10 roślin, które lepiej trzymać z dala od dziecka

Kwiaty w domu nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną. W przypadku najmłodszych dzieci mogą służyć celom poznawczym, uczyć odpowiedzialności oraz systematyczności. Maluchy mogą podlewać kwiaty, pomagać w ich przesadzaniu. Od najmłodszych lat obserwować ich wygląd, wzrost i różnice między poszczególnymi gatunkami. Nie wszystkie jednak kwiaty doniczkowe są równie dobre. Wśród bardzo popularnych typów są gatunki trujące, które na wszelki wypadek lepiej trzymać z dala od małych dzieci, zwłaszcza niemowlaków badających świat ustami.

W czym tkwi niebezpieczeństwo?

Trujące rośliny mogą stać w doniczce przez wiele lat i nie wyrządzić nikomu krzywdy. Czasami jednak wystarczy chwila nieuwagi, by pojawił się problem. Wszystko przez ciekawość i nieświadomość zagrożenia po stronie dzieci, które lubią odkrywać świat przez dotyk lub smakowanie.

Maluch może zerwać liść trującej rośliny, zmiażdżyć go, posmakować, dotknąć gleby, wypić wodę do podlewania kwiatów. Może po prostu dotknąć liści i włożyć palce do ust. Potrzeć liściem o skórę… To czasami wystarczy…I z tego właśnie powodu wielu dorosłych woli dmuchać na zimne i rezygnuje z potencjalnie szkodliwych kwiatów w domu, gdy dzieci są małe.

Filodendron

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/375487687654159880/

Uważany jest za  toksyczny dla ludzi,  psów i  kotów. Tymczasem to jedna z popularniejszych roślin domowych uzyskująca często spektakularne rozmiary.

Zawiera kryształy szczawianu wapnia, które są toksyczne. U ludzi zazwyczaj wywołują średnio intensywną reakcję – stany zapalne skóry i obrzęk ust, a także kłopoty z układem pokarmowym. W skrajnych przypadkach przy dużym spożyciu skutek może być śmiertelny. Filodendron ma znacznie niebezpieczniejszy wpływ na psy i koty.

Filodendron powinien być przechowywany na wyższych półkach czy parapetach, w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

Potos, Epipremnum złociste

Potos, nazywany również epipremnum złocistym albo diabelskim bluszczem polecany jest ze względu na piękne dwukolorowe liście. Uznawany jest za jedną z najlepszych roślin domowych o pożytecznym działaniu – wykorzystywaną do oczyszczania powietrza. Jest też łatwy do rozmnażania.

Nieopatrznie zjedzony liść może wywołać spory dyskomfort. Najczęściej powoduje pieczenie w jamie ustnej, obrzęk warg, języka i gardła (które mogą powodować duszności), podrażnienie skóry, wymioty, biegunkę. Jeśli liście zostaną zjedzone przez zwierzęta, skutkować to może rozstrojem żołądka czy problemem z oddychaniem. W skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.

Potos

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/419819996505805202/

Język teściowej

Kolejna roślina podłogowa, która może być niebezpieczna dla dzieci. Ma skórzaste zielone liście z elementami srebrnego, żółtego, wyglądające niczym miecze. To właśnie ich charakterystycznemu kształtowi zawdzięcza swoją nazwę.

Na szczęście poziom toksyczności tej rośliny jest niski. Powoduje objawy, które na szczęście dość szybko znikają. Najczęściej są to: nudności, ból ust, nadmierne ślinienie.

język teściowej

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/383720830737250050/

Cyklamen perski, fiołek alpejski

Cyklamen perski jest bardzo popularną, chętnie uprawiana rośliną ozdobną. Dostępność w wielu kolorach zwiększa jego atrakcyjność.

Zawiera cyklaminę, której spożycie może przynieść nieprzyjemne objawy – nudności, biegunkę i bóle brzucha.

Zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum)

Zroślicha jest spokrewniona z filodendronem. Pięknie się prezentuje i jest chętnie uprawiana. Młode rośliny mają liście w kształcie serca, a starsze łodygi wystrzelające wysoko ponad ziemię. Stale zrzuca liście, w ich miejscu odrastają nowe. Z tego powodu nawet ustawienie rośliny poza zasięgiem może być niewystarczające.

Zjedzenie liścia może się zakończyć wymiotami, podrażnieniem żołądka. Liście mogą również drażnić skórę, czego efektem będą zmiany na niej.

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/176555247876721510/

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to popularna roślina, nazywana również lilią pokojową. Jest wiecznie zielona, ma charakterystyczne błyszczące liście, w centralnej części posiada piękne białe kwiaty. Uznawana jest również za roślinę oczyszczającą powietrze.

Niestety jeśli liść zostanie zjedzony przez dziecko, może wywołać przykre objawy, a w skrajnej sytuacji nawet śmierć.

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/316589048781610307/

 

Difenbachia

Difenbachia jest spokrewniona z filodendronem. Nazywana jest „głupią trzciną”.  Zawiera kryształki szczawianu, które wykazują toksyczne działanie.

Ze względu na szybkie tempo wzrostu i duże liście, często stawiana jest na podłodze. W przeciwieństwie jednak do filodendronu, powoduje jedynie łagodne objawy zatrucia. Inne objawy to: ból w ustach, uczucie pieczenia, obrzęk, nadmierne ślinienie, drętwienie gardła.

 

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/863002347318935646/

Kaladium

Kaladium to bardzo popularna roślina doniczkowa, równie chętnie sadzana w ogrodach. Występuje w wielu odmianach kolorystycznych – czerwonym, białym, różowym. Wszystkie odmiany są toksyczne dla ludzi i zwierząt.

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/492649937969404/

Po połknięciu liścia może dojść do bolesnego pieczenia, obrzęku jamy ustnej, języka, gardła. Mogą pojawić się duszności, które staną się bezpośrednią przyczyną śmierci. U zwierząt domowych zjedzenie kaladium może spowodować wymioty, oszołomienie i trudności w oddychaniu.

Bluszcz

Bluszcz pięknie się prezentuje, gdy porasta mury, płoty, w domach może tworzyć ciekawe kompozycje. Mało kto wie, że bluszcz może powodować podrażnienia skóry. Połknięty spowoduje pieczenie w jamie ustnej i gardle. Mogą pojawić się również drgawki, wysypka, gorączka. Ciężkie objawy pojawiają się po zjedzeniu większej ilości liści.

https://pl.pinterest.com/pin/361062095109582346/

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/361062095109582346/

I zwierząt domowych zjedzenie liści bluszczu może spowodować biegunkę, osłabienie, drżenie i wymioty.

Gwiazda betlejemska

Wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima) popularnie gwiazda betlejemska to  dobrze znana roślina, na której zakup decydujemy się zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia. Nie wszyscy wiedzą, że jest trująca. Swoje toksyczne właściwości zawdzięcza białemu sokowi, który wydziela, zawierającemu substancje drażniące skórę, wywołujące biegunki, bóle brzucha i w rzadkich przypadkach stany zapalne nerek.

źródło: https://pl.pinterest.com/pin/485474034826350919/

 

Zwracacie uwagę na toksyczność roślin?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.