10 rzeczy, które musisz wiedzieć na temat skurczów w ciąży

 1. Skurcze kojarzone z ostatnim etapem ciąży często pojawiają się już w pierwszym trymestrze. Na tak wczesnym etapie informują najczęściej o zmianach zachodzących w organizmie, mających przygotować ciało kobiety do wyzwań, jakie przed nią stoją. Najczęściej są wywołane przez rozciąganie wiązadeł macicy, zaparcia i wzdęcia.
 2. Jak rozpoznać, że doświadczasz skurczów? Wystarczy, że położysz się i położysz rękę na macicy. Jeśli twardnieje w jednym miejscu, najprawdopodobniej powodem tego są ruchy płodu, jeśli w trakcie skurczu jest cała twarda, przyczyną są skurcze.
 3. Jeśli lekarz nie potwierdził jeszcze ciąży, a Ty odczuwasz bolesne skurcze, udaj się do ginekologa, który po wykonaniu badania będzie mógł wykluczyć ciążę pozamaciczną.brzuch
 4. Czasami powodem skurczów jest odwodnienie lub za mała ilość magnezu. Warto pić dużo płynów w ciąży (przeczytaj, co pić w ciąży) oraz wzbogacić dietę w produkty bogate w magnez (biała fasola, czekolada, ciemne kakao, kiełki zbóż, szpinak).
 5. Jeśli skurcze pojawiają się w drugim lub trzecim trymestrze i towarzyszy im ból w krzyżu lub biegunka, mogą być sygnałem porodu przedwczesnego.
 6. Skurcze przedwczesne to nie skurcze Braxtona-Hicksa, które mają charakter nieregularny i pojawiają się w trzecim i drugim trymestrze (nie u wszystkich kobiet) – najczęściej są niebolesne, ale nieprzyjemne.
 7. Jeśli skurcze pojawiają się regularnie co kilka minut i ich bolesność rośnie, najprawdopodobniej przyczyną jest poród (na kilka tygodni przed terminem poród przedwczesny).
 8. Skurcze (niegroźne) mogą pojawić się także po seksie i przeżytym orgazmie.
 9. Skutecznymi sposobami na ukojenie skurczów jest ciepła kąpiel, spokojne oddychanie, opróżnienie pęcherza, jak również w razie potrzeby No-Spa.
 10. O każdych skurczach w ciąży należy poinformować lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. monia22 monia22

  Nie miałam żadnych skurczów przepowiadających. Jestem wyjątkiem?

 2. HelowaMama HelowaMama

  Ja również nie miałam, co bardzo mnie zaniepokoiło, bo naczytałam się,że mają być:)

 3. Laura Laura

  Ja w pierwszej ciazy rowniez nie miala zadnych kompletnie skorczy;)natomiast w drugiej to juz inna bajka..skorcze siie pojawily i te przepowiadajace i te wlasciwe jazda bez trzymanki;)przynajmniej w jakims stopniu moge smialo powiedziec ze wiem co tk znaczy rodzic bo mialam dwie CC..

 4. madzia madzia

  skurcze w ciązy mogą zestresować. ja kilka razy wylądowałam z ich powodu w szpitalu…także dlatego, że nie wiedziałam, co jest normą, a co nie…