Rakotwórcze puzzle piankowe dla dzieci

komentarzy: 17

Maty piankowe dla dzieci mogą być groźne. Zwłaszcza te tanie, które otrzymamy za kilkadziesiąt złotych w każdym markecie i które po rozpakowaniu uwalniają nieprzyjemny zapach. W ich składzie znajduje się bowiem formamid, który jest substancją toksyczną, często powodującą podrażnienia, wysypkę i swędzenie. Nie popadajmy jednak w paranoję! Nie wszystkie maty piankowe są rakotwórcze. Jednak jeśli zdecydujemy się na ich zakup, powinniśmy być ostrożni i dokładnie czytać informacje dotyczące składu produktów.

Dlaczego wielu rodziców wybiera kolorowe maty?

Ponieważ są niezwykle wygodne i praktyczne. Można je zabrać ze sobą właściwie wszędzie (są lekkie i łatwe w złożeniu). Po rozłożeniu na podłogę stanowią doskonały plac do zabawy dla małego dziecka. Można na nich usiąść, raczkować, czy nawet stawiać pierwsze kroki. Nie ma obawy, że maluch będzie miał styczność z zimną podłogą, czy ze śliskimi kafelkami.

Trudno je zastąpić dywanem, bo nie sposób wyobrazić sobie sytuację, podczas której będziemy zwijać i zabierać ze sobą wszędzie dywan. Ponadto mniejszy dywan może się przysuwać (niektórzy podklejają go taśmą dwustronną). Dodatkowo dywan zbiera kurz i jest trudniejszy w utrzymaniu w czystości, na przykład trudniej z niego usunąć rozlany sok, czy też wymiociny dziecka. Mata jest bardziej odporna na ulewanie, a jej poszczególne części mogą być łatwo umyte.

Jeśli kolorowe maty piankowe nie są najlepsze, a dywany też odpadają, to co wybrać na ich miejsce? Niestety nie ma zbyt wiele alternatyw. Można zdecydować się na większą matę edukacyjną, ale ta ma tę wadę, że będzie się przesuwać po podłodze….Niektóre mamy próbują wybierać dla dzieci maty sportowe, dostępne w dużych sklepach z produktami dla ludzi aktywnych. Jednak i w tym wypadku nie jest to dobry pomysł. Wiele z tego typu produktów ma w opisie jednoznaczną informację, która nie zaleca używania maty podczas zabawy z dziećmi. Trzeba bowiem mieć świadomość, że materiał, z jakiego wykonana jest tego typu zabawka musi być bezpieczny nie tylko w bezpośrednim kontakcie skóra do skóry, ale również w bardziej ekstremalnych sytuacjach: podczas gryzienia jej przez dziecko, ślinienie oraz później próby przełamania maty.

Substancje rakotwórcze

Nie ma co popadać w paranoję. Nie wszystkie maty piankowe są niebezpieczne. Na rynku są wyroby, które wykonuje się z tak zwanej pianki EVA, która jest bezzapachowa i nietoksyczna, a przy tym wygląda dokładnie tak samo, jak tańszy materiał. Trzeba jednak uważać: na polskim rynku ciągle są maty zawierające formalid, który jest rakotwórczy i według naukowców, ma mieć negatywny wpływ na płodność.

Maty wycofane ze sprzedaży

W Polsce jeszcze nie ma zakazu, który by zabraniał sprzedawania toksycznych mat piankowych. Ma to się zmienić już wkrótce. Maty są wycofywane bowiem ze sprzedaży z wielu krajów Europejskich: Belgii, Francji. Do 2013 mają również zostać wycofane z całej Unii Europejskiej. Na rynku pozostaną tylko bezpieczne maty piankowe wykonane z niezagrażającego dla zdrowia materiału. Do tego czasu warto uważać na to, co się kupuje.

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current ye@r *

 1. Ewa / 18 czerwca 2012, 19:16

  My także posiadamy takie puzzle, ale muszę przyznać że jesteśmy bardzo zadowoleni z tej maty… :) i tu nie zgodzę się z opinią „kitu”. Zapach był nieprzyjemny przez pierwsze dwa dni, ale teraz już się wywietrzyły i jest ok, a Córka nie leży godzinami na nich by dostać wysypki czy też by narazić się na rakotwórczość, nie popadajmy w paranoje.

  • sosrodzice sosrodzice / 18 czerwca 2012, 19:21

   Dlatego kit z komentarzem, że nie ma tutaj powodu do paniki, ale jeśli mamy możliwość, lepiej wybierać produkty, które nie niosą takiego ryzyka, jak powyżej – są wolne od rakotwórczych substancji ;) Jesteśmy dalecy od straszenia, jednak jeśli produkty są wycofywane z innych państwa i wkrótce tak się stanie w Polsce, warto uważać. Również dlatego, że wszystko zależy od dziecka i czasami wysypka na skórze może być wywołana właśnie od niepozornej zabawki. :)

 2. kinia / 18 czerwca 2012, 19:23

  a ja miałam takie puzzle i wyrzuciłam, bo zaczęły się kruszyć…jednak mały tak je lubił, że kupiłam droższe i jestem zadowolona. po przeczytaniu artykuły przeczytałam na stronie producenta – to te puzle z tej pianki, o ktorej piszecie, ufff…czyli możemy czuć się bezpieczni.

