Jak najłatwiej obliczyć dni płodne?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Kobiecy organizm to skomplikowane zagadnienie. Funkcjonuje on w sposób cykliczny, lecz ciągle zachodzące w nim zmiany nie ułatwiają jego poznania. Każda jednak kobieta powinna być świadoma tego, co dzieje się w jej organizmie podczas poszczególnych dni cyklu. Świadomość poszczególnych etapów cyklu, dni płodnych i niepłodnych oraz zmian, jakie zachodzą w kobiecym organizmie ważna jest nie wtedy, gdy stara się zajść w ciąże lub wręcz jej uniknąć, dzięki wiedzy o funkcjonowaniu naszego organizmu jesteśmy w stanie wykryć zawczasu ewentualne nieprawidłowości w nim zachodzące.

mloda-kobietaCo to takiego, ta owulacja?

Owulacja to jeden z etapów, przez jakie przechodzi kobieta podczas swojego cyklu miesiączkowego. Jest on szczególnie ważny dla tych kobiet, które planują zajść w ciążę. Owulacja występuje zazwyczaj pomiędzy 12 a 16 dniem cyklu. W tym okresie pęka najsilniejszy z pęcherzyków Graafa i następuje uwolnienie komórki jajowej. Przez następne 12-24 godzin komórka ta będzie zdolna do zapłodnienia.

Oczywiście każda kobieta jest inna. Różni się nie tylko jej ciało, ale i sposób działania organizmu, w tym cykl miesiączkowy. Często zdarza się, że dni płodne kobiety przypadają w zupełnych innych terminach niż sugerują nam to medyczne książki i artykuły. Dlatego warto samemu kontrolować i sprawdzać, na jakim etapie cyklu właśnie jesteśmy. Pomoże nam w tym prowadzenie kalendarza owulacyjnego.

Pomocny kalendarzyk

Kalendarz owulacyjny w prosty i szybki sposób pomoże nam ustalić przebieg naszego cyklu. Taka forma monitorowania cyklu miesiączkowego przyda się zwłaszcza tym paniom, które nie wiedzą jak obliczyć dni płodne i niepłodne.

Aby móc właściwie wyliczyć poszczególne dni cyklu konieczna jest bardzo dokładna obserwacja własnego organizmu i odnotowywanie poszczególnych zmian w nim zachodzących. Szczególnie powinniśmy się skupić na obserwacji i ocenie śluzu szyjkowego oraz mierzeniu temperatury. Niektóre kobiety w okresie owulacji cierpią także na bóle owulacyjne. Bardzo pomocne będą także testy owulacyjne – te bez trudu zakupimy w każdej aptece a ich używanie jest banalnie proste.

Kalendarz owulacyjny możemy prowadzić w tradycyjny sposób – notując poszczególne objawy cyklu i ręcznie obliczając dni płodne oraz niepłodne. Możemy także, idąc z duchem czasu, skorzystać z jednego z wielu programów lub aplikacji, które wykonają konieczne obliczenia za nas.

Kobieta zmienną jest

Podczas wyznaczania dni płodnych pamiętać musimy, że cykl nie zawsze przebiega w jednakowy sposób. Zmiany hormonalne zachodzące w kobiecie, stan naszych nerwów, choroba a nawet zmęczenie lub zła dieta oraz podróż mogą znacząco wpłynąć na jego zmianę. Dlatego też, nasze obliczenia warto traktować jako swoistą wskazówkę pomocną w naszych staraniach się o dziecko, a nie jako naukowy pewnik.

Nie przejmujmy się także, jeśli początkowo nasza przygoda z kalendarzem owulacyjnym będzie trudna – z czasem wyrobimy w sobie nawyk obserwacji własnego ciała a symptomy świadczące o płodności będą dla nas coraz łatwiejsze do wychwycenia.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.