„Stare i nowe wyliczanki. Tere-fere kuku”

komentarzy: 9

Bardzo cenię duet: Danuta Wawiłow (matka) i Natalia Usenko (córka).

Niejednokrotnie miałam okazję przeczytać ciekawe wiersze i utwory dla najmłodszych, które przede wszystkim wyróżniają się tym, że tworzone są od podstaw i nie przedstawiają setnej parafrazy znanego utworu, baśni czy bajki.

Tym razem, dzięki uprzejmości wydawnictwa Papilon, miałam okazję sięgnąć po stare i nowe wyliczanki. Niewielkie, bo liczące około 50 stron zestawienie, pod wieloma względami mnie zaskoczyło.dsc00810 199x300 Stare i nowe wyliczanki. Tere fere kukuNa początek to, co trzeba docenić: ciekawe, świetnie dobrane ilustracje. Oryginalne wplatanie tekstu i tworzenie z niego rozmaitych kompozycji na stronie. Po trzecie dotarcie do starych rymowanek, często zapomnianych lub znanych jedynie częściowo.

dsc00811 300x199 Stare i nowe wyliczanki. Tere fere kuku

Niestety są też, według mnie, minusy. Z chęcią dowiedziałabym się, które z przedstawionych rymowanek to rymowanki nowe, a które stare (tym bardziej, że to rozróżnienie przedstawiono w tytule).

dsc00817 300x200 Stare i nowe wyliczanki. Tere fere kuku

Niektóre rymowanki zaskoczyły mnie pod względem treści. Zdaje sobie sprawę, ze rymowanki mają w sobie coś psotnego, nie do końca „wygładzonego”, to utwory tworzone często bez polotu, byle tylko zestawić rymy, w końcu to nie wiersze, jednak…nie jestem pewna, czy pisanie o Hitlerze w rymowankach dla dzieci to dobry pomysł. Jak sądzicie?

dsc00816 300x199 Stare i nowe wyliczanki. Tere fere kuku

Dorota, mama trzyipółletniej Oliwii i rocznej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Nie znosi wypowiedzi o idealnych niemowlakach, które od pierwszych tygodni przesypiają całe noce, nie grymaszą przy jedzeniu, nigdy nie miewają kolek i złych humorów. Dzieci są tylko dziećmi. Mają prawo do gorszych dni. Tak jak ich rodzice. Uwielbia wspólne chwile z mężem i córkami. Każdego dnia uczy się, jak być trzeźwo myślącą matką.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current ye@r *

 1. xxx / 1 września 2013, 12:47

  według mnie to ani śmieszne, ani fajne…ja jestem na nie. Mogli opuścić tę wyliczankę.

  • HelowaMama / 1 września 2013, 15:40

   Ależ jest! Tyle,że nie w dorosłych kategoriach:)

 2. HelowaMama / 1 września 2013, 15:35

  Ta wyliczanka ( o Hitlerze a nocniku) byłą jedną z popularniejszych na moim podwórku. Była jeszcze jedna, w której Hitler obrywał w gębę ogryzkiem. Mieliśmy po kilka lat i wiedzieliśmy,że mowa o bardzo złym człowieku. Był więc w owych wyliczankach wyśmiewany i karany. Nie widzę nic strasznego w obecności postaci historycznej w dziecięcej wyliczance, tym bardziej,że to dzieci ją tam umieściły. Dzieciaki w nieco inny sposób pojmują pewne sprawy- i chwała im za to. Nie róbmy z dzieci istot z krainy łagodności, które o niczym nie mają pojęcia i które trzeba przed wszystkim chronić. Właśnie szukam tego zbioru na allegro- chętnie przypomnę sobie niepoprawne politycznie rymowanki:)

  • Dorota Dorota / 1 września 2013, 16:07

   Heh…no może dla takich około 10-letnich to tak, ale dla młodszych to sama nie wiem. Mam po prostu wątpliwości.

