4 tydzień ciąży

komentarzy: 1 , aktualizacja: 05.06.2014 17:51:18

Od momentu zagnieżdżenia zarodka w macicy liczy się właściwy czas ciąży!

Do tego ważnego wydarzenia dochodzi właśnie w czwartym tygodniu ciąży. Już teraz wykonując test z krwi, możesz otrzymać jednoznaczną odpowiedź, czy jesteś w ciąży. Domowe testy mogą dać fałszywy negatywny wynik. Na ich wykonanie musisz poczekać jeszcze kilka dni.

Dziecko: czwarty tydzień ciąży

Powstała w wyniku zapłodnienia zygota błyskawicznie się dzieli i wędruje w kierunku macicy. W czwartym tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy może być dostrzeżony gołym okiem. Ma około 3 milimetry.  Zarodek rozwija się w pęcherzyku wypełnionym płynem. Osiem dni po zapłodnieniu nowe życie liczy około 200 komórek, które zaczynają się specjalizować w funkcjach, jakie będą pełnić. Komórki rozdzielają się na trzy warstwy, z których powstają najważniejsze organy.

Z najbardziej zewnętrznej (endodermy) wykształcają się płuca, wątroba i jelita. Z warstwy środkowej (mezodermy) powstają kości i mięśnie, serce i naczynia krwionośne, natomiast z najbardziej zewnętrznej (ektodermy) organizm buduje układ nerwowy, mózg, skórę, włosy i soczewki gałek ocznych.

Pod koniec tego tygodnia zarodek ma już zaczątki mózgu i oczu.

Kobieta: czwarty tydzień ciąży

Kobieta może odczuwać już pierwsze symptomy ciąży. Najczęściej są nimi rozdrażnienie, bolesność piersi, zmęczenie. Niestety większość z nich może być łatwo pomylona z objawami napięcia miesiączkowego.

O czym warto pamiętać?

Na test ciążowy wykonywany w domu trochę za szybko. Poczekaj jeszcze tydzień, by zobaczyć swój upragniony wynik.

Nie możesz się doczekać? W takim razie wybierz się na badanie krwi. To na tym etapie da Ci jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy jesteś w ciąży. Czasami warto iść do laboratorium i skończyć z tą niepewnością.

Z pamiętnika mamy

Spóźnia mi się okres. Jeszcze nic, a ja wciąż biegam do toalety. Nie, na szczęście nie wymiotuję, ale zatrzymuje się nad muszlą z uporczywymi mdłościami. Mimo że nie wymiotuję, czuje się fatalnie. Jak się do tego przygotować? Niestety chyba się nie da.

Dla mnie niebezpieczna jest teraz nawet..potrawa z kurczaka. Mięso, które z chęcią zawsze jadłam, teraz wywołujeistock 000016515599xsmall 300x241 4 tydzień ciąży u mnie mdłości do potęgi. Myśl o włożeniu do ust kawałka z gulaszu, z sałatki, czy smażonego mięsa powoduje dreszcz. Przy obiedzie po pierwszym gryzie, pytam Męża, „czy to mięso jest zepsute?”.

Zarodek, którego istnienie coraz śmielej dopuszczam do swojej myśli, coraz lepiej zagrzebuje się w ściany macicy. Z każdym dniem zwiększa swoje rozmiary. Nadal jest jednak bardzo maleńki. Pod koniec tego tygodnia mierzy jedynie 1/5 milimetra. Nie ma możliwości zobaczenia go bez sporego powiększenia!

To nieprawdopodobne, że już teraz nasze dziecko ma zaprogramowany wygląd, płeć, kolor oczu, włosów, a nawet temperament. Fascynujące, że w tych kilku komórkach wszystko się pomieściło : taki potężny zbiór informacji!

Z pamiętnika taty

Nie mogę wytrzymać tego ciągłego wróżbiarstwa. Ona chodzi i mówi, że jest w ciąży, a ja milczę. Bo co mam powiedzieć? Że nie wierzę w tak rozumianą intuicję? Choć coś jest chyba na rzeczy, bo…Ona ciągle sapie. Tak głośnie oddycha, że kilka razy zmusiłem ją, żeby przestała szorować lustro, czy zlew i obiecałem posprzątać po powrocie z pracy. Oczywiście zrobiłem to dopiero wtedy, kiedy mi przypomniała.

Żyjemy jak na huśtawce. Raz czule głaszcze się po brzuchu, za chwilę robi mi awanturę o nic…A to dopiero początek… Dwa dni temu przyszła do mnie ze łzami w oczach, bo pokłóciła się z mamą przez telefon.

Opracowano na podstawie:
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

Dorota

Dorota, mama trzyipółletniej Oliwii i rocznej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Nie znosi wypowiedzi o idealnych niemowlakach, które od pierwszych tygodni przesypiają całe noce, nie grymaszą przy jedzeniu, nigdy nie miewają kolek i złych humorów. Dzieci są tylko dziećmi. Mają prawo do gorszych dni. Tak jak ich rodzice. Uwielbia wspólne chwile z mężem i córkami. Każdego dnia uczy się, jak być trzeźwo myślącą matką.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Current day month ye@r *

  1. Asia / 29 października 2013, 14:45

    oj jeśli chodzi o mnie to akurat na kurczaka i różnego rodzaju mięso miałam ogromną ochotę:P ale prawda sapałam jak pies po wybiegu:P hahahahha mąż wciąż się pytał czy coś mi jest:P a o humorkach już nic nie wspomnę….:P

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Opaska na rękę na plażę, wycieczkę

Podróżowanie z dzieckiem może być fantastycznym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Przebywanie na plaży, w zoo, w parku, w gorących kurortach dla wielu jest szczytem marzeń. Jak jednak zadbać o bezpieczeństwo, gdy wokół czyha tyle zagrożeń? Rozwiązaniem może być opaska na rękę z numerem telefonu: wykonana z papieru, z miejscem, do wpisania danych lub nawleczona na grubszy sznurek, przygotowana z koralików. Warto w ten prosty produkt zaopatrzyć się, jadąc na wycieczkę czy wakacje. Tak na wszelki wypadek...

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Biustonosz dla matek karmiących Canpol Babies

Mimo że biustonosze dla matek karmiących Canpol Babies to produkt bardzo popularny, dostępny w większych marketach i sklepach internetowych, to producent ma sporo do zrobienia, by jego oferta była w jakimś stopniu konkurencyjna i warta polecenia.

Ankieta

Gdyby finanse nie stanowiły problemu, chciałabyś pozostać z dzieckiem przez 3 lata w domu?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj poprzedni wpis:
2 YjM2My5qcGc=
3 tydzień ciąży

W tym tygodniu dzieje się cud – jak to pięknie się zwykło określać! Najprawdopodobniej już teraz dochodzi do poczęcia, kiedy...

Zamknij