6 tydzień ciąży

komentarzy: 11

6 tydzień ciąży infografikaTo już szósty tydzień ciąży!

Być może właśnie teraz dowiesz się, że spodziewasz się dziecka. Uczucie zadowolenia może mieszać się z przerażeniem. To normalne. Przytul się mocno do partnera lub bliskiej osoby! Wszystko będzie dobrze!

Czeka Cię kilka miesięcy, które będą miały niesamowicie wzruszający finał. Twoje życie odmieni się na zawsze!
6 tydzień ciąży USG

Dziecko

Pęcherzyk ciążowy ma około 2 cm średnicy. Zarodek na tym etapie mierzy natomiast od 4 do 6 mm. W walcowatym kształcie można już wyróżnić wyraźnie głowę i pośladki.

To prawdziwy cud życia!

Już w szóstym tygodniu zarodek ma wykształconą podstawową strukturę serca. Podczas badania USG można usłyszeć bicie serca. Dodatkowo na obrazie można wyraźnie wyróżnić już zarysy kończyn, które wyglądają jak niewielkie pączki.

Oprócz mózgu, rdzenia kręgowego, zaczyna się kształtować również żuchwa. Na bocznych ścianach głowy rozwijają się oczy, które wyglądem przypominają krążki o intensywniejszym kolorze. W trakcie rozwoju ciąży oczy przesuwają się na przód głowy.

W szóstym tygodniu ciąży tworzą się także powieki, uszy i płuca. Już na tym etapie formuje się pępowina, która łączy zarodek z łożyskiem i błonami płodowymi.

Kobieta

Przyszła mama nie ma miesiączki (może się pojawić niewielkie krwawienie). Typowe jest również uczucie zmęczenia. Bolesność piersi może być naprawdę uciążliwa, szczególnie nocą, gdy sen często  przerywa dyskomfort i wewnętrzny niepokój.

Jeśli chcesz poprawić swoją wygodę, pamiętaj o tym, by już na tym etapie wybrać dobry stanik, który nie będzie uciskał i powodował bólu.

Poranne mdłości mogą pojawić się już teraz lub za kilka tygodni. Niektórym kobietom towarzyszą od samego początku wymioty (niekoniecznie poranne, ale pojawiające się w najmniej oczekiwanych momentach przez cały dzień). Nie brak także pań, które w ciąży nie wymiotują, a odczuwają jedynie delikatne mdłości.

O czym warto pamiętać?

Początek ciąży może być trudny. Około szóstego tygodnia ciąży pojawia się większość objawów ciąży (oczywiście każda kobieta jest inna i każda ciąża też, dlatego pewne objawy możesz odczuwać wcześniej, inne później). Nie oznacza to, że wszystkie musisz obserwować u siebie.

Na tym etapie mogą pojawić się zmiany w obrębie piersi, które są szczególnie wyraźne u kobiet, które nie rodziły, w mniejszym stopniu u tych, które mają dzieci. Możesz czuć, że Twój biust jest pełniejszy, ciężki, skóra napięta, otoczenie brodawek przyciemnione.

Ponadto powinnaś liczyć się z częstym oddawaniem moczu i wzmożoną wrażliwością na zapachy.

Wahania nastrojów, pogorszenie samopoczucia – to może wyprowadzić z równowagi niejedną kobietę.  Nie tak rzadko obok uczucia zmęczenia pojawia się przygnębienie, często o intensywności podobnej do depresji.

Pamiętaj, że o Twoim samopoczuciu w dużym stopniu decydują hormony i przy tym nie ma znaczenia, jak długo i jak bardzo oczekiwałaś ciąży i tego, by być mamą. Najlepsza w takich chwilach wydaje się rozmowa – z mężem, przyjaciółką, z życzliwą osobą oraz świadomość, że naprawdę będzie lepiej!

Z pamiętnika mamy

Teraz wiem na pewno, jestem w ciąży! Nęka mnie jedna uporczywa myśl, czy to stało się właśnie wtedy, kiedy mi się wydawało…Nie są mi bliskie dylematy typu: czy w kinie, w Lublinie, pociągu, a może na plaży, bo ostatnie tygodnie spędziliśmy w domu, ale i tak pojawia się dziwne uczucie.

