5 tydzień ciąży

komentarzy: 4

5 tydzień ciąży infografikaJeśli nie masz okresu i podejrzewasz, że możesz być w ciąży, teraz jest właśnie ten czas, by kupić test.

Domowe testy wykonywane zgodnie z instrukcją dają wiarygodny wynik. Masz do wyboru: test paskowy, płytkowy, strumieniowy i cyfrowy. To, jaki wybierzesz, nie ma wpływu na wynik. Poszczególne rodzaje różnią się jedynie nieznacznie pod względem sposobu wykonywania testu.

A co z wynikami? Dwie kreski przynoszą niemal pewność, że zarodek zagnieździł się w jamie macicy. Negatywny wynik na tym etapie może się zmienić za kilka dni. Dlatego jeśli miesiączka po kilku dniach nadal nie pojawia się, warto powtórzyć badanie.

Dziecko

5 tydzień ciąży USG

Maluszek to nic innego, jak skupisko galaretkowych komórek, w których każdego dnia zachodzą bardzo ważne zmiany. Co prawda bardziej przypomina on kijankę, a nie dziecko i to jeszcze wielkości (z całym pęcherzykiem ciążowym) miej więcej pestki pomarańczy, ale ciągle rośnie jak na drożdżach!

Już w piątym tygodniu ciąży wykształca się cewa nerwowa, z której następnie powstaje kręgosłup i rdzeń kręgowy. Obecnie cewa nerwowa jest otwarta, ale już w przyszłym tygodniu się zamknie.

Niesamowite jest to, że większość układów, na przykład układ trawienny dopiero zaczyna się kształtować, a już na tym etapie zaczyna bić serce! Ma ono wielkość ziarenka maku, tworzą je dwa maleńkie kanaliki, które fachowo nazywane są cewami sercowymi. To właśnie serduszko powstaje jako pierwsze (w formie prostej rurki), by szybko zyskać bardziej zaawansowaną formę, w której wykształcone są komory i przedsionki.

Kobieta

W piątym tygodniu ciąży najpewniej będziesz odczuwać pierwsze objawy ciąży. Z pewnością pojawi się uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, senność. Typowy jest ból piersi, czy częste oddawanie moczu. Niektóre kobiety już teraz cierpią z powodu mdłości, jednak u większości pojawiają się one dopiero kilka tygodni później.

O czym warto pamiętać?

Pierwsza wizyta u lekarza ginekologa dobrze, by odbyła się w okolicy ósmego tygodnia ciąży.  To ważne, by zadbać o dobry wybór specjalisty. Popytaj wśród bliskich osób, kogo polecają.

Ważne, by lekarz cieszył się dobrą opinią i by wzbudzał w Tobie pozytywne uczucia. Niezbędne jest zaufanie, jakim powinnaś darzyć swojego lekarza. Pamiętaj, że w ciąży będziesz odwiedzała gabinet ginekologa bardzo często, stąd dobrze przemyśl tę decyzję, byś na wizytę nie musiała się wybierać z przymusem.

Z pamiętnika mamy

Czuję się podobnie jak przed miesiączką, ale ta, mimo coraz częstych wizyt w toalecie, by zobaczyć, czy to już, ciągle nie przychodzi. Moje piersi są lekko napuchnięte, dzięki czemu wydają się większe (co mnie akurat szczególnie nie martwi). Mdłości ciągle mnie nie opuszczają, a kurczak całkowicie poszedł w odstawkę. Nie ruszę, choćby mnie zmuszali.

Impreza. Moje urodziny. Jeszcze przed wyjściem do klubu płaczę, bo dostałam smsa od znajomej, że się spóźni. Ten błahy komunikat powoduj masę konsekwencji. Nikt mnie nie kocha, nikt nie szanuje, każdy spotyka się ze mną z musu, bo się boi odmówić. Po co w ogóle to wszystko? Leżę na łóżku i płaczę. Mąż dobija się do zamkniętych drzwi prowadzących do sypialni, gdy w końcu udaje się mu otworzyć,  patrzy z niedowierzaniem. Na szczęście dla niego i dla mnie – nic nie mówi. Tylko się przytula i głaska czule po głowie.

Na imprezie po maleńkim łyku szampana robi mi się słabo. Co chwilę, ktoś podchodzi i podaj mi drinka z zachętą w oczach. Odmawiam. Po zanurzeniu ust w wini musującym, które z szampanem ma niewiele wspólnego, kapituluję. Nie bawię się tak dobrze, jakbym chciała. Chce mi się spać.

Opracowano na podstawie:
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

Dorota, mama trzyipółletniej Oliwii i rocznej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Nie znosi wypowiedzi o idealnych niemowlakach, które od pierwszych tygodni przesypiają całe noce, nie grymaszą przy jedzeniu, nigdy nie miewają kolek i złych humorów. Dzieci są tylko dziećmi. Mają prawo do gorszych dni. Tak jak ich rodzice. Uwielbia wspólne chwile z mężem i córkami. Każdego dnia uczy się, jak być trzeźwo myślącą matką.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  1. Mangolia

    Właśnie dowiedzielam sie, że jestem 3 raz w ciąży i bardzo się cieszę :D Mamy już córkę i syna i bardzo chciałabym drugą córeczkę. Zobaczymy co przyniesie los

  2. Asia

    niesamowite jak na usg zobaczy się właśnie tą malutką kijaneczkę i usłyszy bicie serduszka :) bezcenne:)

  3. Kasia

    Dołączam do grona ciężarnych. Bardzo fajnie tutaj :)

Ankieta

Czy jesteś pracującą zawodowo mamą?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...