   • HelowaMama / 2 września 2013, 09:52

    Nie jestem zwolenniczką ukrywania przed dziećmi mrocznej strony życia, a podawania informacji w przystępny i dopasowany do wieku sposób. W tym roku widziałam w muzeum sztutowskim dzieciaki 8-9 letnie. Powstają specjalne programy dla takich dzieci. Na tym portalu przeczytałam o oswajaniu dziecka ze śmiercią właściwie odkąd zainteresuje się tematem- już trzylatkowi na widok martwego ptaszka zaleca się mówienie prawdy, tymczasem Hitler na nocniku zostaje uznany za coś nieodpowiedniego. Tylko co w tym nieodpowiedniego i oburzającego?

    • Dorota Dorota / 2 września 2013, 10:10

     Ja też nie jestem zwolenniczką ukrywania mrocznej sfery życia, w tym prawdy o śmierci. Nie w tym rzecz. :) Zastanawiam się jedynie, czy wyliczanka to dobre miejsce na tę postać. :) Mam mieszane uczucia, co nie znaczy, że jestem na „nie”. Może za bardzo wsiąknęłam w nasz styl myślenia o historii: poważny i patetyczny. :) Całkiem inny niż na zachodzie, gdzie historią ludzie się bawią :) Dlatego być może mam wątpliwości, czy Hitler, który jest odpowiedzialny za tyle zbrodni, powinien być bohaterem wyliczanek. Prawda, że teraz patrzę z perspektywy dorosłej osoby, bo maluchy nie mają z tym problemu. :)

     • HelowaMama / 2 września 2013, 12:05

      Myślę,że w tym rzecz- w naszym „dorosłym” myśleniu. Dziecięce poczucie humoru dalece odbiega od naszego- mnie bawią felietony Wiecheckiego, moja córka pęka ze śmiechu, kiedy jej tata włoży sobie skarpetkę na dłoń:) Myślę,że nocnik w dziecięcej wyobraźni jest karą dla złego Hitlera- ośmiesza go, czyni mniej strasznym. Faktem jest,że u nas historia i religia to działy w których patos wiedzie prym. A można inaczej. Przypomnę choćby bajkę o holocauście nakręconą przez Benigniego:)

 3. Olka K / 1 września 2013, 18:23

  Myślę, że mogli sobie taką wyliczankę podarować…MI się nie podoba

 4. MM / 3 września 2013, 20:07

  A ja uwazam, ze to ze wzgledu na wszystkie ofiary IIWS nie na miejscu. Nawet sie smiac. To byl straszny czlowiek. Nie w takiej formie, oj nie…

Ręka nadziei

Ręka nadziei

Znacie tę fotografię? Hand of Hope, czyli ręka nadziei... Zdjęcie przedstawia rączkę 21 tygodniowego Samuela, któremu dawano bardzo niewielkie szanse na przeżycie. Joseph Bruner podjął się czegoś, co wielu uważało za zbyt ryzykowne. Śródmaciczna operacja rozszczepu kręgosłupa rozpoczęła się od klasycznej laparotimii modo Pfannenstiel, wydobycia macicy i niewielkiego nacięcia, przez które lekarz zoperował kręgosłup malutkiego Samuela. Czytaj dalej

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Produkt, którego stosowanie uważane jest za szczególnie szkodliwe przez Europejskie Instytucje dostępny jest na rynku. Krem Natura Little Siberica dostępny jest w kilku polskich sklepach, także online. Czytaj dalej

Ankieta

Kiedy Wasze dziecko zrezygnowało z pieluszek w ciągu dnia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
sierpien
Dzieci urodzone w sierpniu

Dzieci urodzone w sierpniu są naturalnie utalentowane. Najlepiej sprawdzają się w zawodach związanych ze sztuką, życiem publicznym, medycyną, badaniami, zarządzaniem....

Zamknij