10 rad, jak przetrwać podróż z małym dzieckiem

Jazda samochodem z małym dzieckiem może być trudnym sprawdzianem cierpliwości dla całej rodziny. Tym większym, im mniej będziemy do niej przygotowani. Dlatego zamiast działać po omacku, robiąc wszystko, by w końcu uciszyć podróżujące z nami maluchy, lepiej działać strategicznie. Dzięki poniższym radom, szansa, że sama podróż (a nie tylko pobyt poza domem) będzie przyjemnością, zasadniczo rośnie.

 1. Jeśli to możliwe, zacznij podróż zanim wzejdzie słońce. W ten sposób istnieje szansa, że sporą część podróży dzieci prześpią, a sama jazda będzie wydawać się krótsza.
 2. Jeśli podróż ma być wyjątkowo długa, zaplanujcie w jej trakcie nocleg. Poszukajcie hotelu z basenem. Po kilku godzinach w tej samej pozycji maluchom będzie łatwiej się zrelaksować i wyciszyć, wchodząc do basenu pełnego wody. W ten sposób szybciej zasną w nowym miejscu, a Wy zyskacie cenny czas na odpoczynek.iStock_000013118735XSmall
 3. Przygotuj ubranka na zmianę dla dzieci: zarówno dla niemowlaków, jak i starszych maluchów. Nigdy nie wiadomo, kiedy zaistnieje potrzeba przebrania się.
 4. Wybierz dla dzieci wygodne, przewiewne ubrania, łatwe do zdjęcia i ponownego założenia. Najlepiej ubierz malucha na cebulkę, by w trakcie podróży można było się ubrać lub rozebrać.
 5. Mimo że to kusząca opcja, zrezygnuj w trakcie podróży z fast foodów i ogranicz słodycze. Dzięki temu unikniesz nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi, co często skutkuje u dzieci nadpobudliwością, nerwowością i drażliwością, a wtedy łatwiej o konflikt.
 6. Zainstaluj na bocznych szybach osłonki, które będą zmniejszać ilość słońca docierającego do dziecka. Nie ma nic gorszego niż rozdrażniony maluch, który nie może się zdrzemnąć, bo razi go słońce.
 7. Postaraj się uniknąć korków. Dokładnie przeanalizuj trasę, słuchaj wskazówek nadawanych w radio. Jeśli nie ma innej możliwości, zadbaj o to, by przed wjazdem w korek, dać dzieciom czas na pobieganie i zjedzenie w spokoju.
 8. Rób częste i krótkie przerwy. Wystarczy pięć minut, podczas których dziecko będzie miało szansę pobiegać, poskakać, a młodsze poraczkować na trawie czy rozłożonym kocu.
 9. Dla młodszych dzieci możesz zabrać w podróż piosenki, kołysanki, dla starszych audiobooki z ulubionymi bajkami. Wypróbuj również sprawdzone gry i zabawy w podróży. Przeczytaj więcej.
 10. Zachowaj dystans i zrelaksuj się. Podczas podróży może nie uda się uniknąć małych katastrof, ale najważniejsze, by nie powiększać ich rangi, ale cieszyć się chwilą i wspólnie spędzonym czasem.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Mam na imię Kinga. Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. olka k olka k

  Nasz czeka długa podróż na weekend majowy, już się zastanawim, jak to zniesiemy

  • Dorota Dorota

   Będzie dobrze :) Grunt to dobre przygotowanie :)

 2. Wioleta Wioleta

  Pamiętam czasy, kiedy syn był mniejszy a każda dłuzsza podróż była utrapieniem. Przez pierwsze pół roku zazwyczaj przesypiał nawet 3-4h jazdy, potem było gorzej. Sprawdzały się ulubione zabawki i częste postoje. Teraz gdy jest starszy bardziej interesuje go co sie dzieje za oknem, często zabieramy ze sobą książeczki do czytania i wyklejania, śpiewamy dziecięce piosenki, choc ostatnio staramy się jeździć podczas drzemki syna dostaje swój kocyk, podusie i połowe drogi przesypia. Raz wyjechaliśmy w nocy chcąc uniknąc upału i korków, syn jak na złość nie chciał zasnąc i bardzo sie irytował, że przez szybę nic nie widać. Sen rozregulował mu się, że dopiero po 3 dniach wrócił do swojego rytmu dnia.

  • Dorota Dorota

   A u nas akurat się sprawdza podróż tak nad ranem (bardzo wczesnym ranem, ok 4-5), w nocy nie próbowaliśmy. W ten sposób Oliwka przesypia podróż tak do około ósmej, a my w tym czasie nie robimy postojów i sporą część drogi, przy dalszych wypadach, mamy za sobą…Jak widać co dziecko to inaczej :)

 3. Maja Maja

  U nas najlepiej działały wierszyki ;) w samochozie dzieci uczyły się ich w ekspresowym tempie.

 4. Julia Julia

  Przed nami prawie 6h podróży w weekend majowy. Plan obmyślony: przed 18 kąpiemy dziewczynki, pakujemy do auta i jedziemy. Godzinkę będziemy się bawić, a potem spać. Przed północą dojedziemy, dziewczynki od razu siup do łóżek i byle do rana :)

 5. EMU331 EMU331

  Podroz z dzieckiem to spore wyzwanie!! Sprawdzian totalny!!

 6. Majka Majka

  k. fajne rady :) przed nami wyjazd na ferie, przyda mi się ta lista pomosłów, jak przetrwać podróż z dzieckiem.