Ósmy miesiąc życia dziecka

komentarzy: 1 , aktualizacja: 09.08.2014 13:22:20
  • Dziecko lubi otwierać i zamykać usta, naśladując Cię jak jesz, robić bąbelki, gdy jakiś płyn znajdzie się w jego ustach.
  • Niemowlę zna biernie już kilka nazw produktów codziennego użytku, jak również kilka imion osób z najbliższego otoczenia.
  • Niemowlaki często na tym etapie rozwoju sporo krzyczą, by zwrócić na siebie uwagę otoczenia.

Ósmy miesiąc dziecka– koordynacja ręka-oko

Podczas chwytania i utrzymywania zabawki dziecko używa kciuka i palca wskazującego. W ten sposób wykorzystuje je w uchwycie szczypcowym, pozwalającym podnosić nawet drobne przedmioty.

Maluch bez trudu przekłada przedmiot z ręki do ręki. Nadal jednak nie potrafi puścić przedmiotu na zawołanie. Z drugiej strony nie opuszcza go tak, jak kilka tygodni wcześniej, gdy podasz mu drugą zabawkę: wykazuje spory upór i wiele ambicji, by dosięgnąć przedmiot, który znajduje się poza jego zasięgiem i który wzbudza w nim ciekawość.

Dziecku sprawia dużo radości trzymanie klocków o różnych kształtach oraz uderzanie nimi o podłoże. Udaje mu się w ten sposób zrobić sporo hałasu i zwrócić na siebie uwagę.

U niemowlaka doskonali się słuch. Dziecko odwraca głowę w kierunku dźwięku, a gdy jest to również konieczne, by lepiej usłyszeć, zmienia pozycję ciała.

Rozwój społeczny

Niemowlę coraz bardziej poznaje znaczenie mowy: powtarza ciągi sylab, pokazuje przedmioty i chce, żeby je nazywać. Z drugiej strony często wpada we frustrację spowodowaną tym, że nie umie przekazać najbliższym tego, co chciałby powiedzieć.

Dziecko jest z jednej strony pewne w kontakcie z obcymi ludźmi (czasami wyraźnie „zaczepia” nieznajomych i inicjuje kontakty), a z drugiej jego pewność jest krucha i z byle powodu może zacząć marudzić, czy płakać oraz szukać pocieszenia w Twoich ramionach.

Dziecko tak jak w poprzednich miesiącach czuje się najpewniej gdy jesteś koło niego, teraz dodatkowo zwraca uwagę na to, by utrzymywać z Tobą możliwie długo kontakt wzrokowy oraz gdy chce, byś poświęciła mu na dłużej czas, wyciąga w Twoim kierunku dłonie.

Dziecko nie lubi się z Tobą rozstawać. Umie już na dłuższą chwilę bawić się samo, jednak tylko w pokoju, w którym również Ty przebywasz. Gdy wychodzisz, jest niespokojne i zazwyczaj zaczyna raczkować lub w inny sposób podążać tuż za Tobą.

Planujesz zakończyć naturalne karmienie? Sprawdź, jak odstawić dziecko od piersi.

Jak wspierać rozwój w ósmym miesiącu życia dziecka?

Ósmy miesiąc to czas zabawek na sznurku, doskonale sprawdzających się w przypadku dzieci, które opanowały chwyt typu pęsetowego. Gotowe zabawki można kupić w sklepie lub za pomocą sznurka i przedmiotu na kółkach skonstruować je samodzielnie.  Dziecko bardzo szybko nauczy się, jaki jest związek między ciągnięciem sznurka a poruszaniem się przedmiotu na jego końcu.

Już na tym etapie możesz rozpocząć zabawę w „znajdywanie” poszczególnych części ciała. Możesz bez końca pytać dziecko, by następnie wskazywać mu odpowiedź, gdzie jest brzuszek, gdzie jest rączka, nosek, uszko. Z czasem maluszek będzie sam wskazywał na miejsca, o które pytasz. Nie tylko u siebie, ale również u Ciebie.

Ćwiczcie z maluszkiem trzymanie przedmiotów w jednej dłoni, bez wypuszczania jej z drugiej. W ten sposób dziecko nauczy się pod różnymi kątami chwytać przedmioty. Dużo entuzjazmu wzbudza również zabawa ze spinaczami/klamerkami do bielizny. Te proste przedmioty dają wiele możliwości do zabawy – można je oglądać (pod każdym kątem są równie interesujące), wkładania do pojemników, stukania nimi, itd.

Duży entuzjazm wzbudza w dziecku nauka wsadzania różnych przedmiotów do butelki. Taka zabawa uczy zręczności i logicznego myślenia. Gdy w grę wchodzą małe przedmioty, należy w szczególny sposób czuwać nad bezpieczeństwem malucha. Niewielkie przedmioty mogą być włożone do buzi i doprowadzić do zachłyśnięcia.

Opracowane na podstawie:
„Wielka księga dziecka” B. Gebauer-Sesterhenn, dr n. med. Manfred Praun, „Pierwszy rok dziecka miesiąc po miesiącu” D. Blin-Krohe

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current ye@r *

  1. Justyś / 14 marca 2014, 21:32

    jesteśmy w ósmym miesiącu i jest dość ciekawie. Przyznam że nareszcię mogą małego wyprzytulać, wygilgotać i widzę zachwyt w oczach, dziecko jest bardziej świadome tego, co się dzieje. Naprawdę lubię moje dziecko coraz bardziej :)

Ręka nadziei

Ręka nadziei

Znacie tę fotografię? Hand of Hope, czyli ręka nadziei... Zdjęcie przedstawia rączkę 21 tygodniowego Samuela, któremu dawano bardzo niewielkie szanse na przeżycie. Joseph Bruner podjął się czegoś, co wielu uważało za zbyt ryzykowne. Śródmaciczna operacja rozszczepu kręgosłupa rozpoczęła się od klasycznej laparotimii modo Pfannenstiel, wydobycia macicy i niewielkiego nacięcia, przez które lekarz zoperował kręgosłup malutkiego Samuela. Czytaj dalej

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Produkt, którego stosowanie uważane jest za szczególnie szkodliwe przez Europejskie Instytucje dostępny jest na rynku. Krem Natura Little Siberica dostępny jest w kilku polskich sklepach, także online. Czytaj dalej

Ankieta

Kiedy Wasze dziecko zrezygnowało z pieluszek w ciągu dnia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
Baby sleeping
Lampka przytulanka Lumilove Barbapapa

Lampka ta jest z nami od początku, od pierwszych dni życia córki. Sprawdza się doskonale. Można ją zabrać wszędzie i...

Zamknij