Testy alergiczne u dzieci

komentarzy: 0

Alergia występuje u znacznej liczby ludzi i coraz częściej pojawia się u małych dzieci zaraz po urodzeniu. Przyczyn występowania alergii może być wiele , choć najczęstszą są: skłonności genetyczne i stały kontakt z alergenami.

Alergia najczęściej objawia się u małych dzieci wysypką, zaś starszych występują trudności z oddychaniem, katar i kaszel.

Jak zdiagnozować alergię?

dandelion 172618 1280 199x300 Testy alergiczne u dzieciGdy na ciele dziecka pojawia się wysypka i nie jesteśmy pewni, jaka jest jej przyczyna, powinniśmy pokazać dziecko pediatrze. Lekarz spróbuje ustalić, czy wysypka ma podłoże alergiczne i zastosuje odpowiednie leczenie, a jeśli zauważy potrzebę, skieruje malca do alergologa.

Alergolog podczas wizyty  dokładnie obejrzy dziecko i przeprowadzi wywiad, mający na celu ustalenie potencjalnych alergenów. Jeśli leczenie nie przyniesie skutków, skieruje dziecko na wykonanie testów alergicznych, które pozwolą określić, co jest przyczyną alergii.

Kiedy wykonuje się testy i jak się je przeprowadza?

Testy z krwi

Test wykonywany jest przez pobranie krwi i  przeznaczony jest dla dzieci poniżej 3 roku życia. Pobraną próbkę krwi dokładnie się bada i sprawdza oznaczenie przeciwciał IgE dla alergenów. W ten sposób przeprowadza się raczej ogólne testy, które wskażą grupę alergenów, a nie pojedynczy produkt np. z testu będzie wynikało, że dziecko nie akceptuje całego nabiału, a tak naprawdę być może dziecko uczulają tylko jogurty.

Testy punktowe skórne

Wykonywane są u dzieci, które ukończyły 3 rok życia z uwagi na stres i ból, jaki towarzyszy przy wykonywaniu badania. Pielęgniarka na rączce (wewnętrzna część przedramienia) zapisuje numerki, które opowiadają danemu alergenowi, następnie nanosi krople zawierającą alergen (jedna kropla zawiera histaminę – pojawienie się odczynu alergicznego w tym miejscu świadczy o dobrze wykonanym teście) a następnie miejsce każdej kropli nakłuwa igłą (do każdego nakłucia używa się nowej, sterylnej igły).

Dziecko musi przez 20 minut siedzieć tak, by krople nie spływały i nie dotykały się (najlepiej bez ruchu). Po wymaganym czasie odczytuje się wyniki. Porównując z kroplą kontrolną (z histaminy) pozostałe bąble ( jeśli się pojawiły) stwierdza się , czy dany alergen uczula. Bąbel powinien być odpowiednio duży i zaczerwieniony, aby stwierdzić alergię.

Testy płatkowe skórne

Testy płatkowe wykonuje się u dzieci powyżej 3 roku życia. Lekarz kieruje na tego typu testy, gdy u dziecka występują objawy alergii, a test punktowy niczego nie wykazał.

Testy płatkowe różnią się nie tylko metodą ich wykonania, ale także tym, iż można stwierdzić alergie na alergen, który objawia się późniejszą reakcją a nie natychmiastową, jak w przypadku testów punktowych.

Wioleta

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current day month ye@r *

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Podróżowanie z dzieckiem może być fantastycznym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Przebywanie na plaży, w zoo, w parku, w gorących kurortach dla wielu jest szczytem marzeń. Jak jednak zadbać o bezpieczeństwo, gdy wokół czyha tyle zagrożeń? Rozwiązaniem może być opaska na rękę z numerem telefonu: wykonana z papieru, z miejscem, do wpisania danych lub nawleczona na grubszy sznurek, przygotowana z koralików. Warto w ten prosty produkt zaopatrzyć się, jadąc na wycieczkę czy wakacje. Tak na wszelki wypadek...

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Mimo że biustonosze dla matek karmiących Canpol Babies to produkt bardzo popularny, dostępny w większych marketach i sklepach internetowych, to producent ma sporo do zrobienia, by jego oferta była w jakimś stopniu konkurencyjna i warta polecenia.

Ankieta

Gdyby finanse nie stanowiły problemu, chciałabyś pozostać z dzieckiem przez 3 lata w domu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
iStock_000015093634XSmall
Kołderka, piżamka – czyli co zapewni ciepły i wygodny sen dziecka?

Kołderka czy śpiworek? A może rożek? Od kiedy piżamka? Odpowiadamy na pytania, czyli wyprawka do snu dla malucha. Czytaj dalej...

Zamknij