10 wczesnych sygnałów świadczących o inteligencji dziecka

Od chwili, gdy Twoje dziecko przyszło na świat, wiesz, że jest niezwykle. Być może poczułaś to już wcześniej, w trakcie ciąży, ale dopiero poród pozwolił Ci dostrzec ten fenomen w całej krasie. Każdy kolejny etap utwierdzał Cię w przekonaniu, że Twoje dziecko jest niesamowite, jedyna w swoim rodzaju. I masz rację.

Naukowcy idą jednak o krok dalej – sugerują, że już na bardzo wczesnym etapie można ocenić potencjał intelektualny dziecka. Innymi słowy, czy maluch jest szczególnie utalentowany. O tym, czy Twoje dziecko będzie wyróżniać się pod względem inteligencji mają świadczyć poniższe sygnały.

Niezwykła pamięć

Według naukowców, jeśli niemowlę dobrze pamięta zdarzenia z przeszłości, jest to jeden z wczesnych objawów inteligencji. Jak to rozpoznać? Na przykład po tym, że maluch wie, gdzie została ukryta zabawka, umie szybko rozpoznać twarze i lokalizacje. Z czasem zadziwia otoczenie wspomnieniami z dalekiej przeszłości, których nikt po maluchu by się nie spodziewał.

Przeczytaj więcej na ten temat.

Ciągle chce więcej

Maluszek dopiero co nauczył się przewracać na boki, a już niecierpliwi się, bo dąży do pełnego obrotu? Gdy tylko nauczy się leżeć na brzuchu, długo nie trzeba czekać, by podniósł pupę, próbując ustawiać się do raczkowania? Obserwujesz dziecko i widzisz, że jest niecierpliwe i robi wszystko, by jak najszybciej osiągnąć kolejny etap rozwoju i rzeczywiście się to udaje?

Ciągła potrzeba stymulacji psychicznej i fizycznej jest oznaką inteligencji. Dlatego jeśli dziecko chce często zmieniać pozycję, dąży do tego, by być noszone i by stwarzać mu najlepsze warunki do osiągania dalszych etapów rozwoju, bo szybko się nudzi, to cechy, które powinny Cię zainteresować.

Przeczytaj więcej na ten temat.

Skupione spojrzenie

Kolejny sygnał, na jaki warto zwrócić uwagę to skoncentrowane, skupione spojrzenie. Wyróżniające się pod względem inteligencji dzieci zaczynają skupiać wzrok na jednym punkcie i z zainteresowaniem przyglądać się przedmiotom na wczesnym etapie rozwoju. Widać, że „pochłaniają” z otoczenia nowe rzeczy, są bardzo ciekawe i często zaskoczone tym, co widzą. Starają się wyłapać spojrzenie rodzica, by zmotywować go do dłuższego kontaktu. Z czasem, gdy dziecko dorasta potrafi dłużej skupić się na danej czynności. Mimo wysokiej aktywności i energii, która go wręcz rozpiera od środka, gdy jest czymś żywo zainteresowane, koncentruje wszystkie siły na danej aktywności, na przykład wysłuchania do końca historii, obejrzeniu książeczki, ułożeniu wieży z klocków, itd.

Przeczytaj więcej na ten temat.

Przewiduje przyszłość

Brzmi tajemniczo, jednak chodzi o zwykłe łączenie ciągu wydarzeń.

Inteligentne dziecko już na wczesnym etapie będzie kojarzyło fakt wejścia do samochodu z podróżą, otwarcie lodówki z jedzeniem, a dzwonek do drzwi z wizytą gości. Coś, co dla nas, osób dorosłych jest naturalne, dla niemowlaka może być niezwykłym odkryciem.

Woli towarzystwo starszych dzieci lub dorosłych

Szczególnie utalentowane dzieci preferują towarzystwo starszych osób, ponieważ czują się w ten sposób komfortowo oraz mogą od nich sporo się nauczyć. To dlatego, że ich zdolności poznawcze są dalej posunięte niż ich rówieśników i dlatego sprawiają wrażenie starszych niż są w rzeczywistości.

Żywe srebro

Choć nie brak w historii wielu utalentowanych introwertyków, to naukowcy nie kryją, że w przypadku dzieci wysoka aktywność, dynamiczność zazwyczaj wskazuje na wysoki potencjał intelektualny. Konkretne sygnały to: bycie w ciągłym ruchu, nieukrywanie się z emocjami, umiejętność rozśmieszania otoczenia, żywa mimika, zabawne gesty, które dziecko powtarza w określonych sytuacjach na przykład dla rozładowania atmosfery, poczucie humoru i wysokorozwinięte zdolności społeczne (łatwość nawiązywania kontaktów i odnalezienia się w nowym otoczeniu).

Przeczytaj więcej na ten temat.

