Potówki u niemowlaka

komentarzy: 4

Potówki u noworodka czy kilkumiesięcznych dzieci to częsta zmiana, wynikająca z tendencji do zbyt ciepłego ubierania niemowlaka, przykrywania kocykami, opatulania. Sprzyja jej również niedojrzałość gruczołów potowych.

Jak wyglądają potówki u dzieci?

Potówki u niemowlaka mogą być białe (przezroczyste pęcherzyki) lub mieć formę czerwonych niewielkich kropeczek. Pierwsze zmiany to wykwity bez cech zapalanych, najczęściej pojawiają się w 5-8 dobie życia w postaci licznych pęcherzyków o średnicy około 1-2 mm.

Potówki czerwone to zmiany zapalne, najczęściej pojawiające się na skutek nie do końca prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka (między innymi używania zbyt tłustych kosmetyków, np. oliwki). Te zmiany zazwyczaj pojawiają się w zakamarkach skóry i wszystkich obszarach narażonych na ciągłe uciskanie: w okolicy pieluszki, pod kolankami, w pachwinach.

Potówki najczęściej występują w skupiskach, a skóra w ich okolicy jest lekko zaczerwieniona. Niekiedy potówki swędzą i pieką, co dziecko może sygnalizować poprzez częstszy płacz i rozdrażnienie.

Przyczyny powstawania potówek

 • przegrzewanie dziecka, zbyt ciepłe ubieranie,
 • zakładanie niskiej jakości ubranek (nieprzewiewnych, obcisłych)
 • zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, w jakich przebywa niemowlę,
 • zbyt duża wilgotność powietrza,
 • niedojrzałość gruczołów potowych, przez co pot zamiast być uwalniany przez gruczoły, jest w nich kumulowany i zatyka je (niemowlę dopiero z czasem zaczyna się pocić),
 • potówki na policzkach malca karmionego piersią powstają na skutek ciepła generowanego przez ciało mamy,
 • używanie ochraniaczy na materace, które słabo przepuszczają powietrze i sprzyjają powstawaniu potówek na pleckach dziecka,
 • używanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji, zbyt rzadkie mycie maluszka.

Leczenie potówek u dzieci

701260 70509665 288x300 Potówki u niemowlakaLeczenie potówek polega przede wszystkim na zapobieganiu ich powstawaniu.

Oznacza to unikanie przegrzewania dziecka. Należy stosować zasadę: jedno okrycie więcej niż u dorosłego. Jeśli natomiast wychodzimy z malcem w wyjątkowo parny dzień, wystarczą lekkie body plus ewentualnie skarpetki. Niemowlę podczas wysokich temperatur nie musi być chronione dodatkową warstwą odzieży.

Dorota

Dorota, mama trzyipółletniej Oliwii i rocznej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Nie znosi wypowiedzi o idealnych niemowlakach, które od pierwszych tygodni przesypiają całe noce, nie grymaszą przy jedzeniu, nigdy nie miewają kolek i złych humorów. Dzieci są tylko dziećmi. Mają prawo do gorszych dni. Tak jak ich rodzice. Uwielbia wspólne chwile z mężem i córkami. Każdego dnia uczy się, jak być trzeźwo myślącą matką.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current day month ye@r *

 1. ewanka / 24 czerwca 2013, 19:59

  w tamtym tygodniu takie upały były u nas że córka pomimo że w samych majteczkach goniła to i tak była spocona, już tydzień jest cała wysypana i nic nie pomaga ;-/

 2. Paula / 25 czerwca 2013, 11:20

  Dokładnie, w ostatnie upały mój mały latał nagusieńki, niestety i tak dostał potówek:( Temperatura w sypialni była 24-25 stopni mimo otwartych okien i wietrzenia. Czy w taki gorąc dziecko może spać tylko w pieluszce niczym nie przykryte? Ja przykrywam lekka kołderką ale zastanawiam się czy to nie za ciepło?

  • Ilona / 12 lipca 2013, 14:42

   POŁOŻYŁAM TEŻ KIEDYŚ NA NOC DO SPANIA W SAMEJ PIELUSZCE ,PRZY TYCH OKROPNYCH UPAŁACH ,ALE NIESTETY W NOCY GDY BRAŁAM DO KARMIENIA MIAŁA ZIMNE RĄCZKI I NÓŻKI .POLECAM WIĘC JEDNAK NA NOC ZAKŁADAĆ JAKIEŚ CIENKIE ŚPIOSZKI .

 3. Ilona / 12 lipca 2013, 14:40

  Mojej córci potówka pojawiła się przy ostatnich upałach ,poniżej szyjki i na klatce piersiowej.była to taka różowa wysypka .wysypana była przez cały tydzień upałów ,ale jak tylko się trochę ochłodziło same ustąpiły.zaówarzyłam też że pojawiły się gdy ubrałam jej takie chyba nie do końca bawełniane body.

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Podróżowanie z dzieckiem może być fantastycznym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Przebywanie na plaży, w zoo, w parku, w gorących kurortach dla wielu jest szczytem marzeń. Jak jednak zadbać o bezpieczeństwo, gdy wokół czyha tyle zagrożeń? Rozwiązaniem może być opaska na rękę z numerem telefonu: wykonana z papieru, z miejscem, do wpisania danych lub nawleczona na grubszy sznurek, przygotowana z koralików. Warto w ten prosty produkt zaopatrzyć się, jadąc na wycieczkę czy wakacje. Tak na wszelki wypadek...

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Mimo że biustonosze dla matek karmiących Canpol Babies to produkt bardzo popularny, dostępny w większych marketach i sklepach internetowych, to producent ma sporo do zrobienia, by jego oferta była w jakimś stopniu konkurencyjna i warta polecenia.

Ankieta

Gdyby finanse nie stanowiły problemu, chciałabyś pozostać z dzieckiem przez 3 lata w domu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
lopata wader
Łopatka Długa z IML Wader

Na plaży, gdzie większość maluchów czuje się jak w raju, dokopanie się do mokrego piachu może stanowić problem. Dlatego nad...

Zamknij