Nadciśnienie w ciąży

komentarzy: 0 , aktualizacja: 12.07.2014 23:53:50

Każda przyszła mama z racji swojego odmiennego stanu jest narażona na wiele zagrożeń, które mogą skutecznie zepsuć spokój oczekiwania na nowego członka rodziny. Jednym z nich jest nadciśnienie w ciąży. Wysokie ciśnienie krwi w drugiej połowie ciąży to z jednej strony stan fizjologiczny, z drugiej zmiana podnosząca ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Skąd się bierze?

Nadciśnienie w ciąży to nazwa odnosząca się do wysokiego ciśnie krwi. Może być obserwowana u kobiet mających problem z wysokim ciśnieniem krwi jeszcze przed zajściem w ciążę, być  wywołana nowym schorzeniem, a najczęściej – spowodowana jest nadciśnieniem lub stanem przedrzucawkowym wywołanym rozwijającą się ciążą.

Statystyki

Nadciśnienie wywołane ciążą występuje w przypadku 5-10% ciąż, stan przedrzucawkowy dotyka około 2% ciąż. W większości tych wypadków ciśnienie ma wartość umiarkowaną.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?

photoxpress 45334711 300x200 Nadciśnienie w ciąży

Najbardziej wiarygodne pomiary ciśnienia krwi obserwuje się podczas pomiarów klasycznym ciśnieniomierzem (raczej nie ciśnieniomierzem zakładanym na nadgarstek). Można wybrać ciśnieniomierz, którego rękaw pompuje się manualnie lub ciśnieniomierz elektroniczny (ten drugi jest o tyle lepszy, że pozwala na samodzielne wykonywanie pomiarów).
Ciśnieniomierz bada ciśnienie skurczowe (najwyższy poziom ciśnienia, odczytywany wtedy, kiedy serce się kurczy i popycha krew przez naczynia krwionośne) oraz ciśnienie rozkurczowe (najniższa wartość, kiedy notuje się ciśnienie rozkurczowe).

718085 25072577 300x267 Nadciśnienie w ciążyWysokie ciśnienie krwi przed ciążą

Możesz nie mieć świadomości, że przed ciążą chorowałaś na nadciśnienie tętnicze. To jednak udaje się stwierdzić przy pierwszej wizycie w ciąży. Jeśli lekarz zmierzy Ci ciśnienie na wczesnym etapie ciąży, można postawić wiarygodną diagnozę. Zagrożenie najłatwiej wychwycić w pierwszych 12 tygodniach ciąży, zwracając uwagę zwłaszcza na ciśnienie rozkurczowe, które w takiej sytuacji jest równe lub wyższe niż 90 mmHG.

Trzeba ponadto pamiętać, że nadciśnienie obserwowane jeszcze przed ciążą może obniżyć ciśnienie krwi, co często wyklucza konieczność przyjmowania leków w trakcie ciąży.

Jeśli masz stwierdzone nadciśnienie krwi i przyjmujesz leki, dobrze, żebyś przed planowaną ciążą porozmawiała z lekarzem (są leki na nadciśnienie, które można stosować w ciąży i takie, które mogą być potencjalnie groźne).

Warto pamiętać, że nadciśnienie w ciąży może być spowodowane także chorobami nerek.

Przeczytaj, jak leczyć nadciśnienie w ciąży.

Czym jest wysokie ciśnienie krwi w ciąży i stan przedrzucawkowy?

Wysokie ciśnienie krwi oraz stan przedrzucawkowy to najczęstsze problemy dotyczące ciśnienia krwi, jakie pojawiają się w ciąży. Ustępują w kilka tygodni, maksymalnie kilka miesięcy po porodzie.

sosrodzice

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current day month ye@r *

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Podróżowanie z dzieckiem może być fantastycznym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Przebywanie na plaży, w zoo, w parku, w gorących kurortach dla wielu jest szczytem marzeń. Jak jednak zadbać o bezpieczeństwo, gdy wokół czyha tyle zagrożeń? Rozwiązaniem może być opaska na rękę z numerem telefonu: wykonana z papieru, z miejscem, do wpisania danych lub nawleczona na grubszy sznurek, przygotowana z koralików. Warto w ten prosty produkt zaopatrzyć się, jadąc na wycieczkę czy wakacje. Tak na wszelki wypadek...

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Mimo że biustonosze dla matek karmiących Canpol Babies to produkt bardzo popularny, dostępny w większych marketach i sklepach internetowych, to producent ma sporo do zrobienia, by jego oferta była w jakimś stopniu konkurencyjna i warta polecenia.

Ankieta

Gdyby finanse nie stanowiły problemu, chciałabyś pozostać z dzieckiem przez 3 lata w domu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
Little_tikes-Interaktywny_ogródek_zabaw_5_w-1-109
Little Tikes Ogródek Zabaw

To jedna z tych zabawek, które rosną z dzieckiem. Kupujemy raz, a mamy zajęcie dla malucha na wiele miesięcy. Ogródek...

Zamknij