Ciemieniucha

komentarzy: 9

Ciemieniucha to częsta, ale niegroźna przypadłość małych dzieci. Poza defektem kosmetycznym, w niczym nie przeszkadza – nie swędzi, nie piecze, niemowlę nie odczuwa w żaden sposób jej obecności. Stanowi ona jedną z oznak działania hormonów mamy oraz nadmiernej produkcji łoju i rogowacenia naskórka u dziecka. Jak  leczyć ciemieniuchę i jak reagować, gdy nawraca? Przeczytajcie!

Ciemieniucha u niemowląt – jak to wygląda?

Ciemieniucha u niemowląt objawia się żółtymi łuskami na owłosionej skórze, przypominającymi tłusty łupież. Swoją nazwę wzięła od ciemiączka, obok którego się zazwyczaj umiejscawia. Zdarza się, że ciemieniuchę, poza głową, obserwuje się również na brwiach, w okolicy noska, czy nawet pod pieluszką.

 

Ciemieniucha – kiedy się pojawia?

Ciemieniucha zazwyczaj występuje u najmłodszych niemowląt. Pojawia się w trzecim – szóstym tygodniu życia i najczęściej zanika sama po ukończeniu przez dziecko trzeciego miesiąca życia. Normą jest jednak nawracanie tej przypadłości i występowanie jej u starszych niemowlaków, a nawet u dwulatków.

Ciemieniucha z przodu główki

Ciemieniucha z przodu główki

Co robić?

Mimo że ciemieniucha to niegroźna zmiana, nie należy jej ignorować, bo utrudnia ona skórze oddychanie i może doprowadzić do powstania na głowie twardej skorupy. Usunięcie takiej zmiany jest  trudne i w niektórych przypadkach może być dla dziecka bolesne.

Dlatego warto zacząć leczenie możliwie szybko.

Jak pielęgnować skórę?

Na piętnaście minut przed kąpielą należy nasmarować skórę oliwką i założyć na główkę przewiewną czapeczkę. Następnie delikatnie wyczesać łuski (nigdy ich nie należy zdrapywać!). W trakcie kąpieli należy umyć główkę i osuszyć ją ręcznikiem.

Smarowanie skóry głowy oliwką należy powtarzać aż do momentu zniknięcia ciemieniuchy.

Z domowych metod warto wypróbować również wykonywanie peelingu przygotowanego z namoczonych w ciepłej wodzie płatków owsianych. Nanosząc taką papkę na skórę głowy i masując skórę, można uzyskać delikatny efekt złuszczająco-zmiękczający.

Warto pamiętać, by nie przegrzewać dziecka. W ten sposób nasila się objawy ciemieniuchy i wydłuża czas leczenia.

Na następnej stronie odpowiedź na pytanie, kiedy z ciemieniuchą należy udać się do lekarza oraz jakie preparaty warto wypróbować, by na trwałe usunąć zmiany.

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. anka484

  Słyszałam od znajomej fryzjerki że aby zapobiec ciemieniuszcze warto po kąpieli i umyciu główki opłukać wodą przegotowaną jeszcze raz główkę. Bo wiadomo że jak myjemy maluszka to spłukujemy mu główkę wodą z dodatkiem mydełka i żeby temu zapobiec należy przepłukać ją wodą przegotowaną albo poprostu czystą wodą.:)

 2. anka484

  Preparat Olejuszka z serii Skarb Matki, bardzo fajny preparat bardzo pomocny:)

  • HelowaMama

   Ależ mnie ta Olejuszka wymęczyła! Dziecko z wiecznie tłustą głową i wyczesywanie…brrr… Polecam Mustela krem na ciemieniuszkę. Użyłam dwa razy. Żadnego wyczesywania! Ciemieniucha więcej się nie pojawiła, mimo iż mała miała skazę łojotokową!

 3. Olka

  U nas problem zniknął po produkcie aptecznym, za parę złotych do zrobienia w aptece, polecam

 4. Ja

  Ile my się nawalczyliśmy z ciemieniuchą, w końcu pomógł tani, apteczny produkt, wykonany na receptę, zlecony przez pediatrę.

 5. Karola

  Świetne rady, bardzo dziękuję

 6. K

  Pozbyłam się ciemieniuchy u kilkumiesięczne córci dzięki nasmarowaniu główki parafiną ciekłą, którą należy kilka chwil potrzymać na skórze główki, a następnie pomasować płatkami owsianymi namoczonymi w wodzie. Po tym umyć główkę odpowiednim szamponem. Ciemieniucha zniknęła bezpowrotnie po około 4-5 zabiegach.

 7. Malwina

  U nas wcale nie było problemu z ciemieniuchą. Od początku stosowaliśmy szampon musteli i powiem Wam, że rewelacja! myje dzieci do tej pory tym szamponem i nie ma żadnego problemu. Z tym, że za poradą położnej, która poleciła mi ten szampon pielęgnację należy zacząć od początku a nie np kombinować kiedy już pojawia się problem z ciemieniuszką. polecam. Sprawdziłam na własnej skórze.

 8. Monia

  Wszędzie piszą aby smarować oliwką i wyczesywać-wycierać po kilku minutach. U mojego synka pojawiła się na brwiach. Była co raz paskudniejsza a oliwka nie pomagała. Zastosowałam krem od alergii (rewelacyjny i bardzo bezpieczny – naturalny). Pomogło – juz po drugim zaaplikowaniu była różnica. Byłam zaskoczona. Ten krem to EGZEMA (na bazie konopi siewnych). Ogólnie polecam krem do wszystkiego0. Jest bardzo wydajny i skuteczny.

Więcej w Małe dziecko, Niemowlę
Mother Breastfeeding Baby In Nursery
Karmienie piersią – czy to jest dla mnie?

Przegląd płynów do kąpieli dla dzieci Johnson’s Baby
Babbling infant
Ósmy miesiąc życia dziecka

Zamknij