Drugi miesiąc życia dziecka

komentarzy: 0 , aktualizacja: 06.08.2013 8:58:57

 

„Ciało z jednej strony jest niesamowite, a z drugiej trudne w obsłudze” – gdyby Twoje dziecko umiało mówić, z pewnością podzieliłoby się z Tobą takim spostrzeżeniem. Każdy dzień w drugim miesiącu mija niemowlakowi na zdobywaniu umiejętności  kontrolowania podstawowych ruchów.

Wygląd – drugi miesiąc życia

depositphotos 1628761 xl 300x206 Drugi miesiąc życia dzieckaW końcu możesz podziwiać prawdziwy wygląd swojego dziecka. Patrząc na niemowlę, widzisz już nie noworodka, ale malucha, którego wygląd nie nosi znamion trudów porodu.

Skóra w tym okresie jest już zazwyczaj gładka, a wszelkie krostki i wysypki najprawdopodobniej przeszły do historii. Na głowie znajduje się coraz mniej włosów. Jeśli niemowlę miało bujną czuprynę, teraz może sprawiać wrażenie niemal łysego.

Na zmianę koloru oczu będzie trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Tęczówki dziecka mają ciągle charakterystyczny dla noworodka kolor: na przykład czarny. Już za około miesiąc ich barwa zmieni się na tę, która będzie z dzieckiem do końca życia.

Zmianie ulegają również ruchy dziecka, które niezwykle wpływają na jego wygląd i pośrednio również na jego odbiór przez otoczenie. Nie są one już takie nerwowe, stają się bardziej płynne i skoordynowane. Dziecko sprawia wrażenie spokojniejszego.

Jak szybko rośnie niemowlę w drugim miesiącu?

Tempo wzrostu to oczywiście kwestia indywidualna, jednak przeciętnie pod koniec drugiego miesiąca życia dziecka dziewczynka waży około 4,8 kilograma i mierzy około 56,5 centymetrów. Obwód głowy dziewczynki w tym czasie wynosi średnio 38,5 centymetrów.

Natomiast przeciętny chłopiec waży około 5,2 kilograma, ma około 58 centymetrów wzrostu, a jego obwód głowy wynosi 39 centymetrów.

W tym czasie niemowlę przybiera średnio 200 gramów tygodniowo. Między pierwszym a trzecim miesiącem dziecko rośnie natomiast średnio trzy centymetry na miesiąc (za normę uznaje się wzrost w granicach od jednego centymetra do pięciu).

Przeczytaj, czy niemowlę się najada.

Co może Cię zaskoczyć?

    • Już tak niewielkie dziecko potrafi okazywać radość. Gdy podejdziesz do łóżeczka i wydasz miły dla ucha dźwięk lub po prostu zaczniesz ciepło przemawiać, ono w odpowiedzi zacznie żwawo wymachiwać rękami i nogami. Ciekawe jest to, że w takich chwilach wykonuje ruchy podobne do tych, które wykonuje się podczas jazdy na rowerku: jedna noga podciągnięta do góry, zmusza drugą do powędrowania na dół.
    • Podczas snu dziecko większość czasu ma głowę przekręconą na jedną, preferowaną przez siebie stronę.

sosrodzice

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current day month ye@r *

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Podróżowanie z dzieckiem może być fantastycznym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Przebywanie na plaży, w zoo, w parku, w gorących kurortach dla wielu jest szczytem marzeń. Jak jednak zadbać o bezpieczeństwo, gdy wokół czyha tyle zagrożeń? Rozwiązaniem może być opaska na rękę z numerem telefonu: wykonana z papieru, z miejscem, do wpisania danych lub nawleczona na grubszy sznurek, przygotowana z koralików. Warto w ten prosty produkt zaopatrzyć się, jadąc na wycieczkę czy wakacje. Tak na wszelki wypadek...

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Mimo że biustonosze dla matek karmiących Canpol Babies to produkt bardzo popularny, dostępny w większych marketach i sklepach internetowych, to producent ma sporo do zrobienia, by jego oferta była w jakimś stopniu konkurencyjna i warta polecenia.

Ankieta

Gdyby finanse nie stanowiły problemu, chciałabyś pozostać z dzieckiem przez 3 lata w domu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
DSC00350
Pierwszy miesiąc życia dziecka

"Bezbronne, kruche i takie malutkie" - tak właśnie postrzegasz swoje nowo narodzone dziecko? Powinnaś wiedzieć, że mimo pozornej maleńkości, niemowlę...

Zamknij