Zbieramy Zakrętki

Inicjatywa „ZbieramyZakretki.pl pomagając ludziom, pomaga naturze” jest programem Fundacji Nauka i Kultura, która od kilku lat poprzez zbieranie zakrętek pomaga chorym dzieciom. Istotą akcji jest zbieranie plastikowych zakrętek „PET”, a następnie odsprzedawanie ich jako surowca do firm recyklingowych.

W akcji zbierane są zakrętki po wodach, napojach, pozostałych art. spożywczych, niektórych płynach, kosmetykach oraz chemii gospodarczej, dekielki, zatyczki, korki, plastikowe sztućce oraz miarki np. na proszek do prania, mleko w proszku, oraz opakowania po jajkach niespodziankach. Jednym słowem wszystkie plastikowe elementy posiadające oznaczenia PE, PP, lub trójkącik ze strzałek. Zakrętki te kupują od nas firmy recyklingowe, które za każdy kilogram wpłacają kwotę od 40 groszy do 1zł. na konto Fundacji Nauka i Kultura. Fundacja ze zgromadzonych pieniędzy finansuje zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz wózków inwalidzkich dla niepełnosprawnych osób.

W projekt zaangażowane są przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponad gimnazjalne firmy prywatne, urzędy, instytucje, biura, uczelnie oraz osoby prywatne na terenie. Sosrodzice.pl objął patronat nad akcją.

Honorowym Patronatem objęli go Prezydent Krakowa, Wojewoda Małopolski oraz Kurator Małopolski.

Dzięki pomocy wielu osób i zaangażowaniu udałosię  zakupić sprzęt rehabilitacyjny oraz wózki inwalidzkie  dla:
a) Antoniny Sowy  – kombinezon Rehabilitacyjny
b) Jakuba Zbrożka – wózek inwalidzki
c) Piotra Gąsienicy – wózka inwalidzkiego
d) Konrada Jankowiaka – wózka inwalidzkiego
e) Jakuba Wojnara – wózek inwalidzki
f) Zuzanna Garstka – wózek inwalidzki
g) Zuzanna Dębska – inhalator oraz trampolina do rehabilitacji
h) Marcin Dorawa – wózek inwalidzki
i) Adriana Jarmakowskiego  – sprzęt do fototerapii
j) Maria Stoch – urządzenie do masażu
k) Katarzyna Dragon – urządzenie do masażu
l)Michał Popielarski  – wózek inwaldzki
ł)Jakub Pisarski  – komunikator mowy
Dodatkowo w roku 2011 nawiązano współpracę z Akademią Sztuk Pięknych, z którą zorganizowano  pierwszą w Europie wystawę mebli z plastikowych zakrętek.

Nawiązano także współpracę z Politechniką Krakowską, z którą rozpoczęto prace nad programami edukacyjnymi dla przedszkoli oraz szkół podstawowych.

Wspólnie z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zorganizowano konkurs na zaprojektowanie przez dzieci ekozabawki. Wzięło w nim udział 85 dzieci z przedszkoli oraz szkół podstawowych.

W Muzeum odbyły się także warsztaty ozdób choinkowych z zakrętek, które prowadził dr hab. Tomasz Wójcik z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Fundacja inaugurując uruchomienie zbiórki zakrętek w Nowym Sączu, była współorganizatorem V Kolarskiego Wyścigu Doliną Popradu.

W ramach tego projektu powołani zostali nowi Kierownicy Regionalni  i punkty zbiórki zakrętek w nowych miastach (Gdów, Bydgoszcz Bełchatów, Nowy Sącz, Warszawa, Krosno, Olsztyn, Pabianice, Słupsk, Gdynia, Zakopane, Wadowice, Skarżysko – Kamienna, Szczodrkowice,).

