Białko w moczu w ciąży

komentarzy: 4

Profilaktycznie oraz leczniczo w przypadku infekcji dróg moczowych warto wspomóc się domowymi sposobami. Podstawa to picie dużej ilości płynów: minimum 2-3 litrów dziennie. Wskazane będą soki i napary z żurawin.
Śladowe ilości białka w moczu mogą być także skutkiem gorączki, przemęczenia, a nawet nadmiernego wysiłku fizycznego.

Zatrucie ciążowe

Białko w moczu w ilościach większych niż śladowe może sugerować zatrucie ciążowe, czyli sygnalizuje sytuacje, kiedy nabłonek naczyń w nerkach zostaje uszkodzony.

Jeśli zatrucie ciążowe występuje w pierwszym trymestrze ciąży (objawami są wymioty, nudności) nie jest takie groźne. Jednak jeśli diagnozowane jest po 20 tygodniu ciąży, wymaga natychmiastowej ingerencji.

Zatrucie ciążowe (gestoza) manifestuje się kilkoma objawami: białkiem w moczu, nadciśnieniem tętniczym (ponad 140/90mmHg) oraz w dalszej kolejności obrzękami, z którymi kobieta w ciąży budzi się po wypoczynku nocnym.

Co równie ważne zatrucie ciążowe poprzedza często występujący stan przedrzucawkowy.
Białkomocz może być ponadto objawem niewydolności krążenia lub zapalenia stawów.

Jak postępować w przypadku zatrucia ciążowego?

Niezbędna jest stała kontrola lekarska. Kobiecie zleca się odpoczynek, często leżenie. Wykluczone jest wykonywanie pracy zawodowej.

Ważna jest również dieta. W jadłospisie powinny znajdować się produkty bogate w białko. Należy ograniczać sól oraz składniki wysokoprzetworzone, by dodatkowo nie obciążać i tak zmuszonych do zdwojonej pracy nerek.

Jeśli w białku pojawi się mocz, należy skonsultować się z ginekologiem. Tylko lekarz może stwierdzić, jaka jest przyczyna tej zmiany i jakie zastosować środki, by poradzić sobie z problemem. Dla samych ciężarnych sygnałem ostrzegawczym powinna być duża pienistość moczu…

Nie mamy patentu na prawdę, bo nikt jej nie ma. Przygotowując ten artykuł, zrobiliśmy jednak sporo, by był on solidny pod względem treści i formy. Niestety nie jesteśmy wolni od literówek, zdarza nam się popełniać też inne błędy, choć bardzo staramy się, by ich tutaj nie było. Jeśli je widzisz, napisz. Z góry dziękujemy - zespół sosrodzice.pl.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. Katarzyna Łapacz Katarzyna Łapacz

  W moim przypadku ani jeden z wyników badania ogólnego moczu nie był prawidłowy..- zawsze albo krew, albo bakterie, albo białko i pasma śluzu… Koniec końców-niemal po każdym niepokojącym wyniku musiałam biegać z kolejną próbką „na posiew”. Ani razu zakażenie nie wyszło.. Pani doktor stwierdziła, że już taki mój urok jak widać :) A przy ostatniej konsultacji zaznaczyła, że to pewnie błąd pobierania próbki do analizy.
  Zaznaczyła, że owszem- po podmyciu się, i osuszeniu koniecznie jednorazowym papierowym ręcznikiem, ale następnie warto założyć tampon. Wiele bakterii i śluzu wypłukiwanych jest po prostu do próbki wraz z moczem właśnie z pochwy.

 2. Dominika Dominika

  Bardzo ważny temat! U mnie raz wyszła próbka śladowo…Też się bałam, ale na szczęście ginekolog mnie uspokoiła. Potem było już ok.

 3. Mtylda Mtylda

  z tym tamponem to nie słyszałam…może rzeczywiście poprawiłoby to wiele wyników…

 4. Nacia Nacia

  Witam!!! Naprawdę nie ma co bagatelizować sobie tego wiem co mówię. Przeszłam przez zatrucie ciążowe i również rzucawkę było to straszne więc tą razom jestem pod ścisłym nadzorem nefrologa i ginekologa.