Dziecko o niskiej masie urodzeniowej

komentarzy: 1 , aktualizacja: 24.07.2013 22:16:43

Większości wypadków niskiej wagi urodzeniowej można zapobiec. Tylko nieliczne pozostają poza naszym zasięgiem, bo są uwarunkowane genetycznie lub są spowodowane przez choroby przechodzone w trakcie ciąży.

Co zrobić, by urodzić zdrowe i silne dziecko? Jak waga noworodka przy porodzie powinna martwić?

Co oznacza niska masa urodzeniowa?

istock 000001667800xsmall 300x198 Dziecko o niskiej masie urodzeniowejNiska waga urodzeniowa to waga poniżej 2500 g w dniu urodzenia. Co prawda nie zagraża ona w szczególny sposób noworodkowi, ale stanowi powód do niepokoju i wymaga bardziej szczegółowej obserwacji dziecka. Niesie bowiem konsekwencje w przyszłości: w trakcie pierwszych lat życia i w dorosłości.
Dziecko rodzące się o masie poniżej 2500 gramów nazywane jest hipotrofikiem.

Statystyki

W Polsce każdego roku rodzą się dzieci z niska masą urodzeniową. Raport Ministra Zdrowia z 2006 wykazuje największy odsetek urodzeń dzieci z niską masą ciała dotyczy województwa zachodniopomorskiego (6,8%),  a najniższy podlaskiego (4,9%). Dla porównania w Stanach Zjednoczonych do tej kategorii zalicza się 8 % dzieci, a ze skrajnie niską masą urodzeniową za oceanem przychodzi na świat około 1% dzieci. Niska waga urodzeniowa to w Polsce jeden z objawów zespołu IUGR. IUGR (ang: intrauterine growth retardation) to wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu, w Polsce zaburzenie to diagnozowane jest corocznie u 6% noworodków.

Jak rozpoznać IUGR?

Wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu rozpoznaje się po:

 • niskiej wadze urodzeniowej
 • szybki przyrost masy po porodzie,
 • szybki przyrost wiążący się z otłuszczeniem ciała (szczególnie groźne jest otłuszczenie organów wewnętrznych, które wiąże się z późniejszym trzykrotnie większym ryzykiem wystąpienia chorób cywilizacyjnych: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby układu krążenia)

Jak zapobiec niskiej wadze urodzeniowej?

Niskiej wadze urodzeniowej można w wielu wypadkach zapobiec. Najważniejsze to:

 • dobra opieka medyczna (dzięki której można uniknąć wielu przyczyn niskiej wagi urodzeniowej, na przykład przewlekłych chorób czy porodu przedwczesnego).
 • dbałość o siebie (niepalenie papierosów, niepicie alkoholu, nieprzyjmowanie narkotyków – zwłaszcza kokainy, dbanie o dietę w ciąży: odpowiednia ilość kalorii i białka w diecie, unikanie stresu – rzecz jasna nie tego na „normalnym poziomie”, którego uniknąć się nie da).

Inne przyczyny niskiej wagi urodzeniowej

Niska masa urodzeniowa często pozostaje poza wpływem matki. Najczęstsze przyczyny, na jakie kobieta ma ograniczony wpływ to:

 • niska masa urodzeniowa matki,
 • choroby genetyczne,
 • ciąże mnogie,
 • nieprawidłowe łożysko (przedwczesne starzenie, częściowe odklejenie, zakrzepica naczyń łożyskowych),
 • bardzo krótki odstęp między ciążami (mniej niż 9 miesięcy),
 • choroby matki (nadciśnienie tętnicze, choroby serca, nerek, cukrzyca, niedokrwistość).

Mimo że powyższe czynniki często pozostają poza zasięgiem, profesjonalna opieka medyczna pozwala często zminimalizować ich wpływ na rozwój płodu i wagę dziecka w dniu porodu.

sosrodzice

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current day month ye@r *

 1. Sophia H. Kerr / 21 lipca 2013, 06:53

  Ze statystyk wynika, że nawet 33 proc. Polek piło alkohol w ciąży. Większość z nich robiła to w gronie rodzinnym. Przedwczesny poród, niska waga urodzeniowa dziecka, wady wrodzone, trwałe uszkodzenie narządów – to tylko niektóre efekty spożywania alkoholu przez ciężarne kobiety.

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Podróżowanie z dzieckiem może być fantastycznym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Przebywanie na plaży, w zoo, w parku, w gorących kurortach dla wielu jest szczytem marzeń. Jak jednak zadbać o bezpieczeństwo, gdy wokół czyha tyle zagrożeń? Rozwiązaniem może być opaska na rękę z numerem telefonu: wykonana z papieru, z miejscem, do wpisania danych lub nawleczona na grubszy sznurek, przygotowana z koralików. Warto w ten prosty produkt zaopatrzyć się, jadąc na wycieczkę czy wakacje. Tak na wszelki wypadek...

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Mimo że biustonosze dla matek karmiących Canpol Babies to produkt bardzo popularny, dostępny w większych marketach i sklepach internetowych, to producent ma sporo do zrobienia, by jego oferta była w jakimś stopniu konkurencyjna i warta polecenia.

Ankieta

Gdyby finanse nie stanowiły problemu, chciałabyś pozostać z dzieckiem przez 3 lata w domu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
miniatura 3d
Mianiatura płodu: replika 3D

Już wkrótce zdjęcia USG czy nawet testy ciążowe z dwoma kreseczkami jako ciążowe pamiątki mają przejść do przeszłości. W ich...

Zamknij