  • DoDo / 18 czerwca 2012, 19:37

   Ewa, może po prostu przyzwyczailiście się już do takiego zapachu i Wam nie przeszkadza. Spróbujcie puzzle odstawić na jakiś czas i nie bawcie się nimi, a po czasie znowu zacznijcie zabawę, wtedy się może przekonacie, czy zapach jest, czy też go nie ma.

 3. mp / 19 czerwca 2012, 08:10

  Skąd wiadomo, że są rakotwórcze? Bo jeśli niosą takie zagrożenie powinny być NATYCHMIAST wycofane ze sprzedaży!

 4. mp / 19 czerwca 2012, 08:20

  Śmieszne. Uznają coś za rakotwórcze i nadal to sprzedają. Ta wiadomość jest z 2010 roku, a u nas nadal one są w sprzedaży… i dopiero w następnym roku mają być wycofywane… Zresztą co tu się dziwić. Aspartam też jest rakotwórczy, a dodaje się go m.in. do leków jako składnik słodzący.

 5. Ewa / 19 czerwca 2012, 12:37

  No były u nas puzzle złożone na czas remontu i teraz jak znowu je rozłożyliśmy i nie ma na szczęście zapachu :)

  • nula / 22 czerwca 2012, 11:20

   Ja widziałam wczoraj w pepco (gdzie w ogóle mega wyprzedaż jest) takie puzzle z pianki Eva (bezpieczna) za parę złotych. polecam.

   • Adam / 12 grudnia 2012, 16:18

    Zgodnie z tym linkiem http://www.safbaby.com/the-latest-on-eva-foam-puzzle-mats-and-why-theyre-still-not-safe-for-your-baby nawet puzzle piankowe wykonane z pianki Eva nie są zalecane ponieważ do produkcji tego materiału wykorzystuje się Formamid. Spośród przetestowanych mat nie znaleziono ani jednej, która byłaby wolna od tego związku. Ciężko nie popaść w paranoje wczytując się w te materiały, gdy planuje się zakup maty :/

    • Dorota Dorota / 12 grudnia 2012, 19:30

     To niestety sugerowałoby, że…jest problem. Jednak pewnie jak to w wielu dziedzinach są rozwiązania lepsze i gorsze. I jeśli zależy nam na macie, po prostu warto starać się szukać tej, która byłaby najbezpieczniejsza. Temat na pewno warty rozważenia.

 6. anusia12346 / 19 lipca 2012, 09:30

  mieliśmy ale jak tata przeczytał że są rakotwórcze od razu po telefonie od niego wyrzuciłąm ale są też takie puzzle z atestami droższe i chyba dobre nie wiem ale fajne były

 7. OlkaG / 7 sierpnia 2012, 16:20

  Nawet nie wiedziałam, że te puzzle są rakotwórcze…

 8. ewanka / 12 grudnia 2012, 21:08

  też mamy takie, ale większością leżą w worku na szafie i wyciągane sporadycznie by dziecko sobie mogło poukładać. Kiedyś widząc u znajomej że ma takie rozłożone, też zostawiłam na podłodze, ale nie przyjęło się to zaczęły się szybko brudzić, a żeby przemyć czy odkurzyć podłogę ( co robię codziennie) trzeba było je przenieść, wolałam sobie nie utrudniać codzienności i wylądowały na szafie :-)

 9. Tomasz / 20 września 2013, 09:45

  Ja z doświadczenia, polecam osobiście puzzle piankowe włoskiej firmy Trocellen.
  Sam ćwiczę na tych matach judo, teraz wychowuje się na nich – w wersji dla dzieci – maluch.

  Są wolne od ftalanów i formamidów, przeciwalergiczne, antybakteryjne. Jest tego trochę.

  Mają odpowiednią twardość i są bardzo wytrzymałe.
  Tomasz

 10. Tomasz / 20 września 2013, 09:45

  Ja z doświadczenia, polecam osobiście puzzle piankowe włoskiej firmy Trocellen.
  Sam ćwiczę na tych matach judo, teraz wychowuje się na nich – w wersji dla dzieci – maluch.

  Są wolne od ftalanów i formamidów, przeciwalergiczne, antybakteryjne. Jest tego trochę.

  Mają odpowiednią twardość i są bardzo wytrzymałe.
  Tomasz

 11. Marcin / 13 sierpnia 2014, 08:33

  My mamy maty kupione na … – najfajniejszy jest samolot 3d, Michałek za nim przepada.
  Teraz przeczytałem ten opis i nasunęło mi się pytanie czy te puzzle co mamy są bezpieczne? Wiem że są sprzedawane na całą Europę… ale czy nie są rakotwórcze? Ktoś pomoże? Ktoś zna odpowiedź?

Ankieta

Gdybyś miała wybierać, kto jest dla Ciebie ważniejszy?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...