W pierwszych tygodniach życia dziecko informuje o swoich potrzebach na wiele sposobów. Nie tylko płaczem, ale również za pośrednictwem objawów i znaków, które mogą wskazywać na problemy natury medycznej. Sprawdź, co powinno Cię skłonić do wizyty u lekarza!
Dziecko karmione piersią moczy niewiele pieluszek
Jeśli dziecko przez dwa dni z rzędu zmoczyło mniej niż sześć pieluszek lub zabrudziło mniej niż trzy pieluszki, może to oznaczać niedożywienie. Należy udać się do pediatry, który sprawdzi, czy nie ma oznak odwodnienia (można to ocenić po zapadniętym ciemiączku).
Niemowlak gorączkuje powyżej 38°C
Gorączka to reakcja organizmu dziecka na inwazję z zewnątrz. Odpowiedź immunologiczna u tak małego dziecka często jest zbyt duża, nieadekwatna do zagrożenia, ponieważ układ odpornościowy niemowląt nie wykazuje wystarczającego stopnia rozwoju i dopiero uczy się, jak działać.
Jeśli dziecko ma temperaturę powyżej 38,5°C konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista sprawdzi, czy w organizmie niemowlaka nie rozwija się infekcja oraz ewentualnie zaleci leczenie.
Zażółcona skóra lub gałki oczne
To najczęstsza oznaka żółtaczki. Oznacza, że maluch nie pozbywa się skutecznie żółci produkowanej przez wątrobę. Należy skontaktować się z lekarzem. W zależności od intensywności zmian lekarz może zalecić różny sposób leczenia. Nie można unikać wskazań specjalisty, bo w przypadku bardzo wysokiego poziomu bilirubiny brak leczenia może doprowadzić do uszkodzeń mózgu.
Biały stolec u dziecka lub stolec zawierający krew
Biały stolec u niemowlęcia może sugerować nieprawidłowe działanie wątroby. Krew w stolcu natomiast może mieć różne przyczyny: alergia, niewielkie pęknięcie odbytu, czy nawet połykanie krwi wypływającej z pękniętej brodawki podczas karmienia.
Konieczna jest wizyta u lekarza. W przypadku białego stolca lekarz oceni drożność przewodu między wątrobą a jelitami. Jeśli w stolcu odnotowano krew, będzie trzeba również znaleźć tego przyczynę. W tym niezbędne jest wsparcie specjalisty.
Niemowlę ma drgawki lub się trzęsie
Jeśli drżenie jest krótkie i ustępuje, może być spowodowane naturalnie występującym w pierwszych tygodniach życia dziecka odruchem Moro. Jednak jeśli drżenie trwa dłużej niż kilka sekund i nie pojawia się w chwili, która mogłaby się wiązać z zaskoczeniem, może być związane z nieprawidłową pracą mózgu. Konieczna jest diagnoza lekarska i zbadanie mózgu dziecka pod kątem występujących drgawek.
Zsinienie części ciała niemowlaka
Niemowlę zdarza się, że ma lekko sine nóżki. Jeśli taki objaw zaobserwujemy, należy spróbować potrzeć skórę w danym obszarze, by pobudzić krążenie. Jeśli zabarwienie nie zmieni się na różowe, konieczna jest szybka konsultacja lekarska. Specjalista zanim postawi diagnozę, sprawdzi pracę serca, płuc, które mogą stanowić przyczynę problemu.
Wymioty chlustujące u niemowlaka
Wymioty chlustujące są spowodowane zablokowanym przejściem z żołądka do jelit. Jeśli zaobserwujemy je u swojego dziecka, warto skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi, czy niemowlę nie ma problemu z przerostowym zwężeniem odźwiernika, wymagającym natychmiastowej operacji w celu zapobiegnięciu odwodnienia i niedożywienia.
Guz obok pępka noworodka
Po zagojeniu się pępka u noworodka w powłokach brzusznych malucha może pozostać luka, którą niekiedy dostają się jelita. Zmiana obserwowana w postaci guzka jest bolesna dla dziecka. Nazywana jest przepukliną pępkową. Konieczna jest wizyta u lekarza, która pozwoli ocenić czy w luce nie utknęły jelita.
Ulewanie u niemowlaka
Ulewanie u małych dzieci jest częstym problemem, spowodowanym nie do końca prawidłowym działaniem zwieracza pomiędzy przełykiem a żołądkiem i wypływaniem treści pokarmowej. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli dziecko w ten sposób pozbywa się większej ilości mleka. Jak to ocenić? Warto rozlać 90-120 ml mleka na pieluszce lub ręczniku. Jeśli tyle właśnie ulewa dziecko i w trakcie ulewania płacze, problemem może być refluks. Warto skonsultować się z lekarzem.
Nadmierne pocenie się tyłu głowy dziecka
Nie zawsze, ale niekiedy może to sygnalizować problem z niedoborem witaminy D. Konieczna będzie rozmowa ze specjalistą, bo zaniedbanie w tym zakresie może prowadzić do krzywicy u dziecka.
Komentarze