Alkohol a płodność: jakie są fakty?

komentarzy: 2 , aktualizacja: 04.05.2013 14:04:59

Spożywanie alkoholu w ciąży nie jest wskazane. Pisano o tym wielokrotnie, argumentując zasadność unikania napojów z procentami w trakcie dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko. Temat ten ma jednak szersze ramy. Należałoby go potraktować jako ważne zagadnienie również w trakcie planowania ciąży. Jeśli świadomie podchodzimy do macierzyństwa i tacierzyństwa, ważne by w okresie starania się o dziecko, ograniczyć, a najlepiej całkowicie wykluczyć napoje alkoholowe.

Ostrożność w trakcie starania się o dziecko

Ostrożność ze spożyciem alkoholu w trakcie starania się o dziecko jest podyktowane nie tylko dbałością o jego harmonijny rozwój, ale również powinno być ważne z punktu widzenia płodności.

Jaki wpływ na płodność ma alkohol?

485951 28232321 238x300 Alkohol a płodność: jakie są fakty?Okazuje się, że badania nie są jednoznaczne. Niektóre nie wykazały związku między umiarkowanym spożyciem napojów alkoholowych a płodnością. Inne natomiast niosą całkiem inne wnioski. Sugerują, że już niewielkie ilości alkoholu mogą obniżyć zdolność do poczęcia dziecka o połowę.

Najbardziej rzetelne wydaje się jednak badanie przeprowadzone na szerokiej grupie kobiet. Wskazało ono, że prawdopodobieństwo poczęciu w okresie sześciu miesięcy było dwukrotnie wyższe w przypadku kobiet, które spożywały mniej niż pięć drinków tygodniowo niż u tych, które piły więcej.

U kobiet najczęściej alkohol zwiększa ryzyko zaburzenia płodności owulacyjnej. Oddziałuje na płodność również pośrednio poprzez utrudnianie działanie kwasu foliowego. Ponadto wpływa na zakwaszenie ciała, w tym również śluzu szyjki macicy, co zmniejsza szansę przetrwania w nim plemników.

Alkohol i jego wpływ na płodność u mężczyzn

Silną zależność między spożywaniem alkoholu przez mężczyzn a czasem oczekiwania na potomka udowodniły inne badania. Wskazały one, że partnerki mężczyzn regularnie spożywających alkohol zachodziły w ciążę dwa razy później niż partnerki panów, którzy nie spożywali alkoholu wcale.

Alkohol to główny powód zaburzenia płodności u mężczyzn. Wpływa bardzo niekorzystnie na jakość plemników: zwiększa liczbę anomalii i obniża szybkość ich poruszania się. Alkohol zmniejsza również ilość testosteronu oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Jest też działanie pośrednie. Alkohol zmniejsza ponadto przyswajanie cynku, bardzo ważnego składnika z punktu widzenia męskiej płodności.

Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn prawdziwa jest zależność: im większe spożycie alkoholu, tym mniejsze szanse na zajście w ciążę. Wysokie spożycie alkoholu szkodzi płodności.

Alkohol a metody wspomagania płodności

Alkohol ma również wpływ na powodzenie technik wspomagania rozrodu. Największe zagrożenie wiąże się ze spożywaniem alkoholu na miesiąc przed zapłodnieniem in vitro oraz w trakcie przeprowadzania zabiegu. Jak wykazały liczne badania, znacznie zmniejsza ich szansę na powodzenie.

Jedno z badań skupiało się na obserwowaniu par, które poddały się zapłodnieniu pozaustrojowemu. Pozwoliło ono wykazać, że kobiety, które wypijały jednego drinka więcej niż grupa kontrolna, potrajały ryzyko, że nie zajdą w ciążę w żadnym cyklu. U mężczyzn pijących o jedną porcję alkoholu więcej niż grupa kontrolna ryzyko poronienia wzrastało od dwóch do trzydziestu razy.

sosrodzice

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current day month ye@r *

  1. olka k / 4 maja 2013, 21:45

    Nie wiedziałam, że alkohol ma tak duży wpływ na płodność…

  2. jolka / 5 maja 2013, 16:52

    Szkoda, że tyle osób zachodzi w ciążę nie w pełni świadomie :D

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Podróżowanie z dzieckiem może być fantastycznym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Przebywanie na plaży, w zoo, w parku, w gorących kurortach dla wielu jest szczytem marzeń. Jak jednak zadbać o bezpieczeństwo, gdy wokół czyha tyle zagrożeń? Rozwiązaniem może być opaska na rękę z numerem telefonu: wykonana z papieru, z miejscem, do wpisania danych lub nawleczona na grubszy sznurek, przygotowana z koralików. Warto w ten prosty produkt zaopatrzyć się, jadąc na wycieczkę czy wakacje. Tak na wszelki wypadek...

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Mimo że biustonosze dla matek karmiących Canpol Babies to produkt bardzo popularny, dostępny w większych marketach i sklepach internetowych, to producent ma sporo do zrobienia, by jego oferta była w jakimś stopniu konkurencyjna i warta polecenia.

Ankieta

Gdyby finanse nie stanowiły problemu, chciałabyś pozostać z dzieckiem przez 3 lata w domu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
oczami-maluszka-harmonijka-m-iext13261242
„Oczami maluszka. Harmonijka”

Książeczka przeznaczona jest dla dzieci od urodzenia do ukończenia pierwszego roku. Szczególnie tych około dwu-trzymiesięcznych.Ustawiona w łóżeczku może skutecznie przykuwać...

Zamknij