• Strona główna | Kalendarz | Kalendarz rozwoju dziecka

  Drugi miesiąc życia dziecka

  komentarzy: 0 , aktualizacja: 06.08.2013 8:58:57

   

  „Ciało z jednej strony jest niesamowite, a z drugiej trudne w obsłudze” – gdyby Twoje dziecko umiało mówić, z pewnością podzieliłoby się z Tobą takim spostrzeżeniem. Każdy dzień w drugim miesiącu mija niemowlakowi na zdobywaniu umiejętności  kontrolowania podstawowych ruchów.

  Wygląd – drugi miesiąc życia

  depositphotos 1628761 xl 300x206 Drugi miesiąc życia dzieckaW końcu możesz podziwiać prawdziwy wygląd swojego dziecka. Patrząc na niemowlę, widzisz już nie noworodka, ale malucha, którego wygląd nie nosi znamion trudów porodu.

  Skóra w tym okresie jest już zazwyczaj gładka, a wszelkie krostki i wysypki najprawdopodobniej przeszły do historii. Na głowie znajduje się coraz mniej włosów. Jeśli niemowlę miało bujną czuprynę, teraz może sprawiać wrażenie niemal łysego.

  Na zmianę koloru oczu będzie trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Tęczówki dziecka mają ciągle charakterystyczny dla noworodka kolor: na przykład czarny. Już za około miesiąc ich barwa zmieni się na tę, która będzie z dzieckiem do końca życia.

  Zmianie ulegają również ruchy dziecka, które niezwykle wpływają na jego wygląd i pośrednio również na jego odbiór przez otoczenie. Nie są one już takie nerwowe, stają się bardziej płynne i skoordynowane. Dziecko sprawia wrażenie spokojniejszego.

  Jak szybko rośnie niemowlę w drugim miesiącu?

  Tempo wzrostu to oczywiście kwestia indywidualna, jednak przeciętnie pod koniec drugiego miesiąca życia dziecka dziewczynka waży około 4,8 kilograma i mierzy około 56,5 centymetrów. Obwód głowy dziewczynki w tym czasie wynosi średnio 38,5 centymetrów.

  Natomiast przeciętny chłopiec waży około 5,2 kilograma, ma około 58 centymetrów wzrostu, a jego obwód głowy wynosi 39 centymetrów.

  W tym czasie niemowlę przybiera średnio 200 gramów tygodniowo. Między pierwszym a trzecim miesiącem dziecko rośnie natomiast średnio trzy centymetry na miesiąc (za normę uznaje się wzrost w granicach od jednego centymetra do pięciu).

  Przeczytaj, czy niemowlę się najada.

  Co może Cię zaskoczyć?

   • Już tak niewielkie dziecko potrafi okazywać radość. Gdy podejdziesz do łóżeczka i wydasz miły dla ucha dźwięk lub po prostu zaczniesz ciepło przemawiać, ono w odpowiedzi zacznie żwawo wymachiwać rękami i nogami. Ciekawe jest to, że w takich chwilach wykonuje ruchy podobne do tych, które wykonuje się podczas jazdy na rowerku: jedna noga podciągnięta do góry, zmusza drugą do powędrowania na dół.
   • Podczas snu dziecko większość czasu ma głowę przekręconą na jedną, preferowaną przez siebie stronę.

  Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

  Komentarze

  Odpowiedz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Current ye@r *

 • Ręka nadziei

  Ręka nadziei

  Znacie tę fotografię? Hand of Hope, czyli ręka nadziei... Zdjęcie przedstawia rączkę 21 tygodniowego Samuela, któremu dawano bardzo niewielkie szanse na przeżycie. Joseph Bruner podjął się czegoś, co wielu uważało za zbyt ryzykowne. Śródmaciczna operacja rozszczepu kręgosłupa rozpoczęła się od klasycznej laparotimii modo Pfannenstiel, wydobycia macicy i niewielkiego nacięcia, przez które lekarz zoperował kręgosłup malutkiego Samuela. Czytaj dalej

  Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

  Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

  Produkt, którego stosowanie uważane jest za szczególnie szkodliwe przez Europejskie Instytucje dostępny jest na rynku. Krem Natura Little Siberica dostępny jest w kilku polskich sklepach, także online. Czytaj dalej

  Ankieta

  Kiedy Wasze dziecko zrezygnowało z pieluszek w ciągu dnia?

  Zobacz wyniki

  Loading ... Loading ...