Nie spiesz się
Jeśli często odczuwasz zgagę w ciąży, zwróć uwagę na atmosferę, w której spożywasz posiłki. Bardzo istotne jest, żebyś się nie spieszyła. Jedz powoli, starannie przeżuwaj każdy kęs, ciesz się chwilami, kiedy możesz smakować starannie przygotowane dania, delektuj się ich zapachem i fakturą.
Odpocznij po posiłku
Tuż po posiłku warto odpocząć, usiąść, zrelaksować się, na przykład na czytaniu książki. To nie czas na gwałtowną aktywność, nawet spacer może poczekać. Nie gładź się jednak na płasko, odpoczywaj w pozycji, w której głowa i klatka piersiowa będzie znajdować się znacznie powyżej poziomu brzucha.
Obserwuj, po czym zgaga w ciąży jest silniejsza
Warto poznać wyzwalacze, które prowadzą do zgagi. Najczęściej są to: tłuszcz, kofeina, czekolada, owoce cytrusowe, które prowadzą do podrażnienia układu pokarmowego i zgagi.
Każda przyszła mam jest jednak inna, ba każda ciąża różni się od siebie, dlatego nie warto na ślepo wykreślać z menu określonych posiłków, ale po prostu sprawdzić, co nam szkodzi, obserwując sygnały wysyłane przez nasze ciało.
Pij między posiłkami
Dobrym nawykiem w przypadku zgagi w ciąży jest picie między posiłkami, niewielkimi łykami. Niewskazane jest przyjmowanie naraz dużej ilości płynów, zwłaszcza w trakcie jedzenia, co może sprzyjać powstawaniu zgagi.
Nie jedz obfitych dań tuż przed snem
Gotowa recepta na przykrą zgagę? Najeść się przed posiłkiem i położyć się spać.
Na czas ciąży (a w sumie dla zdrowia na stałe) warto wprowadzić zasadę, by ostatni posiłek jeść 3 godziny przed snem. Na kilka godzin przed położeniem się do łóżka warto ograniczyć ilość spożywanych płynów – z tej samej przyczyny, co w przypadku dań.
Śpij wysoko
Jeśli chcesz uniknąć zgagi w ciąży, śpij w odpowiedniej pozycji. Najlepsza będzie taka, w której głowa i górna część klatki piersiowej leży nieco powyżej.
Na tym etapie sprawdzają się poduszki w kształcie klina, które ułatwiają utrzymanie kwasów żółciowych w odpowiednim miejscu. Można również podstawić pod nóżki na wysokości poduszki książki lub inny przedmiot, który pozwoli nam spać wyżej.
Noś luźne ubrania
Co ma zgaga w ciąży do odzieży? Okazuje się, że związek jest dość silny i łatwy w identyfikacji.
Ciasne ubrania sprawiają, że nacisk na brzuch jest większy, co może zwiększyć problem z kwasami żółciowymi i ich wylewaniem do przełyku. Warto zatem sięgnąć po luźniejszą odzież ciążową, która zapewni swobodę i pozwoli nam uniknąć przykrych objawów.
Wypróbuj imbir
Jeśli cierpisz z powodu zgagi w ciąży, sięgnij po naturalne składniki, które ukoją przykre symptomy. Bardzo dobre efekty przynosi imbir, przyprawa, która skutecznie zmniejsza mdłości i chroni przed wymiotami. Niestety nie ma dostatecznych dowodów, że imbir radzi sobie również ze zgagą, doświadczenie wielu przyszłych mam potwierdza, że tak właśnie się dzieje.
Migdały na zgagę w ciąży
Ze zgagą poradzimy sobie również dzięki migdałom, które są ważnym źródłem wapnia i magnezu. Migdały świetnie regulują pracę układu pokarmowego, uspokajają go – wystarczy kilka sztuk jedzonych po każdym posiłku. Wypróbuj!
Komentarze