Częste oddawanie moczu w ciąży

komentarzy: 4 , aktualizacja: 02.08.2013 22:21:29

Konieczność częstszego odwiedzania toalety jest często uznawana za jeden z pierwszych objawów ciąży. Symptom ten do głosu jednak dochodzi szczególnie w trzecim trymestrze, kiedy dynamicznie rosnące dziecko mocno uciska pęcherz i może doprowadzać do mimowolnego wypływania moczu, zwłaszcza w trakcie śmiania się i kichania.

Zjawisko naturalne

858480 68981353 294x300 Częste oddawanie moczu w ciążyJeśli jesteś w ciąży, powinnaś się przyzwyczaić do częstych wizyt w toalecie. Miej więcej od 6-8 tygodniu ciąży uczucie nacisku na pęcherz będzie Ci częściej towarzyszyło niż dotychczas.

Pewną ulgę możesz odczuć w drugim trymestrze, kiedy macica nieznacznie się unosi i ucisk na pęcherz zmniejsza się.

Częste wizyty w toalecie stanowią codzienność również kobiet w trzecim  trymestrze oraz tuż po porodzie, kiedy w ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru płynów.

Dlaczego odczuwasz częstą potrzebę opróżniania pęcherza?

 • Za ten symptom może być odpowiedzialny podwyższony poziom progesteronu
 • Macica powoduje ucisk i zmniejsza przestrzeń na pęcherz.
 • Zwiększa się ilość krwi, a tym samym ilość płynów filtrowanych przez nerki.
 • Nerki w ciąży pracują intensywniej.
 • Ruchy dziecka nakierowane na pęcherz mogą sprzyjać częstym wizytom w toalecie.

Co robić?

 • Regularnie wykonuj zlecone przez lekarza badania, by wykluczyć cukrzycę, która również może być przyczyną częstych wizyt w toalecie.
 • Chodź do toalety za każdym razem, gdy odczuwasz potrzebę. Wstrzymywanie moczu może prowadzić do groźnego namnażania się bakterii i do infekcji, która w skrajnym przypadku może prowadzić do poronienia.
 • Pij dużo płynów, by zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Możesz nieznacznie ograniczyć ich ilość pod wieczór, aby nie budzić się za potrzebą zbyt często w nocy.
 • Unikaj spożywania napojów działających moczopędnie: kawy oraz herbaty.
 • Podczas oddawania moczu pochyl się lekko do przodu, co pozwoli w pełni opróżnić pęcherz moczowy.
 • Słuchaj potrzeb organizmu i nie próbuj się leczyć na własną rękę.
 • Wszystkie wątpliwości na bieżąco omawiaj z lekarzem (jeśli podczas oddawania moczu, odczuwasz ból lub pieczenie, jak najszybciej udaj się do lekarza).
 • Wykonuj regularne ćwiczenie mięśni Kegla, co pozwoli wzmocnić mięśnie dna macicy oraz uniknąć przykrego w skutkach popuszczania moczu.

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current ye@r *

 1. xxx / 31 lipca 2013, 14:59

  W ciąży sikałam na potęge, na szczęście nie gdzie popadnie…i dzięki bogu mam to już za sobą

 2. Mala / 1 sierpnia 2013, 10:42

  właśnie dlatego w ostatnich tygodniach ciąży nie mogłam się wyspać…a byłoby to wskazane tuż przed porodem.

 3. monika06 / 4 sierpnia 2013, 14:34

  te ciagle wizyty w toalecie……juz czasami nogi od chodzenia do niej bolaly, dzien, noc co chwilke aby polecily nawet 4 krople heh;(
  ale za to po porodzie pierwsza wizyta w toalecie byla tak dluga, ze maz juz zaczal sie do drzwi dobijac, a ja nie moglam skonczyc;) to dopiero ulga;)

 4. asiek / 8 sierpnia 2013, 09:59

  Na początku ciąży miałam zapalenie pęcherza i infekcje pochwy wywołaną przez E. coli. Niestety musiałam przyjmować antybiotyk, po leczeniu ginekolog polecił mi do końca ciąży stosować provag, który chroni przed infekcjami moczowo-płciowymi oraz doraźnie żuravit, odpukać do końca ciąży nie miałam problemów z pęcherzem moczowym.

Ręka nadziei

Ręka nadziei

Znacie tę fotografię? Hand of Hope, czyli ręka nadziei... Zdjęcie przedstawia rączkę 21 tygodniowego Samuela, któremu dawano bardzo niewielkie szanse na przeżycie. Joseph Bruner podjął się czegoś, co wielu uważało za zbyt ryzykowne. Śródmaciczna operacja rozszczepu kręgosłupa rozpoczęła się od klasycznej laparotimii modo Pfannenstiel, wydobycia macicy i niewielkiego nacięcia, przez które lekarz zoperował kręgosłup malutkiego Samuela. Czytaj dalej

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Produkt, którego stosowanie uważane jest za szczególnie szkodliwe przez Europejskie Instytucje dostępny jest na rynku. Krem Natura Little Siberica dostępny jest w kilku polskich sklepach, także online. Czytaj dalej

Ankieta

Kiedy Wasze dziecko zrezygnowało z pieluszek w ciągu dnia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...