Alkohol a płodność: jakie są fakty?

komentarzy: 2 , aktualizacja: 04.05.2013 14:04:59

Spożywanie alkoholu w ciąży nie jest wskazane. Pisano o tym wielokrotnie, argumentując zasadność unikania napojów z procentami w trakcie dziewięciu miesięcy oczekiwania na dziecko. Temat ten ma jednak szersze ramy. Należałoby go potraktować jako ważne zagadnienie również w trakcie planowania ciąży. Jeśli świadomie podchodzimy do macierzyństwa i tacierzyństwa, ważne by w okresie starania się o dziecko, ograniczyć, a najlepiej całkowicie wykluczyć napoje alkoholowe.

Ostrożność w trakcie starania się o dziecko

Ostrożność ze spożyciem alkoholu w trakcie starania się o dziecko jest podyktowane nie tylko dbałością o jego harmonijny rozwój, ale również powinno być ważne z punktu widzenia płodności.

Jaki wpływ na płodność ma alkohol?

485951 28232321 238x300 Alkohol a płodność: jakie są fakty?Okazuje się, że badania nie są jednoznaczne. Niektóre nie wykazały związku między umiarkowanym spożyciem napojów alkoholowych a płodnością. Inne natomiast niosą całkiem inne wnioski. Sugerują, że już niewielkie ilości alkoholu mogą obniżyć zdolność do poczęcia dziecka o połowę.

Najbardziej rzetelne wydaje się jednak badanie przeprowadzone na szerokiej grupie kobiet. Wskazało ono, że prawdopodobieństwo poczęciu w okresie sześciu miesięcy było dwukrotnie wyższe w przypadku kobiet, które spożywały mniej niż pięć drinków tygodniowo niż u tych, które piły więcej.

U kobiet najczęściej alkohol zwiększa ryzyko zaburzenia płodności owulacyjnej. Oddziałuje na płodność również pośrednio poprzez utrudnianie działanie kwasu foliowego. Ponadto wpływa na zakwaszenie ciała, w tym również śluzu szyjki macicy, co zmniejsza szansę przetrwania w nim plemników.

Alkohol i jego wpływ na płodność u mężczyzn

Silną zależność między spożywaniem alkoholu przez mężczyzn a czasem oczekiwania na potomka udowodniły inne badania. Wskazały one, że partnerki mężczyzn regularnie spożywających alkohol zachodziły w ciążę dwa razy później niż partnerki panów, którzy nie spożywali alkoholu wcale.

Alkohol to główny powód zaburzenia płodności u mężczyzn. Wpływa bardzo niekorzystnie na jakość plemników: zwiększa liczbę anomalii i obniża szybkość ich poruszania się. Alkohol zmniejsza również ilość testosteronu oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

Jest też działanie pośrednie. Alkohol zmniejsza ponadto przyswajanie cynku, bardzo ważnego składnika z punktu widzenia męskiej płodności.

Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn prawdziwa jest zależność: im większe spożycie alkoholu, tym mniejsze szanse na zajście w ciążę. Wysokie spożycie alkoholu szkodzi płodności.

Alkohol a metody wspomagania płodności

Alkohol ma również wpływ na powodzenie technik wspomagania rozrodu. Największe zagrożenie wiąże się ze spożywaniem alkoholu na miesiąc przed zapłodnieniem in vitro oraz w trakcie przeprowadzania zabiegu. Jak wykazały liczne badania, znacznie zmniejsza ich szansę na powodzenie.

Jedno z badań skupiało się na obserwowaniu par, które poddały się zapłodnieniu pozaustrojowemu. Pozwoliło ono wykazać, że kobiety, które wypijały jednego drinka więcej niż grupa kontrolna, potrajały ryzyko, że nie zajdą w ciążę w żadnym cyklu. U mężczyzn pijących o jedną porcję alkoholu więcej niż grupa kontrolna ryzyko poronienia wzrastało od dwóch do trzydziestu razy.

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current ye@r *

  1. olka k / 4 maja 2013, 21:45

    Nie wiedziałam, że alkohol ma tak duży wpływ na płodność…

  2. jolka / 5 maja 2013, 16:52

    Szkoda, że tyle osób zachodzi w ciążę nie w pełni świadomie :D

Ręka nadziei

Ręka nadziei

Znacie tę fotografię? Hand of Hope, czyli ręka nadziei... Zdjęcie przedstawia rączkę 21 tygodniowego Samuela, któremu dawano bardzo niewielkie szanse na przeżycie. Joseph Bruner podjął się czegoś, co wielu uważało za zbyt ryzykowne. Śródmaciczna operacja rozszczepu kręgosłupa rozpoczęła się od klasycznej laparotimii modo Pfannenstiel, wydobycia macicy i niewielkiego nacięcia, przez które lekarz zoperował kręgosłup malutkiego Samuela. Czytaj dalej

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Natura Little Siberica – szkodliwy krem dostępny na polskim rynku

Produkt, którego stosowanie uważane jest za szczególnie szkodliwe przez Europejskie Instytucje dostępny jest na rynku. Krem Natura Little Siberica dostępny jest w kilku polskich sklepach, także online. Czytaj dalej

Ankieta

Kiedy Wasze dziecko zrezygnowało z pieluszek w ciągu dnia?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...