10 rzeczy, które musisz wiedzieć na temat skurczów w ciąży

skurcze w ciąży

  1. Skurcze w ciąży kojarzone z ostatnim etapem często pojawiają się już w pierwszym trymestrze. Na tak wczesnym etapie informują najczęściej o zmianach zachodzących w organizmie, przygotowujących ciało kobiety do wyzwań, jakie przed nią stoją. Najczęściej są wywołane przez rozciąganie wiązadeł macicy, zaparcia i wzdęcia.
  2. Jak rozpoznać skurcze w ciąży? Wystarczy, że położysz się i położysz rękę na macicy. Jeśli twardnieje w jednym miejscu, najprawdopodobniej powodem tego są ruchy płodu, jeśli w trakcie skurczu jest cała twarda, przyczyną są skurcze.
  3. Bolesne skurcze a ciąża pozamaciczna: Jeśli lekarz nie potwierdził jeszcze ciąży, a Ty odczuwasz bolesne skurcze, udaj się do ginekologa, który po wykonaniu badania będzie mógł wykluczyć ciążę pozamaciczną.
  4. Odwodnienie i brak magnezu w ciąży: Czasami powodem skurczów jest odwodnienie lub za mała ilość magnezu. Warto pić dużo płynów w ciąży (przeczytaj, co pić w ciąży) oraz wzbogacić dietę w produkty bogate w magnez, takie jak biała fasola, czekolada, ciemne kakao, kiełki zbóż, szpinak.
  5. Skurcze w drugim i trzecim trymestrze: Jeśli skurcze pojawiają się w drugim lub trzecim trymestrze i towarzyszy im ból w krzyżu lub biegunka, mogą być sygnałem porodu przedwczesnego.
  6. Skurcze Braxtona-Hicksa: Skurcze przedwczesne to nie skurcze Braxtona-Hicksa, które mają charakter nieregularny i pojawiają się w trzecim i drugim trymestrze (nie u wszystkich kobiet) – najczęściej są niebolesne, ale nieprzyjemne.
  7. Skurcze a poród przedwczesny: Jeśli skurcze pojawiają się regularnie co kilka minut i ich bolesność rośnie, najprawdopodobniej przyczyną jest poród (na kilka tygodni przed terminem poród przedwczesny).
  8. Skurcze po seksie: Skurcze (niegroźne) mogą pojawić się także po seksie i przeżytym orgazmie.
  9. Sposoby na ukojenie skurczów: Skutecznymi sposobami na ukojenie skurczów jest ciepła kąpiel, spokojne oddychanie, opróżnienie pęcherza, jak również w razie potrzeby No-Spa.
  10. Konsultacja z lekarzem: O każdych skurczach w ciąży należy poinformować lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. monia22

    Nie miałam żadnych skurczów przepowiadających. Jestem wyjątkiem?

  2. HelowaMama

    Ja również nie miałam, co bardzo mnie zaniepokoiło, bo naczytałam się,że mają być:)

  3. Laura

    Ja w pierwszej ciazy rowniez nie miala zadnych kompletnie skorczy;)natomiast w drugiej to juz inna bajka..skorcze siie pojawily i te przepowiadajace i te wlasciwe jazda bez trzymanki;)przynajmniej w jakims stopniu moge smialo powiedziec ze wiem co tk znaczy rodzic bo mialam dwie CC..

  4. madzia

    skurcze w ciązy mogą zestresować. ja kilka razy wylądowałam z ich powodu w szpitalu…także dlatego, że nie wiedziałam, co jest normą, a co nie…