10 książek idealnych dla małych buntowniczek

Masz w domu małą lub trochę większą buntowniczkę? Mamy dla Ciebie propozycje 10 książek, które z dużym prawdopodobieństwem zachwycą dorastającą dziewczynkę. Oto one.

„Opowieści na dobranoc dla małych buntowniczek” Favilli Elena , Cavallo Francesca

A gdyby tak na dobranoc czytać o 100 prawdziwych historiach odważnych kobiet? To inspirująca lektura opowiadająca o niezwykłych kobietach, które zmieniły świat, pokazując, że nie ma rzeczy niemożliwych – na przykład są wśród nich Elżbieta I, Frida Kahlo,  Hillary Clinton, Irena Sendlerowa, Jane Austen,  Katarzyna II Wielka, Kleopatra.

Wszystkie historie, choć opowiadają prawdziwe losy, mają formę bajek. Obok każdej z nich, którym poświęcono 1 stronę, znajduje się piękna ilustracja. Celem publikacji jest zainspirowanie najmłodszych, przekazanie wiary we własne siły i motywacji do dobrych zmian.

„Dziewczynka, która wypiła księżyc” Barnhill Kelly

Historia dzieje się w krainie nazywanej Protektoratem. Co roku w pobliskim lesie w formie ofiary składane jest niemowlę, by przebłagać złą wiedźmę mieszkającą nieopodal i ocalić pozostałych mieszkańców. Sęk w tym, że czarownica wcale nie jest zła, ratuje pozostawione w lesie dzieci i oddaje w opiekę dobrym ludziom. Starsza kobieta nie ma pojęcia, dlaczego co roku porzucane jest dziecko, jednak robi co może, by je uratować. I pewnego razu zamiast, tak jak zwykle nakarmić dziecko światłem gwiazd, obdarowuje małą dziewczynkę niezwykłą mocą.

Niemowlę zdobywa dar, już nie jest po prostu dzieckiem, dlatego czarownica postanawia je zostawić. Luna, bo tak ma dziewczynka na imię, zmienia wszystko w życiu starszej kobiety. I to dopiero początek tej historii. Przeczytajcie tę magiczną opowieść. Warto!

„Księżniczka w papierowej torbie” Robert Munsch

Baśnie wyglądają podobnie. Jest zły smok i książę, który ratuje księżniczkę. A gdyby tak księżniczka uratowała się sama i obezwładniła smoka? Czy taka bajka byłaby ciekawa? Oczywiście, że tak.

Udowadnia to Robert Munsch, który tworzy niebanalną opowieść o odważnej dziewczynce, która postanawia wziąć sprawę w swoje ręce. To niewielka książka, ma jedynie 34 stron. Mimo tak nieznacznych rozmiarów, warto po nią sięgnąć!

„Dziewczynki latają wysoko” Raquel Diaz Reguera

Niezwykła opowieść o łamaniu schematów i stereotypów, pokazująca, że dziewczynki nie muszą obawiać się spełniania marzeń. Mogą iść pod prąd i sięgać po to, co dla nich ważne.

Bohaterkami książki są ośmioletnie Amelia, Helena i Martyna, które mierzą się z przeciwnościami losu i zgubnymi przekonaniami, które odbierają im siłę i wiarę w siebie.

„Koralina” Neil Gaiman

Książka okrzyczana jako nowa, współczesna wersja „Alicji w krainie czarów”. Opowiada o dojrzewaniu, o poszukiwaniu sensu i walce o dobro. Powieść grozy dla najmłodszych!

Karolina przeprowadza się do nowego domu. Dzień po przeprowadzce odkrywa, że w nowym mieszkaniu jest czternaścioro drzwi, jednak tylko trzynaścioro się otwiera. Jedne zostają zamknięte. Pewnego dnia dziewczynce udaje się otworzyć drzwi i znaleźć przejście do innego domu, pozornie wyglądającego dokładnie tak, jak jej własny dom. Początkowo świat, który odkrywa wydaje się jej cudowny, dużo lepszy niż ten, w którym żyje. Rodzice są sympatyczniejszy, obiady smaczniejsze, życie bardziej kolorowe. Jednak to tylko pozory…

Książkę otacza niesamowity klimat grozy, niepokoju i osamotnienia. Zdecydowanie warto przeczytać! Jednak uwaga, lektura może nie przypaść do gustu szczególnie wrażliwym dzieciom.