Na początku tygodnia robię dwa testy. Pierwszy po kilku sekundach wychodzi pozytywny. Siadam na podłodze w pokoju i nie wierzę własnym oczom. Po południu wymuszam na Mężu spacer. Idziemy po drugi test. Mąż wykwalifikowany i wyuczony w temacie nie rozumie mojego pośpiechu, skoro i tak testu dzisiaj nie zrobię, bo trzeba wykonywać test rano, to skąd ten pośpiech? Po powrocie do domu wbiegam do toalety. Zamykam się i…po kilku długich minutach z niepewną miną wręczam test sprawcy całego zamieszania. :)

Zaczyna się kolejka Kamikadze i uwiecznienie tego faktu na aparacie ustawionym na statywie. Mąż się cieszy, ja nie wiem, co myśleć. Chciałam być mamą, bardzo tego pragnęłam i wyczekiwałam…, ale boję się. Leżę na dywanie i myślę. Choć jakby ktoś zapytał, o czym, powiedziałabym, że mam pustkę w głowie. Mimo to już teraz wiem, że moje życie zmieni się nie do poznania…Taki natłok myśli w połączeniu z uczuciem ogłupienia, o czym teraz jeszcze nie wiem, będzie mi towarzyszyć przez kilka następnych tygodni.

Z pamiętnika taty

Jej zachowanie jest dziwne. Widać, że coś kombinuje. Gdy w końcu dociera do mnie o co chodzi, czuję radość i…strach. Nie mogę pozbierać myśli. Patrzę jak oniemiały na test, a potem…muszę się napić. Będę ojcem. I to szybciej niż mi się wydaje!

Opracowano na podstawie:
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

1427

Dorota, mama trzyipółletniej Oliwii i rocznej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Nie znosi wypowiedzi o idealnych niemowlakach, które od pierwszych tygodni przesypiają całe noce, nie grymaszą przy jedzeniu, nigdy nie miewają kolek i złych humorów. Dzieci są tylko dziećmi. Mają prawo do gorszych dni. Tak jak ich rodzice. Uwielbia wspólne chwile z mężem i córkami. Każdego dnia uczy się, jak być trzeźwo myślącą matką.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 1. MUZA

  Jestem wlasnie w szóstym tygodniu. Bardzo się ciesze…ale jeszcze nikomu nie mówię! Wy kiedy zamierzacie powiedziec? Czy juz powiedzialyscie? nie chodzi mi o ojca dziecka, oczywiscie.

  • Dorota Dorota

   Powiedzieliśmy pod koniec 1 trymestru :)

  • Syluś

   to kiedy powiesz rodzinie zależy od Twojego charakteru, sposobu bycia, jaw pierwszej ciąży mamę poinformowałam w 6 tygodniu-dwa tygodnie po pozytywnym teście-rodzinę męża z tydzień potem. w drugiej powiedziałam wszystkim od razu no i zonk! poroniłam w 11 tygodniu, w 7 ciążą obumarła. Teraz jestem w 5 tygodniu i 6 dniu i wie tylko mój mama i mąż. Rodzina dowie się zapewne dopiero jak mi brzuch zacznie być widać, myślę że nie wcześniej niż po 15 tygodniu, to dla pewności, nie chce wszystkiego odkręcać i nie chcę zapeszać, bo nie chcę się rozczarować znowu. Jeżeli się nie uda to będzie nasz osobista sprawa a tak tłumaczyć się……

 2. Asia

  szósty tydzień to jeszcze jeden z łagodniejszych tygodni ciąży pierwszego trymestru :) jeszcze mogłam spokojnie chodzić na rynek po zakupy :)

 3. Mala

  Jestem w ciąży! Czyli zaczynam czytanie kalendarza ciąży! :)) Normalnie strasznie się cieszę!

  • JULA

   Gratulację :) ja mam swój rytuał, zaglądam do kalendarza ciąży w każdy piątek, kiedy zaczyna się mój tydzień :)

 4. Kasia

  Jestem w ciąży i jestem MEEGA szczęśliwa !!! Tak długo sie staraliśmy!

  • Ola

   dziewczyny dołączam do Was.
   Jak będziecie prowadzić ciążę – prywatnie, na nfz?
   macie już lekarzy?

   • madzia

    Witaj Olu ja chyba na nfz,ide dopiero do lekarza 23 lutego wiec zobaczymy co to za lekarz

 5. madzia

  ja tez jestem w ciazy:))))) ok 6-7tydzien,23 lutego ide do lekarza

 6. Maja

  „szósty tydzień to jeszcze jeden z łagodniejszych tygodni ciąży pierwszego trymestru :) jeszcze mogłam spokojnie chodzić na rynek po zakupy :)” A co powiecie na osoby, które praktycznie do końca są aktywne? Polecam artykulik

Ankieta

Czy jesteś pracującą zawodowo mamą?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...