Leki w ciąży

komentarzy: 3 , aktualizacja: 18.04.2014 14:46:49

Ciąża to taki czas w życiu kobiety, w którym na znaczeniu zyskuje ekologia, naturalność, prostota. Zaleca się jeść zdrowo, unikać wszelkich wątpliwej jakości zdobyczy współczesności. Także leków. Z drugiej strony zbyt daleko idąca ostrożność też jest niebezpieczna. Czasami trzeba zareagować i poratować się lekami, by nie dopuścić do rozwoju choroby, której skutki byłyby większe od ryzyka wynikającego z przyjmowania farmaceutyków.Istnieje niewielka grupa leków, które w ciąży są na pewno bezpieczne. Większość z nich można zażywać jedynie wtedy, kiedy korzyści są wyraźnie wyższe niż ryzyko wynikające z ich negatywnego wpływu na stan płodu.  Leki mogą bezpośrednio wpływać na rozwój dziecka, zmieniając prawidłową ciążę w obarczoną komplikacjami. Mogą również doprowadzić do konsekwencji, które ujawniają się dopiero po kilku latach życia dziecka.

Przeczytaj, które leki w ciąży są bezpieczne.

Kiedy istnieje największe ryzyko?

Nie jest tajemnicą, że największe ryzyko zażywania leków i ich wpływu na stan płodu istnieje w pierwszym trymestrze. Także w pierwszych dniach ciąży, kiedy kobieta zazwyczaj nie wie, że w jej ciele rozwija się nowe życie. Z tego powodu ostrożność w stosowaniu leków zaleca się zawsze. Szczególnie wtedy, kiedy istnieje możliwość zapłodnienia, a szczególnie wtedy, kiedy para stara się o dziecko.
Równie trudnym okresem pod względem przyjmowania leków jest końcówka ciąży, kiedy leki mogłyby zaburzyć rozwój, a w niektórych wypadkach przyspieszyć lub opóźnić poród.

Minimum to maksimum w ciąży

Każdorazowo w ciąży przed przyjęciem leku warto skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem ginekologiem, a w dalszej, jeśli zasugeruje to opiekujący się ciążą specjalista, z lekarzem pierwszego kontaktu.
Samodzielnie w ciąży można leczyć się babcinymi sposobami oraz niektórymi specyfikami dostępnymi w aptece bez recepty. Przed ich zakupem jednak warto poradzić się farmaceuty, pytając, który lek jest bezpieczny i dla pewności już po zakupie jeszcze raz skonsultować wybór leku z lekarzem ginekologiem.

Kategorie leków w ciąży

Według statystyk 15-50% wszystkich ciężarnych przyjmuje leki już w pierwszym trymestrze ciąży, bardzo często nie wiedzą one jeszcze o ciąży.

Niestety wzrost konsumpcji leków oraz rozwój nowych farmaceutyków prowadzą jednocześnie do wzrostu skutków niepożądanych.

Poniżej znajdują się definicje kategorii stosowania leków w okresie ciąży według Food and Drug Administration (FDA):

 • kat. A – to ta grupa leków, w których przypadku wiarygodne wyniki badań przeprowadzonych u kobiet ciężarnych nie wykazały ryzyka dla płodu w ciągu pierwszego (drugiego, trzeciego albo wszystkich) trymestru. W ich wypadku możliwość uszkodzenia płodu uważa się za znikomą. Niestety w tej grupie znajduje się niewiele leków. Np. kwas foliowy,  witamina B12, preparaty z czosnkiem.
 • kat. B – to ta grupa leków, w których wypadku badania na zwierzętach nie wykazały ryzyka dla płodu, jednak nie istnieją żadne wiarygodne wyniki badań przeprowadzonych u kobiet w ciąży.  Np. ibuprofen (Ibum, Ibuprom, MIG), amoksycylina (Duomox, Amotaks), amoksycylina+kwas klawulanowy (Augmentin, Amoksiclav), cetyryzyna (Zyrtec, Amertil, Allertec)
 • kat. C – to ta grupa leków, w przypadku których badania na zwierzętach wykazały działanie szkodliwe, ale nie ma żadnych wiarygodnych wyników badań przeprowadzonych u kobiet w ciąży.Np.  kwas acetylosalicylowy (Aspirin, Polopiryna) – w trzecim trymestrze kategoria D, klarytromycyna (Klacid, Fromilid), omeprazol (Polprazol, Gasec)
 • kat. D – to grupa leków, w przypadku której mówi się o dość sporym ryzyku dla płodu ludzkiego, ale stosowanie leku w określonych sytuacjach (np. sytuacje zagrażające życiu albo ciężkie choroby, przy których nie można stosować innego, bardziej pewnego leku albo które są infekcyjne) może być akceptowane, mimo dość wysokiego ryzyka.Np. kwas walproinowy (Convulex, Depakine), fenytoina, fenobarbital (Luminalum), diazepam (Relanium), oksazepam
 • kat. X – do tej grupy zalicza się leki niebezpieczne dla płodu. Badania u zwierząt albo u ludzi wykazały nieprawidłowości w rozwoju płodu i/albo na podstawie doświadczeń u ludzi istnieją potwierdzone obawy, co do istnienia ryzyka dla płodu. Ryzyko to znacznie podwyższa możliwe korzyści wynikające ze stosowania leku. Lek jest przeciwwskazany u kobiet, które są albo mogą być w ciąży. Np. temazepam (Signopam), triazolam, metotreksat, leflunomid

