Objawy autyzmu

komentarzy: 1

autystyczne dziecko 2 300x265 Objawy autyzmuDziecko jest dla swoich rodziców skarbem, którego rozwój uważnie obserwują. Każdy postęp napełnia dumą a jednocześnie uspokaja, że „wszystko jest w porządku”. Czasem jednak coś w rozwoju naszej pociechy niepokoi, być może odbiega od sposobu zachowania rodzeństwa, gdy było w podobnym wieku, a może wydaje się, że pewne umiejętności dziecka zaczęły zanikać.

Nie lekceważmy takiej sytuacji, lepiej rozwiać wszelkie wątpliwości i zacząć wczesną interwencję niż później próbować „nadgonić” wciąż narastające deficyty rozwojowe. Dziecku można i trzeba skutecznie pomóc, diagnoza z zakresu całościowych zaburzeń rozwoju (autyzm dziecięcy, Zespół Aspergera) to nie wyrok, lecz wyzwanie i szansa na podjęcie skutecznych działań.

Objawy pojawiają się najczęściej w wieku 1,5 do 3 lat, najwięcej zachorowań jest wśród chłopców, ale mogą się też pojawić u dziewczynek. U nich też częściej występuje Zespół Retta. Zachowania i deficyty, które powinny zwrócić uwagę Rodziców to:

 • Słaby rozwój mowy- w wieku 2 lat dziecko powinno już nazywać osoby, przedmioty i czynności, z którymi ma kontakt. Pojawiają się już wypowiedzi dwuwyrazowe, choć często  jeszcze bez odmiany. Dziecko używa zdrobnień. Rozumie proste zdania, polecenia i wykonuje je. Mówi o sobie „ja”.  Potrafi wskazywać i nazwać znane  przedmioty, osoby, zwierzęta na obrazkach. Jego umiejętności językowe i zasób słów szybko się rozwijają.
 • Trudności w użyciu języka nie są przez dziecko rekompensowane za pomocą gestów- wskazywania, papa, kiwanie głową itd.
 • Brak uwspólnienia uwagi- dziecko nie patrzy na przedmiot, który pokazujemy, nie ma też potrzeby przynoszenia zabawek czy innych „skarbów” rodzicom
 • Osłabiony kontakt wzrokowy- dziecko nie patrzy w oczy, czasem jego spojrzenie jest niepokojące – zbyt „obojętne’, jakby niezogniskowane na osobie lub zbyt „wpatrujące”, jakby nie patrzyło na osobę, tylko na przykład na swoje odbicie w tęczówce.
 • Dziecko bawi się zabawkami w sposób niepokojący, niezgodnie z ich funkcją- wącha je, stuka nimi, szereguje, przesuwa przed oczami. W tym wieku dziecko powinno już rozwijać zabawę tematyczną naśladując dorosłych i odtwarzając swoje przeżycia, np. badanie i pielęgnacja lali, jazda autem. Może się też bawić konstrukcyjnie- budować most czy wieżę z kilku klocków.
 • Dziecko preferuje zabawę samotną i złości się bądź nie zwraca uwagi, gdy chcemy dołączyć.
 • Nie odpowiada na uśmiech, nie inicjuje zabaw z opiekunem.

 

Zaburzeniom ze spektrum autyzmu towarzyszą zaburzenia integracji sensorycznej, co oznacza, że zmysły dziecka nie potrafią ze sobą współpracować  i przetwarzać w sposób prawidłowy informacji, które do nich docierają. Zaniepokoić rodziców mogą m. in.:

 • ograniczone preferencje żywieniowe- dziecko chce jeść stale ten sam zasób pokarmów, na przykład tylko słone pokarmy lub tylko w postaci „papek”,
 • niechęć do ubrań z określonego materiału lub w ogólnie ubrań,
 • dziecko  nie przepada za przytulaniem lub przeciwnie: podchodzi do każdego, znienacka, i mocno go ściska bądź też samo uwielbia być bardzo mocno przytulane,
 • niechęć do  określonych dźwięków, hałasu, bycia w tłumie,
 • wpatrywanie się  np. w wirującą pralkę, światła.

Czasami Rodzicom trudno jest oszacować, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy też trzeba już przedsięwziąć jakieś kroki. Tymczasem zwłoka działa na niekorzyść naszej pociechy – traci czas, podczas gdy rówieśnicy szybko się rozwijają. Dlatego oprócz samodzielnego wyszukiwania informacji, warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże zweryfikować obawy rodziców i zaproponuje metody terapii. Najmniejsze zaniepokojenie Rodzica warto skonsultować ze specjalistą.

Fundacja SILENTIO pomagająca dzieciom z autyzmem oraz ich rodzinom zaprasza rodziców i dzieci na bezpłatne konsultacje z psychologiem w swoim ośrodku ASAN Centrum Wspomagania Rozwoju w Warszawie, przy ul. Hawajskiej 3. Proponujemy 2 spotkania, pierwsze tylko z rodzicem/rodzicami a drugie spotkanie z dzieckiem. Bezpłatne konsultacje potrwają do końca grudnia 2012 r. Zapisy pod numerem telefonu: 609 777 826. Zapraszamy.

sosrodzice

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current ye@r *

 1. mama kasi / 24 października 2012, 17:35

  ważny temat.

Rowerek biegowy First Bike

Rowerek biegowy First Bike

Na adres redakcji otrzymaliśmy rowerek biegowy First Bike. Postanowiliśmy go dla Was dokładnie sprawdzić. Nie szczędziliśmy ani własnych sił, ani testowanej biegówki i wybraliśmy się na wycieczki poza miasto, my na tradycyjnych rowerach, nasza trzyipółletnia testerka na rowerku First Bike - do lasu, na plażę, po równej i nierównej nawierzchni. Intensywnie spędziliśmy czas. I wiemy już, czy warto i czy jest to dobry produkt. Oto nasze opinie.

Deet w preparatach na komary. Używasz tych środków?

Deet w preparatach na komary. Używasz tych środków?

Komary to znane szkodniki, które uprzykrzają wakacje małym i dużym. Nic dziwnego, że producenci robią wszystko, by wynaleźć skuteczny sposób odstraszający owady. Niestety tworząc skuteczne środki, szkodzą również zdrowiu. W bezpośredni lub pośredni sposób. Przykład? DEET! Obecny niemal w każdym środku na komary. Czy można go stosować? Czym go zastąpić? I dlaczego nie wolno go stosować u małych dzieci?

Ankieta

Wakacje z dziećmi są?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
Mamusiu, jaka Ty jesteś piękna – problemy z włosami

Patrzysz rano w lustro i widzisz, jak włosy wiszą bez wyrazu, albo plączą się od nadmiaru loków? Chyba najwyższy czas...

Zamknij