Znamiona, plamki, przebarwienia na skórze dziecka – czy są groźne?

komentarzy: 0

Skóra noworodka jest nie tylko delikatna i wrażliwa, ale także może mieć różnego rodzaju znamiona i przebarwienia. Jedne dzieci rodzą się specjalnie „oznaczone” przez naturę, inne nabywają zmiany na skórze w ciągu kliku lat.

Jakie znamiona mogą pojawić się na skórze malucha i czy są groźne? Jak z nimi postępować?

Znamię naczyniowe wrodzone

Wyglądem przypomina wypukłą truskawkę , przyjmuje wielkości od maleńkiej kropeczki do dość sporej kilkucentymetrowej plamy. Pojawia się tuż po urodzeniu lub po kilku tygodniach życia. Tego typu znamię nie jest groźne, należy jedynie pilnować malucha by nie drapał w tym miejscu skóry. Generalnie znamię można „wywabić” specjalnymi maściami, krioterapią czy operacyjnie, jednak najlepiej po prostu uzbroić się w cierpliwość. Znamię tego typu zaczyna szybko blednąć, by zaniknąć całkowicie w ciągu pierwszych 10 lat.

Znamię naczyniowe płaskie

baby 19295 640 199x300 Znamiona, plamki, przebarwienia na skórze dziecka   czy są groźne?

Znamię przyjmuje ciemnoczerwoną barwę, a pojawia się zazwyczaj zaraz po urodzeniu. Przyjmuje dość nieregularne kształty o dużych rozmiarach. Tego typu znamiona są całkowicie bezpieczne dla zdrowia malucha. Zmiany te raczej nie bledną  całkowicie, a jeśli zbyt mocno przeszkadzają w prawidłowym funkcjonowaniu w środowisku społecznym po 12 roku życia można spróbować specjalnych zabiegów laserowych w celu usunięcia ich.

Naczyniak krwionośny jamisty

Pojawia się bardzo rzadko, przyjmuje kolor niebiesko – czerwony. Ma nieregularny kształt, dość mocno uwypuklony, przypominający grudkę – choć początkowo może być płaski. Znamię to rośnie bardzo szybko przez około 6 miesięcy, by potem się zmniejszyć i zniknąć bez pozostawienia jakiegokolwiek śladu – w najgorszych przypadkach pozostaje niewielka blizna. Znamię nie stanowi niebezpieczeństwa dla zdrowia malucha, a gdy jest bardzo dokuczliwe, można próbować pozbyć się go wcześniej stosując maści, laseroterapię lub operację.

Brązowe plamki

Zmiany barwnikowe o barwie brązowej występują na całym ciele. Są to zmiany na całe życie – same nie zanikają. Jeśli zauważymy u malucha większą ilość tego typu zmian, należy skonsultować je z lekarzem ponieważ mogą być objawem chorób neurologicznych, choć zazwyczaj bywają niegroźne.

Wrodzone zmiany barwnikowe

Znamiona o barwie od jasnobrązowej do czerwonej, pokryte włoskami, niekiedy wypukłe, zazwyczaj bywają łagodne i nie należy się ich bać, choć warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Należy jedynie pilnować, by dziecko nie drapało zmiany, a gdy przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, znamię najlepiej usunąć.

Wioleta

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current ye@r *

Rowerek biegowy First Bike

Rowerek biegowy First Bike

Na adres redakcji otrzymaliśmy rowerek biegowy First Bike. Postanowiliśmy go dla Was dokładnie sprawdzić. Nie szczędziliśmy ani własnych sił, ani testowanej biegówki i wybraliśmy się na wycieczki poza miasto, my na tradycyjnych rowerach, nasza trzyipółletnia testerka na rowerku First Bike - do lasu, na plażę, po równej i nierównej nawierzchni. Intensywnie spędziliśmy czas. I wiemy już, czy warto i czy jest to dobry produkt. Oto nasze opinie.

Suplementy diety dla dzieci – „na wszelki wypadek”, „bo stać mnie”

Suplementy diety dla dzieci – „na wszelki wypadek”, „bo stać mnie”

Sztab ekspertów tworzy "ciekawe" reklamy, dobierając w taki sposób słowa, by przekonać nas do wielkich zakupów w aptekach i pozostawienia tam sporej ilości pieniędzy. Jak okazuje się, oszustwa w stylu: "naturalny" magnez i magnez "sztuczny" zdają egzamin i są kolejnym punktem po tworzeniu zbitek w stylu "naturalna woda" (ktoś pił "sztuczną wodę"?). Ludzie słuchają i wierzą, że inni chcą im pomóc, a nie zarobić na nich "wielką kasę" . W tym samym czasie cierpią na tym dzieci, które atakowane suplementami diety...paradoksalnie coraz częściej chorują. Lekarze wskazują, że obecne pokolenie dzieci jest wyjątkowo mało odporne.

Ankieta

Wakacje z dziećmi są?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
iStock_000023020317Large
Zwrot za podręczniki w roku 2013

O zwrot części wydatków poniesionych na zakup podręczników mogą ubiegać się nie tylko osoby o skrajnie niskich dochodach, ale również...

Zamknij