10 rzeczy, które najbardziej stresują nasze dzieci

Stres to nieodłączny element naszej codzienności. Istnieje zawsze, czy nam się to podoba, czy nie. Zarówno w świecie dorosłych, jak i dzieci. Nawet w tak zwanym bezstresowym wychowaniu, które obrosło w tyle mitów i nieporozumień, że powstał na ten temat niejeden obszerny artykuł. Powód jest prozaiczny, nie da się uniknąć stresu ani w 100% go wyeliminować. Czym stresują się nasze dzieci?

Dzieci i stres

Mówi się, że małe dzieci są jak gąbki – chłoną wszystkie emocje. Nie mają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów obronnych, które uchroniłyby je przed wpływem trudnych emocji. Mówi się też, że małe dzieci są jak lustra, które odbijają w sobie nas rodziców, nasze błędy, ograniczenia, przekonania. Jest też inna prawda, bardzo istotna w tym temacie – dzieci widzą i rozumieją więcej niż nam się wydaje.

Dlatego starania rodzica, by uchronić dziecko przed każdym stresem są skazane na porażkę. I paradoksalnie dobrze, że tak jest, bo dzieci już od najmłodszych lat powinny się uczyć, przy wsparciu rodziców, jak radzić sobie ze stresem. To bardzo istotne, bo nasze stresy rosną wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym musimy się zazwyczaj mierzyć z większymi wyzwaniami.

Z drugiej strony zdarza się też tak, że dziecko jest narażone na stres zbyt duży, z którym nie jest w stanie sobie poradzić, bez aktywnego wsparcia psychologa. Dlatego rolą rodzica jest baczne obserwowanie dziecka, by ewentualne trudności w porę wychwycić. Do tego potrzebny jest czas, którego małe i większe dzieci po prostu potrzebują. A którego brak ze strony rodziców jest źródłem wielu późniejszych problemów.

stres u dzieci

10 rzeczy, które najbardziej stresują dziecko

 1. Śmierć matki/ojca
 2. Rozwód rodziców – nawet kulturalne rozstanie się rodziców, bez wykorzystywania dziecka w grze między dorosłymi jest źródłem stresu. Nie ma rozwodów bez stresu.
 3. Kłopoty finansowe rodziny – z praktyki psychologów i psychoterapeutów wynika, że dzieci, nawet jeśli chroni się je przed tematami finansowymi, dobrze wiedzą o kłopotach rodziny w tym zakresie.
 4. Przeprowadzka – a tym samym nierzadko rozstanie z przyjaciółmi, ulubionymi miejscami
 5. Zmiana szkoły – stres wynikający z lękiem o to, jak zostanie się odebranym w nowym miejscu, czy wzbudzi się sympatię, czy znajdzie się przyjaciół
 6. Śmierć ulubionego zwierzątka
 7. Nieobecność matki (np. pobyt w szpitalu, dłuższy wyjazd)
 8. Choroba rodzica – czy to fizyczna czy psychiczna,
 9. Przemoc fizyczna – bicie, poniżanie, zastraszanie
 10. Zaniedbywanie – poczuci braku wsparcia ze strony rodziców, poczucie, że rodzic nie ma czasu, jest nieobecny fizycznie lub psychicznie (źródło: Stres kobiecy, G. Witkin, wyd. Rebis)

Holmes TH, Rahe RH w „The Social Readjustment Rating Scale” jako najbardziej stresujące dla nastolatka wymieniają:

 1. Śmierć rodzica
 2. Nieplanowana ciąża/aborcja
 3. Rozwód rodziców
 4. Powstanie widocznego zniekształcenia ciała
 5. Zostanie ojcem
 6. Ponad roczny wyrok więzienia dla rodzica
 7. Separacja rodziców
 8. Śmierć brata i siostry
 9. Brak akceptacji przez rówieśników
 10. Nieplanowana ciąża siostry

Jak mądrze reagować na stres dziecka?

Istnieją dwie najważniejsze rady:

 1. Stresu dziecka nie wolno wyolbrzymiać.
 2. Stresu dziecka nie można bagatelizować.

Należy tak reagować, by dziecko miało poczucie, że jego problemy są ważne dla rodzica. Maluch powinien mieć świadomość, że z każdym kłopotem może się zwrócić do taty lub mamy, że zostanie wysłuchany i jak trzeba również pocieszony.

Rodzic powinien w obliczu stresu dziecka zachować spokój. Przykładanie zbyt dużej uwagi, na przykład poprzez przysłowiowe załamywanie rąk, czy biadolenie, może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Próby poradzenie sobie ze stresem dziecka za niego – również.

Maluch musi uzyskać od rodzica wsparcie. Ma mieć poczucie, że mama czy tata jest blisko, ale jednocześnie dostawać silny przekaz, że rodzic wierzy, że dziecko da sobie radę ze stresem samodzielnie. To bardzo istotne, by dziecko miało poczucie, że poradziło sobie nawet w trudnej sytuacji. Każdy sukces w tym zakresie ma wpływ na jego poczucie wartości i czyni silniejszym przy kolejnym problemie.

Brak mądrego radzenia sobie ze stresem u dzieci, według wielu ekspertów, jest główną przyczyną lawinowo wzrastających statystyk dotyczących chorób psychicznych u dzieci. W przeciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci wśród najmłodszych aż 35-krotnie wzrosła liczba zachorowań na choroby psychiczne. Nie brakuje głosów, że pozostawienie dzieci samych sobie, bez dobrych wzorców i wszechobecny pęd czyni je słabszymi niż kiedykolwiek wcześniej. 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.