Wczesne posługiwanie się językiem

Gdy dzieci nie mówią, nie możemy się doczekać aż zaczną, jednak gdy w końcu nabywają tę umiejętność, często czujemy się przytłoczeni, kiedy buzia się im nie zamyka. Tymczasem wszystkie wyniki badań wskazują, że umiejętności językowe naprawdę mają związek z rozwojem inteligencji.

Naukowcy podkreślają, że wczesne używanie wielu słów ma bezpośredni związek z poziomem inteligencji. Inne cechy, na które warto zwrócić uwagę to: umiejętność łatwego przyswajania nowych słów, tworzenia bardziej rozbudowanych zdań, wyłapywanie niuansów mowy – przenośni i podwójnych znaczeń (dlatego uważaj na to, co mówisz!), wczesne czytanie (przed pójściem do szkoły), ciągłe zadawanie pytań i dążenie do uzyskania pełnych, wyczerpujących odpowiedzi. Poza tym cechy, na które warto zwrócić uwagę to wczesne rozumienie poleceń wielopoziomowych, na przykład: idź do kuchni, weź ten żółty kubek i przynieś mi go. Poza tym szczególnie utalentowane dziecko ma tendencję do szybkiego mówienia, które odzwierciedla szybki przepływ myśli, dlatego często dziecko proszone jest, by mówić wolniej.

Przeczytaj więcej na ten temat.

Problemy z zasypianiem

Od niemowlaka dziecko ma kłopot z zaśnięciem? Nawet gdy jest wyraźnie zmęczone, robi wszystko, by „bawić się dalej”? Gdy dorasta, kończy kilka lat, informacja o tym, że czas do łóżka, wywołuje protest? Naukowcy sugerują, że wbrew pozorom to dobry sygnał...Może wskazywać na inteligencję. Trudności z zasypianiem często mają źródło w przestymulowaniu mózgu, który wykonywał ciężką pracę w trakcie dnia i teraz wieczorem trudno się mu wyciszyć.

Poza tym inteligentne dzieci w okresie niemowlęcym śpią mniej, ucinają sobie tylko krótkie drzemki w ciągu dnia, raz na jakiś czas, pozwalając rodzicom na dłuższy odpoczynek. Wydaje się, że są ciągle na straży, gotowe, by rozwijać swoje umiejętności. Gdy się przebudzają, niecierpliwie nawołują mamę lub tatę, bo są głodne stymulacji. Często bywają rozdrażnione, płaczliwe, a rodzice stają na głowie, by odkryć przyczyny złego samopoczucia, które nie jest spowodowane głodem, mokrą pieluszką, ani inną znaną przyczyną. Czasami podejrzenie pada na kolkę, tymczasem w wielu przypadkach powodem jest uporczywa chęć doświadczania, zmian otoczenia, odkrywania nowych rzeczy. Uzdolnione dzieci rodzą się z silną potrzebą stymulacji umysłowej, która gdy nie jest zaspokajana, rodzi frustrację. Niestety zbyt duża ilość wrażeń również kończy się protestem przeciążonego układu nerwowego, stąd inteligentne dzieci dostają łatkę „trudnych”.

Przeczytaj obszerniejsze informacje na ten temat.

Duża wrażliwość

Wysoka wrażliwość, objawiająca się poprzez wyrażanie emocji, a także odczytywanie uczuć innych (empatia) jest wczesnym sygnałem inteligencji. Psychologowie twierdzą, że utalentowane dzieci są bardziej „emocjonalnie intensywne i wrażliwe na uczucia” niż rówieśnicy i zdecydowanie intensywniej przeżywają uczucia.  Poza tym we wczesnym okresie są bardzo wrażliwe na smak, zapach, dotyk, dotkliwiej niż inne dzieci doświadczają zmian w tym zakresie.

Większa wrażliwość objawia się ponadto z żywym zainteresowaniem pięknem otaczającego świata – kwiatami, drzewami, zachodzącym słońcem, a także wybranymi formami sztuki – rzeźbą, malarstwem, architekturą. Szczególnie utalentowane dzieci mają potrzebę, by podejść bliżej, zobaczyć dokładniej, dotknąć, zrozumieć, co nie zawsze przyjmowane jest ze zrozumieniem.

Przeczytaj więcej na ten temat.

Silne cechy przywódcze

Uzdolnione dzieci w naturalny sposób stają się liderami w grupie, inicjują zabawy, nadzorują je i prowadzą w określonym kierunku. Czują się dobrze w organizowaniu przedsięwzięć, a inne dzieci z łatwością za nimi podążają.

Poza tym w trakcie zabawy lubią być pierwsze, w grupie rówieśniczej ich aktywność zwraca na siebie uwagę, bo wybierają dla siebie dogodne miejsce, w centrum, blisko osoby dorosłej, tak, by wszystko dokładnie widzieć i słyszeć.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.