Alkohol a płodność: jakie są fakty?

komentarzy: 2

Spożywanie alkoholu w ciąży nie jest wskazane. Pisano o tym wielokrotnie, argumentując zasadność unikania napojów z procentami w trakcie dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko. Temat ten ma jednak szersze ramy. Należałoby go potraktować jako ważne zagadnienie również w trakcie planowania ciąży. Jeśli świadomie podchodzimy do macierzyństwa i tacierzyństwa, ważne by w okresie starania się o dziecko, ograniczyć, a najlepiej całkowicie wykluczyć napoje alkoholowe.

Ostrożność w trakcie starania się o dziecko

Ostrożność ze spożyciem alkoholu w trakcie starania się o dziecko jest podyktowane nie tylko dbałością o jego harmonijny rozwój, ale również powinno być ważne z punktu widzenia płodności.

Jaki wpływ na płodność ma alkohol?

485951_28232321Okazuje się, że badania nie są jednoznaczne. Niektóre nie wykazały związku między umiarkowanym spożyciem napojów alkoholowych a płodnością. Inne natomiast niosą całkiem inne wnioski. Sugerują, że już niewielkie ilości alkoholu mogą obniżyć zdolność do poczęcia dziecka o połowę.

Najbardziej rzetelne wydaje się jednak badanie przeprowadzone na szerokiej grupie kobiet. Wskazało ono, że prawdopodobieństwo poczęciu w okresie sześciu miesięcy było dwukrotnie wyższe w przypadku kobiet, które spożywały mniej niż pięć drinków tygodniowo niż u tych, które piły więcej.

U kobiet najczęściej alkohol zwiększa ryzyko zaburzenia płodności owulacyjnej. Oddziałuje na płodność również pośrednio poprzez utrudnianie działanie kwasu foliowego. Ponadto wpływa na zakwaszenie ciała, w tym również śluzu szyjki macicy, co zmniejsza szansę przetrwania w nim plemników.

Alkohol i jego wpływ na płodność u mężczyzn

Silną zależność między spożywaniem alkoholu przez mężczyzn a czasem oczekiwania na potomka udowodniły inne badania. Wskazały one, że partnerki mężczyzn regularnie spożywających alkohol zachodziły w ciążę dwa razy później niż partnerki panów, którzy nie spożywali alkoholu wcale.

Alkohol to główny powód zaburzenia płodności u mężczyzn. Wpływa bardzo niekorzystnie na jakość plemników: zwiększa liczbę anomalii i obniża szybkość ich poruszania się. Alkohol zmniejsza również ilość testosteronu oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Jest też działanie pośrednie. Alkohol zmniejsza ponadto przyswajanie cynku, bardzo ważnego składnika z punktu widzenia męskiej płodności.

Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn prawdziwa jest zależność: im większe spożycie alkoholu, tym mniejsze szanse na zajście w ciążę. Wysokie spożycie alkoholu szkodzi płodności.

Alkohol a metody wspomagania płodności

Alkohol ma również wpływ na powodzenie technik wspomagania rozrodu. Największe zagrożenie wiąże się ze spożywaniem alkoholu na miesiąc przed zapłodnieniem in vitro oraz w trakcie przeprowadzania zabiegu. Jak wykazały liczne badania, znacznie zmniejsza ich szansę na powodzenie.

Jedno z badań skupiało się na obserwowaniu par, które poddały się zapłodnieniu pozaustrojowemu. Pozwoliło ono wykazać, że kobiety, które wypijały jednego drinka więcej niż grupa kontrolna, potrajały ryzyko, że nie zajdą w ciążę w żadnym cyklu. U mężczyzn pijących o jedną porcję alkoholu więcej niż grupa kontrolna ryzyko poronienia wzrastało od dwóch do trzydziestu razy.

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. olka k olka k

    Nie wiedziałam, że alkohol ma tak duży wpływ na płodność…

  2. jolka jolka

    Szkoda, że tyle osób zachodzi w ciążę nie w pełni świadomie :D

Więcej w Ciąża/poród
medical
Stan przedrzucawkowy – to musisz wiedzieć

kawa
Kofeina w ciąży

stockvault-a-gift-inside100030
7 zaskakujących objawów ciąży

Zamknij