10 ważnych zasad wychowywania dzieci według Janusza Korczaka

Oto 10 ważnych rad od człowieka, który za dzieci oddał życie.  Korczak to: „Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje…”

1. korczakNie oczekuj, że twoje dziecko będzie takim, jakim ty chcesz żeby było. Pomóż mu stać się sobą, a nie tobą.

2. Nie żądaj od dziecka zapłaty za wszystko, co dla niego zrobiłeś. Dałeś mu życie, jak on miałby ci się odwdzięczyć? Ono da kiedyś nowe życie, a jego dziecko następne.

3. Nie mścij się na dziecku za swoje krzywdy, żebyś na starość nie jadł suchego chleba. Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz.

4. Nie patrz na jego problemy z wysoka. Życie daje każdemu według jego sił i możesz być pewien, że dla niego jest ono tak samo ciężkie jak dla ciebie, a może nawet i cięższe, gdyż nie ma jeszcze doświadczenia.

5. Nie poniżaj!

6. Nie zapominaj, że najważniejsze spotkania człowieka to spotkania z dziećmi. Zwracaj na nie więcej uwagi — nigdy nie wiemy, kogo spotykamy w dziecku.

7. Nie zamęczaj się, jeśli nie możesz czegoś zrobić dla swojego dziecka. Po prostu zapamiętaj: dla dziecka zrobiono za mało, jeśli nie zrobiono wszystkiego, co było możliwe.

8. Dziecko to nie tyran, który zawładnie całym twoim życiem. To nie tylko ciało i krew. To drogocenna czara, którą życie dało ci do ochrony i rozpalenia w niej twórczego ognia. To uwłaszczona miłość matki i ojca, u których będzie rosnąć nie „nasze”, „własne” dziecko, ale dusza przekazana na przechowanie.

9. Naucz się kochać cudze dziecko. Nigdy nie wyrządzaj mu tego, czego nie chcesz, by robiono twojemu.

10. Kochaj swoje dziecko takim, jakim jest — nieutalentowane, nieudane, dorosłe. Będąc z nim ciesz się! Chwile z dzieckiem to święto, które jeszcze u ciebie trwa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Alergiczne Dziecko Alergiczne Dziecko

  Prawda!

 2. Agata Agata

  Korczak to wspaniała osoba, lekarz, pediatra, pisarz, człowiek o wielkim sercu, uczynił bardzo wiele dobra dla dzieci. Polecam poszukać wiadomości o nim o jego historii z getta warszawskiego. Jak czytałam jego historię to płakałam…

 3. Jula Jula

  Bardzo chciałabym tak wychowywać dzieci…

 4. e-mka e-mka

  Najbardziej podoba mi się zasada nr 10. Mój partner kocha moje dziecko jak swoje własne :)

 5. Ewcia Ewcia

  Święte słowa. Wydrukuje sobie to, powiesze na scianie i bede codziennie czytala. On będzie moim Zyciowym mentorem. Mam nadzieje ze dzieki jego slowom bedziemy lepszymi rodzicami.

 6. Iwona Iwona

  Staramy się z mężem wspierać nasze dziecko na każdym kroku, dużo uwagi poświęcamy na realizacje pasji zarówno naszych jak i córki, staramy się przy tym wychować ją w oparciu o fundamenty naszej wiary. Dużą, nieocenioną pomoc, otrzymaliśmy od Akademii Królowej Jadwigi, gdzie oprócz zajęć z tańca i rysunku Tosia realizuje swoje pasje, dbając przede wszystkim o rozwój piękna wewnętrznego. Niezależnie czy jesteście z Poznania czy z daleka polecam Waszej uwadze to miejsce. Widząc jak szczęśliwie rozwija się nasze dziecko sami również jesteśmy niezmiernie szczęśliwi

 7. Bronek Bronek

  Szkoda Korczaka to najporządniejszy człowiek o jakim słyszałem.