Nadciśnienie w ciąży

komentarzy: 0

Każda przyszła mama z racji swojego odmiennego stanu jest narażona na wiele zagrożeń, które mogą skutecznie zepsuć spokój oczekiwania na nowego członka rodziny. Jednym z nich jest nadciśnienie w ciąży. Wysokie ciśnienie krwi w drugiej połowie ciąży to z jednej strony stan fizjologiczny, z drugiej zmiana podnosząca ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Skąd się bierze?

Nadciśnienie w ciąży to nazwa odnosząca się do wysokiego ciśnie krwi. Może być obserwowana u kobiet mających problem z wysokim ciśnieniem krwi jeszcze przed zajściem w ciążę, być  wywołana nowym schorzeniem, a najczęściej – spowodowana jest nadciśnieniem lub stanem przedrzucawkowym wywołanym rozwijającą się ciążą.

Statystyki

Nadciśnienie wywołane ciążą występuje w przypadku 5-10% ciąż, stan przedrzucawkowy dotyka około 2% ciąż. W większości tych wypadków ciśnienie ma wartość umiarkowaną.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

Najbardziej wiarygodne pomiary ciśnienia krwi obserwuje się podczas pomiarów klasycznym ciśnieniomierzem (raczej nie ciśnieniomierzem zakładanym na nadgarstek). Można wybrać ciśnieniomierz, którego rękaw pompuje się manualnie lub ciśnieniomierz elektroniczny (ten drugi jest o tyle lepszy, że pozwala na samodzielne wykonywanie pomiarów).
Ciśnieniomierz bada ciśnienie skurczowe (najwyższy poziom ciśnienia, odczytywany wtedy, kiedy serce się kurczy i popycha krew przez naczynia krwionośne) oraz ciśnienie rozkurczowe (najniższa wartość, kiedy notuje się ciśnienie rozkurczowe).

Wysokie ciśnienie krwi przed ciążą

Możesz nie mieć świadomości, że przed ciążą chorowałaś na nadciśnienie tętnicze. To jednak udaje się stwierdzić przy pierwszej wizycie w ciąży. Jeśli lekarz zmierzy Ci ciśnienie na wczesnym etapie ciąży, można postawić wiarygodną diagnozę. Zagrożenie najłatwiej wychwycić w pierwszych 12 tygodniach ciąży, zwracając uwagę zwłaszcza na ciśnienie rozkurczowe, które w takiej sytuacji jest równe lub wyższe niż 90 mmHG.

Trzeba ponadto pamiętać, że nadciśnienie obserwowane jeszcze przed ciążą może obniżyć ciśnienie krwi, co często wyklucza konieczność przyjmowania leków w trakcie ciąży.

Jeśli masz stwierdzone nadciśnienie krwi i przyjmujesz leki, dobrze, żebyś przed planowaną ciążą porozmawiała z lekarzem (są leki na nadciśnienie, które można stosować w ciąży i takie, które mogą być potencjalnie groźne).

Warto pamiętać, że nadciśnienie w ciąży może być spowodowane także chorobami nerek.

Przeczytaj, jak leczyć nadciśnienie w ciąży.

Czym jest wysokie ciśnienie krwi w ciąży i stan przedrzucawkowy?

Wysokie ciśnienie krwi oraz stan przedrzucawkowy to najczęstsze problemy dotyczące ciśnienia krwi, jakie pojawiają się w ciąży. Ustępują w kilka tygodni, maksymalnie kilka miesięcy po porodzie.

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.