istock 000008767867xsmall 300x199 Leki w ciążyLeki stosowane w ciąży mogą prowadzić do uszkodzeń podczas okresu rozwoju embrionalnego, płodowego i pourodzeniowego, a także wpływać na przebieg ciąży oraz porodu. Ze względu na to przy leczeniu kobiet ciężarnych należy przestrzegać poniższych wytycznych.

WYTYCZNE DOTYCZĄCE STOSOWANIA LEKÓW W OKRESIE CIĄŻY:

 • Farmakologia (Leczenie) dla matki może oznaczać toksykologię dla płodu (niekorzystny wpływ na płód), tzn. należy rozważyć oczekiwane efekty terapii w stosunku do możliwych niepożądanych oddziaływań na płód (RYZKO-KORZYŚĆ)
 • W okresie ciąży leki należy stosować tylko przy ścisłym wskazaniu. Należy unikać każdej niepotrzebnej terapii!
 • Dawka powinna być tak niska, jak to możliwe w danej terapii.
 • Należy dążyć do monoterapii. (stosowania 1 leku)
 • Jeśli matka nie ma pilnego wskazania terapii farmakologicznej, w interesie płodu należy zawsze podjąć decyzję przeciw stosowaniu leków.
 • W każdym przypadku indywidualnie rozważyć korzyści i ryzyko.
Opracowano na podstawie „Leki w ciąży i laktacji” Friese, Morike, Neumann, Windorfer

Izabela Glazamgr biotechnologii medycznej w trakcie studiów doktoranckich z zakresu farmakologii, farmaceutka Izabela Glaza

sosrodzice

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current ye@r *

 1. Edyta / 9 kwietnia 2013, 16:09

  Ostro!!!!!!!!

 2. walerka / 8 stycznia 2014, 19:59

  z lekami w ciazy nie ma zartow, trzeba bardzo uwazac, ja od kiedy staram sie o dzidziusia nie biore zadnych lekow oprocz kwasu foliowego i probiotykow provag, wiem ze te leki sa calkowicie bezpieczne w ciazy, a moga zdzialac duzo dobrego, kwas f. chroni przed wadami cewy nerwowej u dziecka, a probiotyk chroni mnie przed infekcjami pochwy, co jest wazne dla wlasciwego przebiegu ciazy, a moze nawet uchronic dziecko przed AZS(atopowym zapaleniem skory)

 3. mala mi / 9 kwietnia 2014, 10:59

  Staralam się nie zażywać zadnych leków w ciąży. Udało się. zyjemy w swiecie pigulek, warto z tym skonczyc, zwlaszcza w ciazy ;)

Rowerek biegowy First Bike

Rowerek biegowy First Bike

Na adres redakcji otrzymaliśmy rowerek biegowy FirstBIKE. Postanowiliśmy go dla Was dokładnie sprawdzić. Nie szczędziliśmy ani własnych sił, ani testowanej biegówki i wybraliśmy się na wycieczki poza miasto, my na tradycyjnych rowerach, nasza trzyipółletnia testerka na rowerku FirstBIKE – do ...

Wakacje przedłużone o dwa tygodnie?

Wakacje przedłużone o dwa tygodnie?

Facebook to portal społecznościowy, z którego korzystają nie tylko dorośli, ale również dzieci. Co ciekawe news o rzekomym przedłużeniu wakacji krąży po tablicach osób, które już dawno przekroczyły 20 lat i zdawać by się mogło, że ich ta sprawa nie ...

Ankieta

Wakacje z dziećmi są?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
Domowy posiłek dla niemowlaka, czyli alternatywa dla słoiczkowego fast foodu

Charakterystyczny klik i danie ląduje w miseczce. Jakie to proste. Wiele mam nie wyobraża sobie innego sposobu na żywienie swojego...

Zamknij