Kiedy bóle brzucha w ciąży powinny niepokoić?

komentarzy: 2

Przyszłe mamy, zwłaszcza w pierwszej ciąży, miewają kłopot z rozróżnieniem „zwykłego bólu”, spowodowanego np. problemami żołądkowymi, uciskiem powiększającej się macicy od bólu, który wymaga  natychmiastowej interwencji. Zazwyczaj nie są w stanie ocenić, czy pojawiający się ból brzucha w ciąży jest fizjologiczny czy też nie.

Kobiety w ciąży często nie wiedzą (czemu trudno się dziwić), jakie zmiany powinny spowodować ich czujność i zmotywować do wizyty w gabinecie lekarskim. Często zamartwiają się oraz zachodzą w głowę, czy natychmiast zgłosić się do ginekologa, pojechać do szpitala, czy wystarczy przeczekać chwilowy dyskomfort.

Dlatego warto wyjaśnić, jaki ból w ciąży jest groźny. O tym poniżej.

Ciąża boli?

istock 000014236572xsmall 200x300 Kiedy bóle brzucha w ciąży powinny niepokoić?Rzadko ciąża mija bezboleśnie. Zazwyczaj na różnych etapach przyszła mama odczuwa różnego rodzaju ból. Tuż po zapłodnieniu najczęściej jest to kłucie po bokach brzucha, w okolicy jajników, wraz ze wzrostem macicy często pojawia się dyskomfort związany z rozciąganiem więzadeł, a na końcu ciąży wiele przyszłych mam mierzy się z twardnieniem macicy, „jej stawianiem się”, dyskomfortem spowodowanym uciskiem dziecka na pęcherz i poszczególne narządy, jak również ze skurczami przepowiadającymi.

Jakie bóle brzucha w ciąży są groźne?

Zanim przyszła mama dotrwa do końca ciąży, czyli w okolicę 38 tygodnia ciąży, kiedy może już bez negatywnych konsekwencji urodzić, powinna zwracać uwagę szczególnie na bóle, które:

 • przypominają bóle miesiączkowe,
 • trwają długo (kilkanaście sekund),
 • pojawiają się falami,
 • nie przechodzą po zmianie pozycji (np. po odpoczynku),
 • przypominające ciągnięcie i drętwienie w dole brzucha

Wszystkie te objawy świadczą bowiem o nasilonej czynności skurczowej macicy i mogą być realnym sygnałem porodu przedwczesnego.

Pamiętaj! Jeśli ból brzucha, mimo zmiany pozycji, nie mija, jest regularny, rytmiczny, mocny, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie jest to możliwe, należy skontaktować się z jakimkolwiek lekarzem ginekologiem lub udać się na oddział ginekologiczno-położniczy

sosrodzice

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current day month ye@r *

 1. Madzik / 28 maja 2013, 19:36

  W pierwszej ciąży strasznie się denerwowałam gdy coś czułam w okolicy brzucha. W sumie niepotrzebnie, bo nie mialam zadnych skurczy, raczej taki niemily dyskomfort.

 2. olenka / 28 maja 2013, 21:45

  A są chwile, kiedy na bóle brzucha czeka się i czeka na przyklad przed porodem kiedy dzidzia sie spoznia, co ja bym dala teraz za bole porodowe :DDD

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Podróżowanie z dzieckiem może być fantastycznym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Przebywanie na plaży, w zoo, w parku, w gorących kurortach dla wielu jest szczytem marzeń. Jak jednak zadbać o bezpieczeństwo, gdy wokół czyha tyle zagrożeń? Rozwiązaniem może być opaska na rękę z numerem telefonu: wykonana z papieru, z miejscem, do wpisania danych lub nawleczona na grubszy sznurek, przygotowana z koralików. Warto w ten prosty produkt zaopatrzyć się, jadąc na wycieczkę czy wakacje. Tak na wszelki wypadek...

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Mimo że biustonosze dla matek karmiących Canpol Babies to produkt bardzo popularny, dostępny w większych marketach i sklepach internetowych, to producent ma sporo do zrobienia, by jego oferta była w jakimś stopniu konkurencyjna i warta polecenia.

Ankieta

Gdyby finanse nie stanowiły problemu, chciałabyś pozostać z dzieckiem przez 3 lata w domu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...