10 ważnych zasad, gdy pojawia się mokry kaszel u dziecka

Mokry kaszel u dziecka sam w sobie nie jest chorobą, jest objawem, reakcją obronną organizmu zmierzającą do usunięcia zalegającej wydzieliny z układu oddechowego. I pod tym względem jest jak najbardziej wskazany i mile widziany. Tylko jak sobie z nim radzić, by kaszel produktywny zrobił to, co do niego należy i szybko minął? I żeby nie zamieniał się w intensywny odruch prowokujący wymioty?

Mokry kaszel u dziecka? To akurat dobrze

Bardziej niepokojący niż mokry kaszel u dziecka jest kaszel suchy, nieproduktywny, który może trwać przez wiele tygodni i mocno utrudniać zabawę czy sen dziecka. Nierzadko w takim wydaniu jest to kaszel poinfekcyjny.

Kaszel mokry z kolei pozwala na usunięcie z układu oddechowego zalegającej tam wydzieliny, nadmiar śluzu. I w takim wydaniu przyspiesza zdrowienie dziecka. Starsze dzieci zazwyczaj sprawnie wypluwają odkrztuszaną flegmę. Młodsze niestety tego nie potrafią i ją połykają, skutkiem może być roztrój żołądka, a nawet wymioty.

Kaszel mokry jest zazwyczaj ostry, trwa kilka dni, rzadko występuje jako przewlekły (ponad miesiąca). Najczęściej jest objawem przeziębienia, dużo rzadziej grypy, zapalenia oskrzeli czy płuc. Pojawia się po kaszlu suchym i jest najczęstszym objawem infekcji wirusowej.

Kaszlu mokrego nie należy hamować. Zadanie jest inne – należy zastosować takie metody, które ułatwią i przyspieszą oczyszczanie dróg oddechowych.

mokry kaszel u dziecka

Mokry kaszel u dziecka? Zwiększ ilość płynów

W procesie zdrowienia dziecka bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego nawodnienia. Chore dziecko powinno dużo pić. Rolą rodziców jest podawanie płynów, które nie drażnią układu oddechowego. Najlepiej w tym celu sprawdza się ciepła herbata z sokiem malinowym, herbata z miodem i cytryną, rosół.

Przeczytaj herbatki na przeziębienie.

Nawodnienie dziecka pozwala rozrzedzić wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie, błyskawicznie wzmacnia i poprawia samopoczucie.

Na mokry kaszel u dziecka stosuj nebulizacje

W celu usprawnienia oczyszczania dróg oddechowych warto sięgnąć po nebulizację. Lekarz może zalecić leki mukolityczne, rozrzedzające wydzielinę do zastosowania do inhalatora. Nie zawsze są one konieczne, najczęściej wystarczy sięgnąć po prostu po sól fizjologiczną dostępną w każdej aptece.

Oklepuj plecki dziecka

Po każdej inhalacji czy po podaniu syropu oraz po nocy warto poświęcić około 10 minut na dokładnie oklepanie plecków dziecka. U starszych dzieci można to robić w pozycji siedzącej, u młodszych bardziej sprawdzi się położenie dziecka na brzuszku na kolanach osoby dorosłej w pozycji, w której głowa znajduje się nieco niżej niż brzuszek.

Plecki dziecka oklepujemy dłonią złożoną w łódeczkę.

Układaj do snu wyżej

Przy mokrym kaszlu warto układać dziecko do snu nieco wyżej niż zwykle. By dziecko nie leżało płasko, warto podłożyć pod materac zwinięty koc. W przypadku starszych dzieci sprawdzi się wyższa poduszka.

Stosuj maści i olejki

Jeśli dziecko męczy uporczywy mokry kaszel, warto stosować specjalne maści rozgrzewające. Można również użyć kilka kropel – olejku eukaliptusowego, mentolowego lub miętowego, które ułatwią oddychanie i pomogą w zmniejszaniu kaszlu.

Rozśmieszaj dziecko

O tym patencie mówi wielu pediatrów. Gdy dziecko ma kaszel mokry, który trwa już od jakiegoś czasu, warto zadbać o to, by prowokując odruch kaszlu, usunąć wszelką wydzielinę. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy dziecko kaszle rzadko, a kaszlowi towarzyszy charakterystyczny dźwięk odrywającej się flegmy. Co wtedy warto zrobić? Najlepiej po prostu połaskotać dziecko, co sprowokuje odruch kaszlu.

Dobrze wietrz mieszkanie, wychodź na spacer

Wielu rodziców mierzących się z infekcją dziecka, zamyka malucha w domu. Obawia się wietrzenia i „przewiania”. Całkiem niepotrzebnie. By przyspieszyć proces powrotu do zdrowia, warto dbać o częste i dokładne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Jeśli na zewnątrz panują niskie temperatury, wystarczy po prostu przenieść się z zabawą do innego pokoju i wietrzyć mieszkanie partiami. Zwłaszcza nocą zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza.

Jeśli dziecko nie ma gorączki i ogólnie dobrze się czuje, nie warto odmawiać mu spacerów. Dobre dotlenienie oraz dostęp do chłodniejszego powietrza niż w domu usprawnia zdrowienie, pozwala również szybciej oczyścić drogi oddechowe.

Podawaj sprawdzone syropy

Na rynku dostępnych jest wiele syropów wykrztuśnych, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają odkrztuszanie. Można je podawać dziecku, po dokładnej analizie zaleceń i dawkowania, zwracając uwagę, by ostatniej dawki nie podawać przed snem.

Stosuj naturalne metody

Wielu rodziców nie stosuje syropów na kaszel mokry dostępnych w powszechnej sprzedaży, wolą sięgnąć po naturalne metody, które są równie skuteczne, a do tego bezpieczne.

Na mokry kaszel świetnie sprawdzi się syrop z cebuli. 

W przypadku najmłodszych dzieci można sięgnąć po posiekaną cebulę na drobne kawałki i dodać do niej kilka ząbków posiekanego czosnku. Tak powstałą „miksturę” kładziemy na talerzyk i ustawiamy obok łóżeczka dziecka, by maluch w nocy wdychał lecznicze składniki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    Polecane tematy