„Ruchomy zamek Hauru” Diana Wynne Jones

„Ruchomy zamek Hauru” to powieść fantastyczna z 1986 roku. Opowiada o nastoletniej Sophie, która na skutek czaru złej wiedźmy zmienia się w staruszkę. Dziewczyna zatrudnia się w zamku jako sprzątaczka. Poznaje tam czarodzieja i demona, którzy mają jej pomóc odwrócić zaklęcie.

Powieść po latach doczekała się animacji, która na nowo wzbudziła zainteresowanie lekturą. Książka to ciepła, pełna ważnych przekazów historia.

„Jeździec na wielorybie” Witi Ihimaera

Ośmioletnia Kahu pragnie tylko jednego, żeby jej dziadek okazał jej zainteresowanie. Spojrzał na nią i ją pokochał. Niestety senior rodu skupiony jest na problemie – braku męskiego potomka, któremu mógłby przekazać przywództwo. Kahu się nie liczy, bo jest dziewczynką, według tradycji plemienia nie może pełnić zaszczytnej funkcji wodza.

Dziewczynka jednak się nie poddaje. Pomaga jej niezwykły dar, który otrzymała – możliwości rozmowy z wielorybami. Jak skończy się ta historia?

„Dziewczynka z atramentu i gwiazd” K.M.Hargrave

Przygoda i magia to połączenie, które zawsze się udaje. Autorka ma świetne pomysły i niesamowitą wyobraźnię.

Historia toczy się na pięknej, zielonej wyspie, która płynie, gdzie chce. Pewnego dnia jednak wpada w sidła niewoli i wszystko się zmienia. Ptaki przestają śpiewać, motyle zamierają, śmiech ucicha. Świat staje się niebezpieczny i bezwzględny. Głównymi bohaterkami powieści są dwie dziewczynki – trzynastoletnia Isabella i jej koleżanka Lupe.

To historia o mocy przyjaźni, metamorfozie, a także zachłanności i mroku.

„Dom na kurzych łapach” Sophie Anderson

Dwunastoletnia Marinka mieszka w domu na kurzych łapach ze swoją babcią. Co jakiś czas dom wyrusza w podróż i zmienia miejsce. Dlaczego? Babcia dziewczynki to postać niezwykła, jest strażniczką bramy umarłych. Pomaga przejść umarłym duszom do nowego świata.

Dziewczynka mieszkająca razem z babcią jest bardzo samotna. Co chwilę zmienia miejsce zamieszkania, bo dom rusza w swój szaleńczy bieg. Nie poznaje nikogo oprócz…umarłych. Dlatego pewnego dnia postanawia się zaprzyjaźnić z dziewczynką, która ma wkrótce przekroczyć bramę. Ta przyjaźń już na samym wstępie jest skazana…na porażkę. Dziewczynki będą musiały się rozstać. Jednak zanim to nastąpi Marinka odkryje pewną bolesną prawdę.

 

„Wyspa na końcu świata” K.M.Hargrave

Wyspa na końcu świata to piękna opowieść o przyjaźni. Autorka tworzy magiczny świat, poruszając przy tym niezwykle ważne zagadnienia. Książka to opowieść o dwunastoletniej Amihan, która mieszka na wyspie Culion, na którą trafiają osoby zarażone trądem.

Sielankowe życie dziewczynki i matki kończy się, gdy na wyspę przyjeżdża urzędnik i dzieli mieszkańców na „czystych” i „chorych”, a zdrowe dzieci chorych rodziców wysyła do sierocińca. Tam dziewczynka zdobywa nowych przyjaciół, jednak pewnego dnia postanawia wyruszyć w niebezpieczną podróż, by wrócić do mamy. „Wyspa na końcu świata” to niezwykle poruszająca, pełna emocji opowieść, która nie pozostawia czytelników obojętnych.

„Pollyanna” Eleanor H. Porter

Klasyk, powieść należąca do światowego kanonu lektur, wydana w 1913 roku. Opowiada losy 11 letniej dziewczynki o niezwykłym charakterze, która mierzy się z tragicznymi wydarzeniami. Te jednak nie zmieniają jej, to ona swoją pogodą ducha odmienia otaczający ją świat. Bohaterka powieści przekonuje się, że dobro wysłane w świat wraca do nas.

„Pollyanna” to niezwykle znana powieść, która zainspirowała innych twórców. Doczekała się również wielu ekranizacji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*