1 września w środku stycznia? Tak, właśnie teraz

18 stycznia po dwumiesięcznej przerwie najmłodsze dzieci z klas 1-3 powrócą do szkolnych ław. I choć wiele rodzin nie mogło się doczekać tego momentu, to teraz jest stres. Denerwują się dorośli i dzieci. Dlaczego?

Ile tak można?

Jeszcze nie było takiego roku szkolnego, który rozpocząłby się tradycyjnie, choć nie do końca jak zawsze. Bez uroczystego apelu, w sali lekcyjnej, w poczuciu dezorientacji, w reżimie sanitarnym (większym lub mniejszym), z całą listą zaskakujących zaleceń bardzo trudnych w realizacji.

Potem nagle nauka stacjonarna została przerwana i  przeniesiona z ław szkolnych przed ekran komputera. Dzieci ćwiczyły przed ekranem, skakały i biegały, podrzucały maskotkami, wyginały się z poduszkami i ręcznikami na zdalnych wf i basenie, lepiły z plasteliny i pisały pierwszy literki, pokazując zeszyty do kamerki komputera. Siedziały w domu. W nauce pomagali rodzice lub dziadowie. Było trudno, stresująco. Inaczej niż spodziewaliśmy się we wrześniu.

I teraz znowu, ku zaskoczeniu wielu, dzieci mają wrócić do szkół. Większość osób to cieszy, pojawiła się w końcu ulga, u niektórych jednak także strach i rozczarowanie. Niepewność. Na jak długo dzieci wrócą do szkół? Na jakich warunkach? Co będzie dalej?

Dzieci są zdezorientowane

Każdy psycholog dziecięcy powie to samo. Dzieci powinny czuć się bezpiecznie. Funkcjonować w pewnych ramach czasowych, mieć plan dnia, a także poczucie przewidywalności.

Niestety ostatnie miesiące im to wszystko zabrały. W wielu domach pojawił się strach, stres, niepewność. Dlatego bywa też tak, że po stresie związanym z rozpoczęciem roku szkolnego, następnie po kilku tygodniach dyskomfortu zdalnej nauki dzieci wracają niepewnie do szkół. Wrażliwsze maluchy wprost mówią, że się boją, protestują, płaczą. Ich rodzice są zaskoczeni, bo siedmiolatki, które we wrześniu chętnie zaczynały edukację, teraz czują niepokój. I wcale nie chcą wracać…

Pozostaje nam tylko wierzyć, że to ostatnia zmiana w tym roku szkolnym i dzieci w końcu będą mogły spokojnie się uczyć, bawić i nawiązywać pierwsze szkolne przyjaźnie…

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.