Co powinien umieć dwulatek?

komentarzy: 2

Przeciętne dziecko w drugim roku życia mierzy 89 cm (w trzecim roku 98 cm), waży 13 kilogramów (w trzecim 15 kg). Tak mały człowiek ma jednak już na tyle ukształtowany układ mięśniowy, kostny i potrafi operować zdolnościami motorycznymi, że jest w stanie całkiem sprawnie się poruszać: nie tylko chodząc, ale również biegając.

Dwulatek (dziecko kończące drugi rok życia) potrafi:

 • sprawnie biegać po równym terenie,
 • wchodzić po schodach do góry i w dół bez trzymania się poręczy,
 • kopać piłkę,
 • zejść z ławki o wysokości 25 cm,
 • wspinać się na niewysokie przeszkody (meble),
 • przechodzić przez sznur rozwinięty na wysokości dziecięcych kolan.

1009229 99183278 Co powinien umieć dwulatek?Oczywiście posiadanie tych wszystkich umiejętności w znacznym stopniu uzależnione jest od tego, ile czasu dziecko spędza na aktywności fizycznej oraz jak wiele możliwości ma maluch do doskonalenia swoich zdolności poruszania się. Dużo zależy od postawy rodziców oraz od tego, w jakim stopniu wspierają oni samodzielność dziecka.

Dzisiaj bowiem coraz częściej dwuletnie dzieci mają problem z chodzeniem po schodach (trzymają się kurczowo poręczy), przewracają się nawet na równym terenie, nie wspominając o tym, jakie kłopoty przynosi im przemierzanie niewielkich pagórków.

Dwulatek (dziecko kończące drugi rok życia):

 • powinien umieć nazwać co najmniej cztery zabawki, którymi się bawi,
 • zbudować wieżę z sześciu klocków
 • wybrać z wielu obrazków dwa przedstawiające te same obiekty,
 • dopasowywać do siebie co najmniej czteroelementowe puzzle (bez pomocy), tworząc z nich obrazek,
 • nazywać  poprawie co najmniej jeden obiekt znajdujący się na obrazku,
 • narysować kreskę pionową
 • może też potrafić rysować koło,
 • zdejmować odkręcone wieczka ze słoika (i zakładać je),
 • włożyć koło, kwadrat i trójkąt w odpowiednie otwory,
 • otwierać pudełka,
 • dziecko bawi się symbolicznie, naśladując rodziców (używa lalek lub pluszaków, nadając im znaczenia osób trzecich, pozwala odtwarzać przeżyte sytuacje, na przykład powrót mamy lub taty z pracy)
 • dwulatek używa czasowników do tworzenia krótkich zdań i zaczyna dodawać przymiotniki: „idź do sklepu”, „daj to. ładne”, „daj to.chce.bawić”. Często posiłkuje się wskazywaniem i gestami.

Uwaga, w kształtowaniu tych wszystkich umiejętności znaczenie ma sposób domowego wychowania i wpływów na dziecko z zewnątrz (np. ze żłobka).

Opracowano na podstawie: E.Franus, Sprawdziany rozwoju dziecka od urodzenia do 6 roku życia, N. Wolański, Ocena rozwoju fizycznego dzieci w wieku o trzech lat, Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa Zielińska „Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu”.

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current ye@r *

 1. ANKA35 / 4 sierpnia 2013, 18:41

  Dwa latka to słodki wiek!!!

 2. ev / 8 marca 2014, 15:36

  Trochę to przesadzacie. To że dużo dzieci w wieku dwóch lat ma problem z wchodzeniem po schodach nie jest związane z tym, że im się na to nie pozwala i nie ćwiczy tego ale z tym że przesadziliście z wysokością takiego malucha. 89cm to spory dwulatek, znam co najmniej kilku dwulatków i przeciętny ma 85 cm. Moja córcia należy do niższych, ma 84cm i ledwo udaje jej się nogę podnieść tak wysoko żeby na schodku postawić a co dopiero mówić o sprawnym wchodzeniu czy schodzeniu.

Ręka nadziei

Ręka nadziei

Znacie tę fotografię? Hand of Hope, czyli ręka nadziei... Zdjęcie przedstawia rączkę 21 tygodniowego Samuela, któremu dawano bardzo niewielkie szanse na przeżycie. Joseph Bruner podjął się czegoś, co wielu uważało za zbyt ryzykowne. Śródmaciczna operacja rozszczepu kręgosłupa rozpoczęła się od klasycznej laparotimii modo Pfannenstiel, wydobycia macicy i niewielkiego nacięcia, przez które lekarz zoperował kręgosłup malutkiego Samuela. Czytaj dalej

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Produkt, którego stosowanie uważane jest za szczególnie szkodliwe przez Europejskie Instytucje dostępny jest na rynku. Krem Natura Little Siberica dostępny jest w kilku polskich sklepach, także online. Czytaj dalej

Ankieta

Kiedy Wasze dziecko zrezygnowało z pieluszek w ciągu dnia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
Klocki wafle MiniFarma

Polski producent Mario Inex oferuje ciekawe klocki typu "wafle". Stworzone z myślą o kilkulatkach. Wykonane z miękkiego, bezpiecznego plastiku łatwego...

Zamknij