Ciemieniucha

komentarzy: 6 , aktualizacja: 26.01.2014 23:11:48

Ciemieniucha to częsta, ale niegroźna przypadłość małych dzieci. Poza defektem kosmetycznym, w niczym nie przeszkadza – nie swędzi, nie piecze, niemowlę nie odczuwa w żaden sposób jej obecności. Stanowi ona jedną z oznak działania hormonów mamy oraz nadmiernej produkcji łoju i rogowacenia naskórka u dziecka. Jak  leczyć ciemieniuchę i jak reagować, gdy nawraca? Przeczytajcie!

Photoxpress 36170291 220x300 CiemieniuchaCiemieniucha u niemowląt – jak to wygląda?

Ciemieniucha u niemowląt objawia się żółtymi łuskami na owłosionej skórze, przypominającymi tłusty łupież. Swoją nazwę wzięła od ciemiączka, obok którego się zazwyczaj umiejscawia. Zdarza się, że ciemieniuchę, poza głową, obserwuje się również na brwiach, w okolicy noska, czy nawet pod pieluszką.

 

dsc01434 300x200 Ciemieniucha

Ciemieniucha z przodu główki

Ciemieniucha – kiedy się pojawia?

Ciemieniucha zazwyczaj występuje u najmłodszych niemowląt. Pojawia się w trzecim – szóstym tygodniu życia i najczęściej zanika sama po ukończeniu przez dziecko trzeciego miesiąca życia. Normą jest jednak nawracanie tej przypadłości i występowanie jej u starszych niemowlaków, a nawet u dwulatków.

Co robić?

Mimo że ciemieniucha to niegroźna zmiana, nie należy jej ignorować, bo utrudnia ona skórze oddychanie i może doprowadzić do powstania na głowie twardej skorupy. Usunięcie takiej zmiany jest  trudne i w niektórych przypadkach może być dla dziecka bolesne.

Dlatego warto zacząć leczenie możliwie szybko.

Jak pielęgnować skórę?

Na piętnaście minut przed kąpielą należy nasmarować skórę oliwką i założyć na główkę przewiewną czapeczkę. Następnie delikatnie wyczesać łuski (nigdy ich nie należy zdrapywać!). W trakcie kąpieli należy umyć główkę i osuszyć ją ręcznikiem.

Smarowanie skóry głowy oliwką należy powtarzać aż do momentu zniknięcia ciemieniuchy.

Z domowych metod warto wypróbować również wykonywanie peelingu przygotowanego z namoczonych w ciepłej wodzie płatków owsianych. Nanosząc taką papkę na skórę głowy i masując skórę, można uzyskać delikatny efekt złuszczająco-zmiękczający.

Warto pamiętać, by nie przegrzewać dziecka. W ten sposób nasila się objawy ciemieniuchy i wydłuża czas leczenia.

Na następnej stronie odpowiedź na pytanie, kiedy z ciemieniuchą należy udać się do lekarza oraz jakie preparaty warto wypróbować, by na trwałe usunąć zmiany.

sosrodzice

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current day month ye@r *

 1. anka484 / 25 sierpnia 2012, 21:46

  Słyszałam od znajomej fryzjerki że aby zapobiec ciemieniuszcze warto po kąpieli i umyciu główki opłukać wodą przegotowaną jeszcze raz główkę. Bo wiadomo że jak myjemy maluszka to spłukujemy mu główkę wodą z dodatkiem mydełka i żeby temu zapobiec należy przepłukać ją wodą przegotowaną albo poprostu czystą wodą.:)

 2. anka484 / 25 sierpnia 2012, 21:49

  Preparat Olejuszka z serii Skarb Matki, bardzo fajny preparat bardzo pomocny:)

  • HelowaMama / 11 sierpnia 2013, 10:38

   Ależ mnie ta Olejuszka wymęczyła! Dziecko z wiecznie tłustą głową i wyczesywanie…brrr… Polecam Mustela krem na ciemieniuszkę. Użyłam dwa razy. Żadnego wyczesywania! Ciemieniucha więcej się nie pojawiła, mimo iż mała miała skazę łojotokową!

 3. Olka / 10 sierpnia 2013, 21:16

  U nas problem zniknął po produkcie aptecznym, za parę złotych do zrobienia w aptece, polecam

 4. Ja / 13 stycznia 2014, 21:22

  Ile my się nawalczyliśmy z ciemieniuchą, w końcu pomógł tani, apteczny produkt, wykonany na receptę, zlecony przez pediatrę.

 5. Karola / 4 kwietnia 2014, 12:02

  Świetne rady, bardzo dziękuję

Integra Toys – klocki pełne wyobraźni

Integra Toys – klocki pełne wyobraźni

Klocki to chyba najlepszy prezent, jaki możemy dać dziecku. Można bawić się nim na wiele sposobów i ciągle na nowo. Możliwości jest tak wiele, że szansa, że się znudzi, jest mała. Zwłaszcza jeśli rodzic zachęca malucha, by spędzać czas w kreatywny sposób i sam ma radość z tworzenia "czegoś" z "niczego".

Nie podoba Ci się „cycek”? Zgłoś nadużycie!

Internet stał się bardzo dobrym miejscem promowania karmienia piersią. Na różnych grupach młode mamy wspierają się, dzieląc radami, jak karmić maluszka, gdy pojawiają się problemy. Są nieocenionym źródłem informacji i tak istotnego podczas naturalnego karmienia wsparcia. Często dumne z tego, że udaje im się długo karmić piersią, wstawiają zdjęcia swoje i swoich dzieci przy "cycusiu". W ten sposób publikuje się fotografie niemowlaków i dwulatków oraz starszych dzieci. Nie wszystkim to się podoba...

Ankieta

Czy Partner wystarczająco angażuje się w opiekę nad dzieckiem/dziećmi?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
Karmienie piersią – czy to jest dla mnie?

Zanim urodzi się dziecko, niejedna kobieta ma wątpliwość, czy będzie mogła i czy będzie potrafiła karmić niemowlę piersią. Większości to...

Zamknij