Kalendarz ciąży

komentarzy: 6 , aktualizacja: 27.09.2014 12:17:32

kalendarz ciazy 264x300 Kalendarz ciążyCiąża to okres od zapłodnienia do porodu. Pierwsza data jest zazwyczaj trudno uchwytna, dlatego czas trwania ciąży umownie jest liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (niektórzy za początek ciąży uznają dopiero zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w ścianie macicy).

Na podstawie pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesięcznego, lekarz oblicza termin porodu. Ten w trakcie dziewięciu miesięcy może się zmieniać wraz z obserwacją ciała kobiety, rozwoju ciąży, a zwłaszcza zmian, jakie zachodzą w brzuchu matki – u dziecka. Po każdym badaniu USG szacunkowy termin rozwiązania ciąży może być inny. Jednak i tak ostatecznie o terminie porodu decyduje dziecko. Za ciążę donoszoną uznaje się tą, w której przypadku poród odbywa się w 40 tygodniu +- 2 tygodnie.

 

Ciążę dzielimy na trzy trymestry. Każdy trymestr to trzy miesiące, w trakcie których dynamicznie rozwija się płód oraz zmianom podlega ciało matki.

Zacznij z nami podróż po poszczególnych trymestrach i tygodniach ciąży, dowiedz się, co dzieje się z Twoim ciałem i co słychać u Maluszka. Przygotuj się z nami do porodu!

Dorota, mama trzyipółletniej Oliwii i rocznej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Nie znosi wypowiedzi o idealnych niemowlakach, które od pierwszych tygodni przesypiają całe noce, nie grymaszą przy jedzeniu, nigdy nie miewają kolek i złych humorów. Dzieci są tylko dziećmi. Mają prawo do gorszych dni. Tak jak ich rodzice. Uwielbia wspólne chwile z mężem i córkami. Każdego dnia uczy się, jak być trzeźwo myślącą matką.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current ye@r *

 1. madox2 / 29 listopada 2012, 19:48

  Artykuł w profesjonalny sposób wyjaśnia, czym tak naprawdę jest ciąża
  i jaki termin ona swoim zasięgiem obciąża.
  Które okresy wchodzą w jej skład?
  bo stanowi omówienie najważniejszych tutaj zasad.
  Poprzez precyzyjne określenie ciąży, możliwe jest ustalenie czasu porodu,
  co spowoduje powiększenie się naszego narodu.

 2. zagladam tu / 27 kwietnia 2013, 14:14

  Super opisane: rzetelnie i z poczuciem humoru :)

 3. Karolina / 11 grudnia 2013, 10:47

  Najlepszy kalendarz ciąży w internecie :)

 4. hana / 30 grudnia 2013, 10:29

  Kiedy i pojakim czasie iść do ginekologa żeby wykrył ciaże prosze o odpowiedzi

 5. Marta / 26 marca 2014, 13:40

  Bardzo interesuję się tym tematem.
  Myślę, że znajdę tu wiele odpowiedzi na nurtujące mnie pytania pozdrawiam serdecznie

  • Dorota Dorota / 27 marca 2014, 21:34

   Jestem przekonana, że tak właśnie będzie. Również pozdrawiam.

Ręka nadziei

Ręka nadziei

Znacie tę fotografię? Hand of Hope, czyli ręka nadziei... Zdjęcie przedstawia rączkę 21 tygodniowego Samuela, któremu dawano bardzo niewielkie szanse na przeżycie. Joseph Bruner podjął się czegoś, co wielu uważało za zbyt ryzykowne. Śródmaciczna operacja rozszczepu kręgosłupa rozpoczęła się od klasycznej laparotimii modo Pfannenstiel, wydobycia macicy i niewielkiego nacięcia, przez które lekarz zoperował kręgosłup malutkiego Samuela. Czytaj dalej

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Produkt, którego stosowanie uważane jest za szczególnie szkodliwe przez Europejskie Instytucje dostępny jest na rynku. Krem Natura Little Siberica dostępny jest w kilku polskich sklepach, także online. Czytaj dalej

Ankieta

Kiedy Wasze dziecko zrezygnowało z pieluszek w ciągu dnia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
dziecko
1 tydzień ciąży

Twoje dziecko na razie funkcjonuje w sferze marzeń. Jako przyszła mama możesz właśnie teraz ustalać z partnerem, jak będzie wyglądał...

Zamknij