Potówki u niemowlaka

komentarzy: 4

Potówki u noworodka czy kilkumiesięcznych dzieci to częsta zmiana, wynikająca z tendencji do zbyt ciepłego ubierania niemowlaka, przykrywania kocykami, opatulania. Sprzyja jej również niedojrzałość gruczołów potowych.

Jak wyglądają potówki u dzieci?

Potówki u niemowlaka mogą być białe (przezroczyste pęcherzyki) lub mieć formę czerwonych niewielkich kropeczek. Pierwsze zmiany to wykwity bez cech zapalanych, najczęściej pojawiają się w 5-8 dobie życia w postaci licznych pęcherzyków o średnicy około 1-2 mm.

Potówki czerwone to zmiany zapalne, najczęściej pojawiające się na skutek nie do końca prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka (między innymi używania zbyt tłustych kosmetyków, np. oliwki). Te zmiany zazwyczaj pojawiają się w zakamarkach skóry i wszystkich obszarach narażonych na ciągłe uciskanie: w okolicy pieluszki, pod kolankami, w pachwinach.

Potówki najczęściej występują w skupiskach, a skóra w ich okolicy jest lekko zaczerwieniona. Niekiedy potówki swędzą i pieką, co dziecko może sygnalizować poprzez częstszy płacz i rozdrażnienie.

Przyczyny powstawania potówek

 • przegrzewanie dziecka, zbyt ciepłe ubieranie,
 • zakładanie niskiej jakości ubranek (nieprzewiewnych, obcisłych)
 • zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, w jakich przebywa niemowlę,
 • zbyt duża wilgotność powietrza,
 • niedojrzałość gruczołów potowych, przez co pot zamiast być uwalniany przez gruczoły, jest w nich kumulowany i zatyka je (niemowlę dopiero z czasem zaczyna się pocić),
 • potówki na policzkach malca karmionego piersią powstają na skutek ciepła generowanego przez ciało mamy,
 • używanie ochraniaczy na materace, które słabo przepuszczają powietrze i sprzyjają powstawaniu potówek na pleckach dziecka,
 • używanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji, zbyt rzadkie mycie maluszka.

Leczenie potówek u dzieci

701260 70509665 288x300 Potówki u niemowlakaLeczenie potówek polega przede wszystkim na zapobieganiu ich powstawaniu.

Oznacza to unikanie przegrzewania dziecka. Należy stosować zasadę: jedno okrycie więcej niż u dorosłego. Jeśli natomiast wychodzimy z malcem w wyjątkowo parny dzień, wystarczą lekkie body plus ewentualnie skarpetki. Niemowlę podczas wysokich temperatur nie musi być chronione dodatkową warstwą odzieży.

Dorota, mama trzyipółletniej Oliwii i rocznej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Nie znosi wypowiedzi o idealnych niemowlakach, które od pierwszych tygodni przesypiają całe noce, nie grymaszą przy jedzeniu, nigdy nie miewają kolek i złych humorów. Dzieci są tylko dziećmi. Mają prawo do gorszych dni. Tak jak ich rodzice. Uwielbia wspólne chwile z mężem i córkami. Każdego dnia uczy się, jak być trzeźwo myślącą matką.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current ye@r *

 1. ewanka / 24 czerwca 2013, 19:59

  w tamtym tygodniu takie upały były u nas że córka pomimo że w samych majteczkach goniła to i tak była spocona, już tydzień jest cała wysypana i nic nie pomaga ;-/

 2. Paula / 25 czerwca 2013, 11:20

  Dokładnie, w ostatnie upały mój mały latał nagusieńki, niestety i tak dostał potówek:( Temperatura w sypialni była 24-25 stopni mimo otwartych okien i wietrzenia. Czy w taki gorąc dziecko może spać tylko w pieluszce niczym nie przykryte? Ja przykrywam lekka kołderką ale zastanawiam się czy to nie za ciepło?

  • Ilona / 12 lipca 2013, 14:42

   POŁOŻYŁAM TEŻ KIEDYŚ NA NOC DO SPANIA W SAMEJ PIELUSZCE ,PRZY TYCH OKROPNYCH UPAŁACH ,ALE NIESTETY W NOCY GDY BRAŁAM DO KARMIENIA MIAŁA ZIMNE RĄCZKI I NÓŻKI .POLECAM WIĘC JEDNAK NA NOC ZAKŁADAĆ JAKIEŚ CIENKIE ŚPIOSZKI .

 3. Ilona / 12 lipca 2013, 14:40

  Mojej córci potówka pojawiła się przy ostatnich upałach ,poniżej szyjki i na klatce piersiowej.była to taka różowa wysypka .wysypana była przez cały tydzień upałów ,ale jak tylko się trochę ochłodziło same ustąpiły.zaówarzyłam też że pojawiły się gdy ubrałam jej takie chyba nie do końca bawełniane body.

Ręka nadziei

Ręka nadziei

Znacie tę fotografię? Hand of Hope, czyli ręka nadziei... Zdjęcie przedstawia rączkę 21 tygodniowego Samuela, któremu dawano bardzo niewielkie szanse na przeżycie. Joseph Bruner podjął się czegoś, co wielu uważało za zbyt ryzykowne. Śródmaciczna operacja rozszczepu kręgosłupa rozpoczęła się od klasycznej laparotimii modo Pfannenstiel, wydobycia macicy i niewielkiego nacięcia, przez które lekarz zoperował kręgosłup malutkiego Samuela. Czytaj dalej

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Produkt, którego stosowanie uważane jest za szczególnie szkodliwe przez Europejskie Instytucje dostępny jest na rynku. Krem Natura Little Siberica dostępny jest w kilku polskich sklepach, także online. Czytaj dalej

Ankieta

Kiedy Wasze dziecko zrezygnowało z pieluszek w ciągu dnia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...