Białko w moczu w ciąży

komentarzy: 4 , aktualizacja: 26.07.2013 9:54:51

Profilaktycznie oraz leczniczo w przypadku infekcji dróg moczowych warto wspomóc się domowymi sposobami. Podstawa to picie dużej ilości płynów: minimum 2-3 litrów dziennie. Wskazane będą soki i napary z żurawin.
Śladowe ilości białka w moczu mogą być także skutkiem gorączki, przemęczenia, a nawet nadmiernego wysiłku fizycznego.

Zatrucie ciążowe

Białko w moczu w ilościach większych niż śladowe może sugerować zatrucie ciążowe, czyli sygnalizuje sytuacje, kiedy nabłonek naczyń w nerkach zostaje uszkodzony.

Jeśli zatrucie ciążowe występuje w pierwszym trymestrze ciąży (objawami są wymioty, nudności) nie jest takie groźne. Jednak jeśli diagnozowane jest po 20 tygodniu ciąży, wymaga natychmiastowej ingerencji.

Zatrucie ciążowe (gestoza) manifestuje się kilkoma objawami: białkiem w moczu, nadciśnieniem tętniczym (ponad 140/90mmHg) oraz w dalszej kolejności obrzękami, z którymi kobieta w ciąży budzi się po wypoczynku nocnym.

Co równie ważne zatrucie ciążowe poprzedza często występujący stan przedrzucawkowy.
Białkomocz może być ponadto objawem niewydolności krążenia lub zapalenia stawów.

Jak postępować w przypadku zatrucia ciążowego?

Niezbędna jest stała kontrola lekarska. Kobiecie zleca się odpoczynek, często leżenie. Wykluczone jest wykonywanie pracy zawodowej.

Ważna jest również dieta. W jadłospisie powinny znajdować się produkty bogate w białko. Należy ograniczać sól oraz składniki wysokoprzetworzone, by dodatkowo nie obciążać i tak zmuszonych do zdwojonej pracy nerek.

Jeśli w białku pojawi się mocz, należy skonsultować się z ginekologiem. Tylko lekarz może stwierdzić, jaka jest przyczyna tej zmiany i jakie zastosować środki, by poradzić sobie z problemem. Dla samych ciężarnych sygnałem ostrzegawczym powinna być duża pienistość moczu…

sosrodzice

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current day month ye@r *

 1. Katarzyna Łapacz / 28 stycznia 2013, 13:20

  W moim przypadku ani jeden z wyników badania ogólnego moczu nie był prawidłowy..- zawsze albo krew, albo bakterie, albo białko i pasma śluzu… Koniec końców-niemal po każdym niepokojącym wyniku musiałam biegać z kolejną próbką „na posiew”. Ani razu zakażenie nie wyszło.. Pani doktor stwierdziła, że już taki mój urok jak widać :) A przy ostatniej konsultacji zaznaczyła, że to pewnie błąd pobierania próbki do analizy.
  Zaznaczyła, że owszem- po podmyciu się, i osuszeniu koniecznie jednorazowym papierowym ręcznikiem, ale następnie warto założyć tampon. Wiele bakterii i śluzu wypłukiwanych jest po prostu do próbki wraz z moczem właśnie z pochwy.

 2. Dominika / 28 stycznia 2013, 17:02

  Bardzo ważny temat! U mnie raz wyszła próbka śladowo…Też się bałam, ale na szczęście ginekolog mnie uspokoiła. Potem było już ok.

 3. Mtylda / 29 stycznia 2013, 10:04

  z tym tamponem to nie słyszałam…może rzeczywiście poprawiłoby to wiele wyników…

 4. Nacia / 19 lutego 2014, 16:06

  Witam!!! Naprawdę nie ma co bagatelizować sobie tego wiem co mówię. Przeszłam przez zatrucie ciążowe i również rzucawkę było to straszne więc tą razom jestem pod ścisłym nadzorem nefrologa i ginekologa.

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Podróżowanie z dzieckiem może być fantastycznym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Przebywanie na plaży, w zoo, w parku, w gorących kurortach dla wielu jest szczytem marzeń. Jak jednak zadbać o bezpieczeństwo, gdy wokół czyha tyle zagrożeń? Rozwiązaniem może być opaska na rękę z numerem telefonu: wykonana z papieru, z miejscem, do wpisania danych lub nawleczona na grubszy sznurek, przygotowana z koralików. Warto w ten prosty produkt zaopatrzyć się, jadąc na wycieczkę czy wakacje. Tak na wszelki wypadek...

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Mimo że biustonosze dla matek karmiących Canpol Babies to produkt bardzo popularny, dostępny w większych marketach i sklepach internetowych, to producent ma sporo do zrobienia, by jego oferta była w jakimś stopniu konkurencyjna i warta polecenia.

Ankieta

Gdyby finanse nie stanowiły problemu, chciałabyś pozostać z dzieckiem przez 3 lata w domu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zabawne jak dzieci…

Każdy rodzic, który ma dziecko, wie, że powodów do radości mu nie zabraknie. Przykładów można by mnożyć. Moim zdaniem na...

Zamknij