W rozpoczętym roku szkolnym Fundacja planuje zakupić sprzęt dla:

 • Maria Zawisza z Krosna – Dziewczynka urodziła się z rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem, zespołem Arnolda Chiariego, neurogennym pęcherzem, mielodysplazją, przepukliną pachwinową i jelitową, zwichniętym biodrem i stopami końsko-szpotawymi. -Potrzebuje fotelik rehabilitacyjny.
 • PAULINA CITKOWSKA, lat 5, ma wadę centralnego układu nerwowego (małogłowie) Jej rozwój umysłowy i fizyczny jest opóźniony. Badania wykazały obustronny niedosłuch, padaczkę, niedowidzenie. Karmiona jest przez gastrostomię. Paulina pilnie potrzebuje terapeutyczny fotelik samochodowy.
 • KAROLINA BŁOCZYŃSKA lat 12, cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Karolina potrzebuje fotelik rehabilitacyjny by mogła uczęszczać do szkoły.
 • JUDYTA WRYCZA, lat 5, cierpi na Mózgowe Porażenie Dziecięce, czterokończynowe. Ma padaczkę, nie siedzi i nie stoi samodzielnie, także niedowidzi. Ma skoliozę kręgosłupa. Judyta potrzebuje wózek inwalidzki dziecięcy.
 • DOMINIKA, z Gdyni urodziła się 14 sierpnia 2000 roku. Dziewczynka ma wrodzoną wadę centralnego układu nerwowego, w następstwie której rozwinęło się głębokie upośledzenie umysłowe, porażenie czterokończynowe oraz padaczka. Potrzebny jest pilnie schodołaz
 • Jakub Synowiec, lat 7,  urodził się z ciężka wadą serca HLHS ( niedorozwój lewej komory serca). W wyniku niedotlenienia mózgu jakiego doznał podczas operacji doznał porażenia czterokończynowego,  podwichnięte stawy biodrowe, cierpi na padaczkę. nie mówi, nie siedzi, nie bawi się. Kubuś pilnie potrzebuje specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne.
 • SZYMON KUŚ, lat 2, ma wadę centralnego układu nerwowego (małogłowie). Cierpi także na padaczkę, rozszczep wargi i podniebienia, a także na wnętrostwo obustronne, wzmocnione napięcie mięśniowe w kończynach górnych i dolnych, niespojenie kręgów C1 i C2, alergie pokarmowe, niedosłuch, światłowstręt.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie Fundacji na ekozabawkę z odpadów.  W tegorocznej, drugiej edycji,  organizatorzy czekają na projekty eko – zwierzaków wykonanych przez dzieci i ich rodziców z wszelkich dostępnych materiałów odpadowych. Zwycięskie prace stworzą wystawę w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie a najlepsze zostaną przekazane na rzecz Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami by poprzez licytacje na aukcji charytatywnej pomóc bezdomnym zwierzętom.

Dzięki pomocy i zaangażowaniu będzie można pomóc jeszcze większej liczbie osób. Aktualne informacje o podejmowanych przez Fundację działaniach  znaleźć można pod adresem www.zbieramyzakretki.pl.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. ewanka ewanka

  Słyszałam o tej akcji, zresztą moje dzieci chodząc do przedszkola, brały udział w tworzeniu różnych ekologicznych przedmiotów. W jednym z konkursów było wykonanie instrumentu muzycznego, moje dzieci wykonały w tedy tamburyno z zakrętek metalowych po kubusiu :-)

 2. Nikula Nikula

  Świetna akcja, sama zbietam i uczę takiej wrażliwości na wszelkie akcje własne dzieci.

 3. Monia Monia

  mam specjalne miejsce pod zlewem na zakrętki :) A wyrzucamy wszystko do wysokiej przeszklonej szafy w markecie.

  • ewanka ewanka

   My też zbieramy :-) zresztą w naszej piwnicy to prawdziwa sortownia. Makulatura, puszki aluminiowe, plastik, zakrętki, szkło kolorowe i białe, a na podwórku stoi cała przyczepka złomu ;-D Natomiast mąż to nawet zbiera, jako że informatyk, dyski i różne płytki z komputera. U nas nic się nie marnuje nawet jabłka które spadły z drzewa i nie nadają się już do przechowywania, oddaliśmy do skupu ;-D

 4. Joanna Joanna

  My tez zbieramy nakretki od jakis 4 lat;-) Maz siatkami wywozi z domu, daje to jakiejs swojej kolezance, zeby potem ta przekazala dalej, tej wlasciwej osobie. Nie wyobrazam sobie wrzucac wszystkich smieci do jednego kubelka. Segregujemy wszystko, co sie da. Jest porzadek i to mi sie podoba :-) Dodatkowo ktos moze skorzystac, ten ktory najbardziej potrzebuje przy tak niewielkim naszym nakladzie :-)