Piąty miesiąc życia dziecka

komentarzy: 2 , aktualizacja: 19.05.2013 21:40:39

Pięciomiesięczne dziecko to mały akrobata, który uwielbia zabawę i odkrywania otaczającego świata. Bez trudu wkłada stopy do buzi, z zaciekawieniem ogląda każdy palec u nogi. Pomaga również podczas przebierania – prostując rączki i podnosząc pupę podczas zakładania spodni. Większość maluchów na tym etapie jest już silnie przywiązanych do rodziców i do znajomych uśmiecha się po dłuższej chwili, gdy ci o to mocno zabiegają. W piątym miesiącu masz do czynienia z ciekawym życia i coraz więcej o nim wiedzącym człowiekiem!

Depositphotos 1372609 L 199x300 Piąty miesiąc życia dzieckaWygląd –  piąty miesiąc życia dziecka

Czy wiesz, że najczęściej wyrażanym niewerbalnie uczuciem w przypadku pięciomiesięcznego dziecka jest szczęście? Naukowcy zbadali, ze tuż za nim ze względu na częstotliwość występowania plasuje się niezadowolenie, a na trzeciej pozycji zainteresowanie. To właśnie te trzy uczucia każdego dni wpływają na wygląd i zachowanie Twojego pięciomiesięcznego dziecka.

Niemowlę w piątym miesiącu już bardzo dobrze panuje nad ruchami gałek ocznych, co zwiększa jego możliwości ekspresji. Poza uśmiechem, którego dziecko używa bardzo świadomie (szybko orientując się, jak ogromna kryje się za nim moc), za ekspresję odpowiadają również wspomniany wyraz oczu i wcześniej często wykorzystywana mowa ciała. Maluch potrafi wykorzystać ruchy gałek do rozbudowania poznanego przed rozpoczęciem piątego miesiąca repertuaru ciała.

Wzrost i waga

Pięciomiesięczni chłopcy ważą przeważnie 7,3 kilograma oraz mierzą do 65 centymetrów. Przeciętna dziewczynka jest tylko nieznacznie mniejsza.

Przeczytaj, jak podawać dziecku gluten. Jeśli karmisz piersią, ekspozycja na gluten powinna rozpocząć się w tym miesiącu.

Pamiętaj również, by podawać dziecku witaminy. Sprawdź, jakie!

Motoryka

Plecy niemowlaka są corDSC0068 300x200 Piąty miesiąc życia dzieckaaz silniejsze, jednak jeszcze niewystarczająco, by móc samodzielnie siedzieć. Dlatego gdy tylko puścisz malucha, wcześniej posadzonego, dziecko zaczyna się chwiać i przewracać na boki. Niemowlę w piątym miesiącu wyraźnie ćwiczy również nogi. Gdy dziecko jest trzymane na kolanach, opiera się stopami i wysila, nie mając pojęcia, że zamiast tego, oczekujesz raczej od niego, by po prostu usiadł.

W pozycji na brzuchu niemowlę opiera ciężar głowy i klatki piersiowej na rękach. Bez trudu obraca głową w każdą stronę oraz obserwuje całe otoczenie. Gdy coś ciekawego dojrzy, czasami stara się po to wychylić i w ten sposób przewraca się na plecy. Może przedmiot trącić, dotknąć, ale raczej go samodzielnie nie uchwyci.

Co Cię może zaskoczyć?

  • dziecko większość część dnia  ma nogi podniesione ad materacem. To naturalne. Stanowi to symptom jego rozrostu mięśni nóg oraz fakt, że przestało być one tak słabe i niezdolne do ruchu, jak wcześniej. Ponadto w tej pozycji niemowlę widzi swoje palce u stóp i może się nimi bez trudu bawić.
  • Twoje dziecko potrafi już dłużej bawić się jednym przedmiotem (przeciętnie kilka minut). Jednak, gdy tylko jego uwagę przyciągnie inny, od razu upuszcza tym, co się bawił i sięga po kolejną zabawkę.
  • W piątym miesiącu dojrzewa głębia ostrości, niemowlę lepiej widzi i dłużej przypatruje się każdej zabawce.

sosrodzice

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current day month ye@r *

 1. b3namuki / 8 sierpnia 2013, 09:05

  Pomocny artykuł. Nie miałem pojęcia, że już w piątym miesiącu dziecko odczytuje emocje rodzica.
  Dziękuję za podanie źródeł.

 2. Martyna / 1 sierpnia 2014, 09:35

  Dzieci tak szybko rosną, a 5 miesiąc to piękny czas, by budować z nimi relacje. Niektórzy zalecają, by już teraz odbierać maluszkom smoczka, ale myślę, że to za szybko…tak do roku to odpowiedni czas.

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Podróżowanie z dzieckiem może być fantastycznym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Przebywanie na plaży, w zoo, w parku, w gorących kurortach dla wielu jest szczytem marzeń. Jak jednak zadbać o bezpieczeństwo, gdy wokół czyha tyle zagrożeń? Rozwiązaniem może być opaska na rękę z numerem telefonu: wykonana z papieru, z miejscem, do wpisania danych lub nawleczona na grubszy sznurek, przygotowana z koralików. Warto w ten prosty produkt zaopatrzyć się, jadąc na wycieczkę czy wakacje. Tak na wszelki wypadek...

Deet w preparatach na komary. Używasz tych środków?

Deet w preparatach na komary. Używasz tych środków?

Komary to znane szkodniki, które uprzykrzają wakacje małym i dużym. Nic dziwnego, że producenci robią wszystko, by wynaleźć skuteczny sposób odstraszający owady. Niestety tworząc skuteczne środki, szkodzą również zdrowiu. W bezpośredni lub pośredni sposób. Przykład? DEET! Obecny niemal w każdym środku na komary. Czy można go stosować? Czym go zastąpić? I dlaczego nie wolno go stosować u małych dzieci?

Ankieta

Gdyby finanse nie stanowiły problemu, chciałabyś pozostać z dzieckiem przez 3 lata w domu?

 • Tak, chciałabym. (57%)
 • Chciałabym pracować w niepełnym wymiarze godzin. (30%)
 • Chciałabym pracować w domu. (6%)
 • Nie, nie chciałabym. (6%)
 • Nie wiem. (1%)
Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
4 miesiąc życia dziecka
Czwarty miesiąc życia dziecka

Czwarty miesiąc to czas dłoni! Zachwytu nad ich możliwościami, kształtem, ciepłem i dynamiką. Okres, kiedy maluch uświadamia sobie, że należą...

Zamknij