6 tydzień ciąży

komentarzy: 5 , aktualizacja: 25.05.2013 15:29:12

To już szósty tydzień ciąży!

Być może właśnie teraz dowiesz się, że spodziewasz się dziecka. Uczucie zadowolenia może mieszać się z przerażeniem. To normalne. Przytul się mocno do partnera lub bliskiej osoby! Wszystko będzie dobrze!

Czeka Cię kilka miesięcy, które będą miały niesamowicie wzruszający finał. Twoje życie odmieni się na zawsze!

szosty tydzien ciazy 300x221 6 tydzień ciążyDziecko

Pęcherzyk ciążowy ma około 2 cm średnicy. Zarodek na tym etapie mierzy natomiast od 4 do 6 mm. W walcowatym kształcie można już wyróżnić wyraźnie głowę i pośladki.

To prawdziwy cud życia!

Już w szóstym tygodniu zarodek ma wykształconą podstawową strukturę serca. Podczas badania USG można usłyszeć bicie serca. Dodatkowo na obrazie można wyraźnie wyróżnić już zarysy kończyn, które wyglądają jak niewielkie pączki.

Oprócz mózgu, rdzenia kręgowego, zaczyna się kształtować również żuchwa. Na bocznych ścianach głowy rozwijają się oczy, które wyglądem przypominają krążki o intensywniejszym kolorze. W trakcie rozwoju ciąży oczy przesuwają się na przód głowy.

W szóstym tygodniu ciąży tworzą się także powieki, uszy i płuca. Już na tym etapie formuje się pępowina, która łączy zarodek z łożyskiem i błonami płodowymi.

Kobieta

Przyszła mama nie ma miesiączki (może się pojawić niewielkie krwawienie). Typowe jest również uczucie zmęczenia. Bolesność piersi może być naprawdę uciążliwa, szczególnie nocą, gdy sen często  przerywa dyskomfort i wewnętrzny niepokój.

Jeśli chcesz poprawić swoją wygodę, pamiętaj o tym, by już na tym etapie wybrać dobry stanik, który nie będzie uciskał i powodował bólu.

Poranne mdłości mogą pojawić się już teraz lub za kilka tygodni. Niektórym kobietom towarzyszą od samego początku wymioty (niekoniecznie poranne, ale pojawiające się w najmniej oczekiwanych momentach przez cały dzień). Nie brak także pań, które w ciąży nie wymiotują, a odczuwają jedynie delikatne mdłości.

ciaza test 300x199 6 tydzień ciążyO czym warto pamiętać?

Początek ciąży może być trudny. Około szóstego tygodnia ciąży pojawia się większość objawów ciąży (oczywiście każda kobieta jest inna i każda ciąża też, dlatego pewne objawy możesz odczuwać wcześniej, inne później). Nie oznacza to, że wszystkie musisz obserwować u siebie.

Na tym etapie mogą pojawić się zmiany w obrębie piersi, które są szczególnie wyraźne u kobiet, które nie rodziły, w mniejszym stopniu u tych, które mają dzieci. Możesz czuć, że Twój biust jest pełniejszy, ciężki, skóra napięta, otoczenie brodawek przyciemnione.

Ponadto powinnaś liczyć się z częstym oddawaniem moczu i wzmożoną wrażliwością na zapachy.

Wahania nastrojów, pogorszenie samopoczucia – to może wyprowadzić z równowagi niejedną kobietę.  Nie tak rzadko obok uczucia zmęczenia pojawia się przygnębienie, często o intensywności podobnej do depresji.

Pamiętaj, że o Twoim samopoczuciu w dużym stopniu decydują hormony i przy tym nie ma znaczenia, jak długo i jak bardzo oczekiwałaś ciąży i tego, by być mamą. Najlepsza w takich chwilach wydaje się rozmowa – z mężem, przyjaciółką, z życzliwą osobą oraz świadomość, że naprawdę będzie lepiej!

Z pamiętnika mamy

Teraz wiem na pewno, jestem w ciąży! Nęka mnie jedna uporczywa myśl, czy to stało się właśnie wtedy, kiedy mi się wydawało…Nie są mi bliskie dylematy typu: czy w kinie, w Lublinie, pociągu, a może na plaży, bo ostatnie tygodnie spędziliśmy w domu, ale i tak pojawia się dziwne uczucie.

