Pierwszy miesiąc życia dziecka

komentarzy: 2

„Bezbronne, kruche i takie malutkie” – tak właśnie postrzegasz swoje nowo narodzone dziecko? Powinnaś wiedzieć, że mimo pozornej maleńkości, niemowlę zostało dużo lepiej przystosowane do życia niż nam się wydaje.

Odruchy: szukania, ssania, chwytny, Moro, pełzania i chodu automatycznego – zapewniają mu przetrwanie w nowym, całkiem obcym dla niego świecie.

Wygląd noworodkaPierwszy miesiąc

Twoje dziecko po narodzeniu z pewnością nie będzie przypominało pięknego bobaska z reklam telewizyjnych, a raczej tak jakby przetrwało kilka rund na ringu bokserskim. Dodatkowo w krótkim czasie straci nawet 10% swojej masy urodzeniowej.

Wystarczy jednak kilka dni (zazwyczaj 10), by noworodek powrócił do swojej wagi wyjściowej i rozpoczął „bieg” po trasie do intensywnego rozwoju.

Przeczytaj, czym jeszcze może Cię zaskoczyć noworodek.

Uwaga!
Szczególnie dynamiczny wzrost obserwuje się w trzecim tygodniu, kiedy nagle dziecko zaczyna jeść więcej niż zwykle. Nie dziw się, że noworodek może się domagać dodatkowych porcji mleka. Obserwuj swojego maluszka, zaufaj intuicji i odpowiadaj na potrzeby swojego dziecka.

Jak szybko rośnie noworodek?

Gdy dziecko odrobi zaległości po utracie wagi po porodzie, przybiera nawet 30 gramów każdego dnia.

W pierwszych sześciu tygodniach chłopcy rosną około 2,5 centymetra, a dziewczynki około 5 centymetrów.  Ponadto zwiększa się obwód głowy. Średnio o 2,5 centymetra.

Oprócz wymiarów, zmienia się także kształt główki, która staje się bardziej okrągła. Zanikają zniekształcenia powstające podczas przeciskania się przez kanał rodny.

Przeczytaj, jak szybko rosną dzieci.

Włosy a noworodek

Pod koniec czwartego tygodnia życia dziecka możesz zaobserwować, że maluch traci włosy (jeśli je miał). Po kilku tygodniach nie będzie właściwie śladu po jego czuprynie. Na miejscu tych włosów pojawiają się nowe.

Jeśli noworodek miał na ciele po porodzie delikatne włoski, tak zwane lanugo, można spodziewać się ich zniknięcia w przeciągu miesiąca po narodzinach.

Zmiany na skórze

Po około trzech-czterech tygodniach może pojawić się na twarzy malucha wysypka. Patrząc na nią, możesz mieć wrażenie, że jest plamista i krostowata. Zmiany te wynikają z niedojrzałości układu krwionośnego. Znikną same. Nie trzeba nic z nimi robić.

Co może Cię zaskoczyć?

  • Noworodek po porodzie przyjmuje najczęściej pozycję leżącą, taką jak w brzuchu matki. Wszystkie jego kończyny są zgięte, podobnie jak ramiona, nogi i palce. Być może będziesz się obawiać, że rozprostowując nóżki dziecka w trakcie przebierania, je uszkodzisz. Jednak bez obaw! Jeśli będziesz to robić delikatnie, nie tylko, że nie zrobisz maluchowi krzywdy, ale dodatkowo pozytywnie wpłyniesz na rozwój jego mięśni. Jednak uwaga! Jeśli dziecko stawia opór, nie rób niczego na siłę!

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. olenka

    Pięknie napisane, jestem mamą takiego maluszka. kończymy 1 miesiąc życia dziecka :) nawet nie wiem kiedy to minęło

    • Dorota Dorota

      Tak, gdy dzieci mają po 4 czy nawet 2 lata, można mieć problem, żeby sobie przypomnieć jak to było, gdy maluszek nie miał jeszcze miesiąca. Czas szybko biegnie…

Ankieta

Czy jesteś pracującą zawodowo mamą?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...