Zwrot za podręczniki w roku 2013

komentarzy: 5

O zwrot części wydatków poniesionych na zakup podręczników mogą ubiegać się nie tylko osoby o skrajnie niskich dochodach, ale również rodzice co najmniej trójki dzieci (bez kryterium dochodowego).

Niestety o tym zapisie wie niewielu rodziców. Nie wspominając nawet o nauczycielach i dyrektorach szkół, którzy również o nim nie informują. Rozporządzenia nie zna ponadto wielu urzędników, stąd warto je przeanalizować, by skutecznie dochodzić swoich praw. Kampanie na ten temat prowadzi Rzecznik Praw Rodziców.

iStock_000023020317LargePieniądze dla rodziców na zakup podręczników pochodzą z programu „Wyprawka szkolna”. W poprzednich latach spora ich część wracała do budżetu państwa, niewykorzystana przez rodziców, którzy mieli do niej prawo. Dlatego warto się ubiegać o dodatkowe środki, choć fundusze nie są dostępne dla wszystkich.

Refundacja obejmuje uczniów:

 • II, III oraz V klasa podstawowej, II klasa szkoły ponadgimnazjalnej, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 456 złotych netto.
 • I klasa szkoły podstawowej, jeśli dochód nie przekracza 539 złotych netto
 • I-III oraz V klasa szkoły podstawowej, II klasa szkoły ponadgimnazjalnej – uczniowie z rodzin, w których zaistniała uzasadniona przyczyna pomocy, na przykład wielodzietność, bez względu na kryterium dochodowe,
 • uczniowie niepełnosprawni* – wszystkie klasy szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej: bez względu na kryterium dochodowego
  *uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Jest jeszcze jedno ograniczenie:

 • liczba dzieci, które mogą skorzystać z programu poza kryterium dochodowym* nie może być większa niż  5% uczniów, z ogólnej liczby uczniów klas I-III i V szkoły podstawowej i II klasy szkół ponadgimnazjalnych w całej gminie.
  * uczniowie niepełnosprawni nie są objęci tym ograniczeniem

Program wyprawka szkolna jest realizowany w oparciu o Rozporządzenie Rady Ministrów z 12 lipca 2013 roku.

Więcej informacji, w tym wzory wniosków do ubiegania się o dofinansowanie, można znaleźć na stronie Rzecznika Rodziców tutaj.

 

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. monia

  witam, chciałam się zapytać , czy o to by się starać o zwrot za książki wystarczy paragon czy musi być faktura?? i czy jak posyłam pięcioletniego synka do przedszkola to mogę za jego książki dostać zwrot??

 2. sosrodzice sosrodzice

  Monia, potrzebny jest wniosek, uzasadnienie (Do wniosku należy dołączyć uzasadnienie, w którym należy napisać, że zgodnie z Ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, art. 7 pkt. 8, prosimy o pomoc jako rodzina wielodzietna) i faktura wystawiona imiennie na ucznia lub rodzica albo paragon. Więcej informacji pod linkiem zamieszczonym w artykule: Rzecznik Rodziców.

 3. Ania

  Nie rozumiem dlaczego nie ma dofinansowania np. dla IV klasy szkoły podstawowej, czy takie dzieci nie potrzebują podręczników??? Jestem mamą trójki dzieci. Na podręczniki córce, która idzie do IV klasy wydała ok. 500 zł.

 4. karola

  ciekawe, że żadna z tych ustaw i rozporządzeń nie przewiduje zwrotu za książki dla rodzica, który sam wychowuje jedno dziecko, gdzie zarabia najniższą krajową, czyli 1186 netto nie należą mu się świadczenia rodzinne, zawierające też świadczenie dodatkowe na początek każdego roku szkolnego.
  To ja się pytam: Czy ktoś może uważa, że taki rodzić między innymi ja i miliony innych mam i tatusiów z dochodem 1186 PLN NETTO są w grupie osób zamożnych ??!!
  K P I N Y sobie z nas robią a już nie daj boże mieć jakiekolwiek alimenty to każdy tylko rozkłada ręce a w szczególności pracownik OPS opychający się ciasteczkiem popijanym kawka w pracy podczas obsługi … to jest masakra
  Kto to wszystko wylicza przecież średnio za mieszkanie z opłatami wychodzi około 1000 PLN to skąd brać na cokolwiek więcej ani dofinansowania na obiady ani rodzinnego tylko glebę gryźć pozostaje!!!

 5. agnieszka

  A TO CIEKAWE JA AKURAT SIE W TO NIE WLICZAM MAM DZIECI W KLASIE 4,6,i 2 GIM I CO W TYCH KLASACH KSIAZKI NIE KOSZTUJA SZOK CO SIE WYPRAWIA DLACZEGO JA MAM Z TEGO NIE SKORZYSTAC

Ankieta

Czy jesteś pracującą zawodowo mamą?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Więcej w Czas dla mamy, Polecane
Crying baby
Dlaczego leżenie na brzuszku jest takie ważne?

High-quality photo ripe lemons on a white background
Przepis na domowy sorbet

iStock_000016385972XSmall
Gdy mama mówi, że jest gruba…

Zamknij