Na początku tygodnia robię dwa testy. Pierwszy po kilku sekundach wychodzi pozytywny. Siadam na podłodze w pokoju i nie wierzę własnym oczom. Po południu wymuszam na Mężu spacer. Idziemy po drugi test. Mąż wykwalifikowany i wyuczony w temacie nie rozumie mojego pośpiechu, skoro i tak testu dzisiaj nie zrobię, bo trzeba wykonywać test rano, to skąd ten pośpiech? Po powrocie do domu wbiegam do toalety. Zamykam się i…po kilku długich minutach z niepewną miną wręczam test sprawcy całego zamieszania. :)

Zaczyna się kolejka Kamikadze i uwiecznienie tego faktu na aparacie ustawionym na statywie. Mąż się cieszy, ja nie wiem, co myśleć. Chciałam być mamą, bardzo tego pragnęłam i wyczekiwałam…, ale boję się. Leżę na dywanie i myślę. Choć jakby ktoś zapytał, o czym, powiedziałabym, że mam pustkę w głowie. Mimo to już teraz wiem, że moje życie zmieni się nie do poznania…Taki natłok myśli w połączeniu z uczuciem ogłupienia, o czym teraz jeszcze nie wiem, będzie mi towarzyszyć przez kilka następnych tygodni.

Z pamiętnika taty

Jej zachowanie jest dziwne. Widać, że coś kombinuje. Gdy w końcu dociera do mnie o co chodzi, czuję radość i…strach. Nie mogę pozbierać myśli. Patrzę jak oniemiały na test, a potem…muszę się napić. Będę ojcem. I to szybciej niż mi się wydaje!

Opracowano na podstawie:
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

 

sosrodzice

Dobry przewodnik portalu, który promuje racjonalne rodzicielstwo, zdrowe podejście do macierzyństwa i tacierzyństwa. Sos rodzice uwielbia dzieci, ale nie zapomina o rodzicach. Bo szczęśliwy rodzic to radosne dziecko. Banał? Ale jaki prawdziwy...Idziesz z nami? Zapraszamy!

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current day month ye@r *

 1. MUZA / 29 lipca 2013, 15:43

  Jestem wlasnie w szóstym tygodniu. Bardzo się ciesze…ale jeszcze nikomu nie mówię! Wy kiedy zamierzacie powiedziec? Czy juz powiedzialyscie? nie chodzi mi o ojca dziecka, oczywiscie.

  • Dorota Dorota / 30 lipca 2013, 20:20

   Powiedzieliśmy pod koniec 1 trymestru :)

 2. Asia / 20 listopada 2013, 14:58

  szósty tydzień to jeszcze jeden z łagodniejszych tygodni ciąży pierwszego trymestru :) jeszcze mogłam spokojnie chodzić na rynek po zakupy :)

 3. Mala / 7 grudnia 2013, 12:08

  Jestem w ciąży! Czyli zaczynam czytanie kalendarza ciąży! :)) Normalnie strasznie się cieszę!

  • JULA / 19 stycznia 2014, 15:48

   Gratulację :) ja mam swój rytuał, zaglądam do kalendarza ciąży w każdy piątek, kiedy zaczyna się mój tydzień :)

Integra Toys – klocki pełne wyobraźni

Integra Toys – klocki pełne wyobraźni

Klocki to chyba najlepszy prezent, jaki możemy dać dziecku. Można bawić się nim na wiele sposobów i ciągle na nowo. Możliwości jest tak wiele, że szansa, że się znudzi, jest mała. Zwłaszcza jeśli rodzic zachęca malucha, by spędzać czas w kreatywny sposób i sam ma radość z tworzenia "czegoś" z "niczego".

Nie podoba Ci się „cycek”? Zgłoś nadużycie!

Internet stał się bardzo dobrym miejscem promowania karmienia piersią. Na różnych grupach młode mamy wspierają się, dzieląc radami, jak karmić maluszka, gdy pojawiają się problemy. Są nieocenionym źródłem informacji i tak istotnego podczas naturalnego karmienia wsparcia. Często dumne z tego, że udaje im się długo karmić piersią, wstawiają zdjęcia swoje i swoich dzieci przy "cycusiu". W ten sposób publikuje się fotografie niemowlaków i dwulatków oraz starszych dzieci. Nie wszystkim to się podoba...

Ankieta

Czy Partner wystarczająco angażuje się w opiekę nad dzieckiem/dziećmi?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
5 tydzień ciąży

Jeśli nie masz okresu i podejrzewasz, że możesz być w ciąży, teraz jest właśnie ten czas, by kupić test. Domowe...

Zamknij