wypalane papierosy zatruwają rozwijające się w łonie dziecko, powinna być dla racjonalnie myślącej i odpowiedzialnej matki największą motywacją do rzucenia nałogu.
Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jajnika
Jednym z czynników ryzyka jednego z najbardziej podstępnych nowotworów, raka jajnika, jest bezdzietność. Zajście w ciążę zmniejsza ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych i najbardziej zaskakujących korzyści zdrowotnych płynących z bycia w ciąży.
Mniejsza szansa na zachorowanie na raka endometrium
Podobna sytuacja dotyczy raka endometrium, zwanego inaczej rakiem trzonu macicy. Również w tym przypadku nieposiadanie potomstwa jest czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwór endometrium. Korzyścią z zajścia w ciążę będzie więc nie tylko zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwór jajnika, ale również na raka trzonu macicy.
Złagodzenie chorób autoimmunologicznych
Dzięki zjawisku „tłumienia” niektórych składowych układu immunologicznego (co ma za zadanie umożliwienie „obcemu” dla organizmu matki płodowi rozwijanie się w jej łonie) ciężarne chorujące na choroby autoimmunologiczne będą mogły odczuć złagodzenie ich objawów. Niektóre świeżo upieczone matki nieco gorzej mogą czuć się natomiast po rozwiązaniu, ponieważ u części może dojść do nagłego nawrotu choroby i zwiększenia jej aktywności.
Wytchnienie w alergii
Również ciężarne cierpiące na różnego rodzaju alergie będą mogły odczuć nieco wytchnienia, dzięki łagodzącemu działaniu hormonów steroidowych produkowanych w ciąży w zwiększonych ilościach. Dzięki nim, choć na jakiś czas przyszłe mamy cierpiące na alergię będą mogły cieszyć się z mniej dokuczliwych objawów kataru siennego, zapalenia spojówek czy wysypek i świądu skóry.
Złagodzenie objawów astmy
Według statystyk, 33% kobiet cierpiących na astmę odczuwa w trakcie ciąży złagodzenie objawów choroby. Dzięki temu poprawie ulega komfort życia ciężarnej oraz jej wydolność wysiłkowa. Pozytywne efekty są najbardziej zauważalne w końcowych miesiącach ciąży.
Lepsza kondycja włosów, skóry i paznokci
W trakcie ciąży znacznie poprawia się kondycja skóry, włosów i paznokci, które to szybciej rosną i stają się bardziej wytrzymałe. Dzieje się tak zarówno dzięki produkowanym przez organizm ciężarnej w dużych ilościach estrogenów, jak i dzięki bardziej zbilansowanej i odżywczej diecie, którą kobiety stosują w ciąży dla dobra dziecka. Dobra kondycja włosów, skóry i paznokci może ulec znacznemu pogorszeniu już po rozwiązaniu, dlatego, aby ją utrzymać, warto wspomagać się w tym czasie zrównoważoną dietą oraz produktami bogatymi w witaminy grupy B lub preparatami witaminowymi.
Zmiana w psychice
Ciąża wpływa na psychikę kobiety w zmiennym stopniu, ale też w różny sposób, w zależności od jej trymestru. Jedno jest jednak pewne – szczególne korzyści w tym aspekcie odczują zwłaszcza pary, które długo starały się o potomstwo. Poziom stresu, który w ich związku był na wysokim poziomie, spada po zajściu w ciążę, zaczynają oni odczuwać odprężenie i radosną ekscytację. Czas ciąży nie jest dla nich oczywiście wolny od zmartwień, ale wizja posiadania wspólnego potomstwa znacznie zbliża partnerów do siebie, buduje u nich wzajemne zaufanie i pokłady miłości i troski, dzięki czemu łatwiej jest im przetrwać trudniejsze chwile na drodze do rozwiązania.
Komórki macierzyste
Choć zjawisko to nie jest do końca poznane, specjaliści podejrzewają, że pochodzące z rozwijającego się zarodka mogą przedostawać się do organizmu matki i uczestniczyć w nim w naprawie i regeneracji uszkodzonych tkanek. Jest to jednak na razie jedynie przypuszczenie, a na naukowe potwierdzenie tej ciekawostki przyjdzie nam zapewne poczekać kilka lat.
A czy Wy, drogie Czytelniczki, doświadczyłyście jakichś zdrowotnych korzyści płynących z ciąży? Podzielcie się tym z nami w komentarzach.
Komentarze