1 tydzień ciąży

1 tydzień ciąży

Twoje dziecko na razie funkcjonuje w sferze marzeń. Jako przyszła mama możesz właśnie teraz ustalać z partnerem, jak będzie wyglądał pokoik maluszka i jak zostanie przekazana wiadomość o ciąży  najbliższym.

Zdarza się również tak, że w ogóle nie planując poczęcia, za kilka tygodni będziecie równie zaskoczeni, co szczęśliwi nieoczekiwaną wiadomością. Jest się z czego cieszyć, bo zajście w ciążę wcale nie jest takie proste, jak może się wydawać! Proces, jaki musi się odbyć w ciele kobiety jest na tyle skomplikowany, że nadal bada go wielu naukowców na całym świecie. Początek życia ludzkiego dla lekarzy nawet dzisiaj pozostaje tajemniczy, mimo postępu nauki, specjaliści nadal nie wiedzą wszystkiego. By doszło do poczęcia musi zgrać się w czasie wiele procesów zarówno w organizmie przyszłej mamy jak i taty.

Tak czy inaczej za około 40 tygodni  narodziny nowego członka rodziny staną się faktem. Wydarzeniu temu z pewnością będzie towarzyszyć równie wiele radości, co niepewności.

Kobieta

Właśnie rozpoczyna się ostatnia miesiączka przed zajściem w ciążę. Jeśli jest ona dla Ciebie uciążliwa, dobra wiadomość jest taka, że kolejna pojawi się dopiero po urodzeniu dziecka, a niekiedy  kilka miesięcy później po zakończenia karmienia piersią. Nie mam wątpliwości, że nie będzie Ci jej brakować.

O czym warto pamiętać?

Zanim zaczniecie starać się o dziecko, dobrze się przyjrzeć własnemu stylowi życia, przestawiając się na „zdrowie”. Ważne jest wykonanie badań na obecność toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii. Dobrze w przypadku planowanego dziecka, pamiętać o tym, by rzucić palenie, odstawić alkohol i wszelkie używki.

Nie zapominaj o zdrowym odżywianiu! To bardzo ważne. Już teraz zacznij (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś) suplementację kwasu foliowego – w ten sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrodzonych wad cewy nerwowej.

Chcesz, by wszystko poszło sprawnie? Przeczytaj, co jeść na poszczególnych etapach cyklu, by wspomóc swoją płodność.

Z pamiętnika mamy

Właściwie nic się nie dzieje. No może tyle, że właśnie przeżywam swój ostatni okres przed zajściem w ciążę. Będę wiwatować później, gdy okaże się, że pożegnam konieczność kupowania podpasek i tamponów nie  tylko na dziewięć miesięcy, ale kolejne siedem długich miesięcy karmienia piersią – jestem po prostu szczęściarą („naiwna” – powiesz..). Będę mogła nosić jasne szorty przez cały czas i czuć się swobodnie, bez niemiłych wpadek! (chyba żartujesz).

Napisałam, że nic się nie dzieje? O Matko (to słowo wkrótce nabierze innego znaczenia), przecież właśnie decydują się losy przyszłej ciąży.

Jedno z moich dwóch jajników rozważa wypuszczenie jajeczka (ja chcę, jaaaa). Uwolnione jajeczko spotka się z plemniczkiem dopiero za dwa tygodnie. Sama nie wiem, czy już nie mogę się doczekać, czy raczej jestem spokojna.

Czekaj, czekaj, to nie takie trudne…Długo nie musiałam myśleć. Wiem, już znam odpowiedź – nie mogę się doczekać. Będę z moim mężczyzną. Blisko i to w pełnej naturze – bez środków zabezpieczających przed ciążą: ani chemicznych, ani mechanicznych. I miejmy nadzieję, że z tego wszystkiego powstanie dziecko! Huuurra!

Opracowano na podstawie:
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” lek.med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz
„Ciąża poradnik. Problemy płodności, ciąży i porodu” prof. Ian Greer
„Ciąża i poród naturalny. Jak czerpać radość z macierzyństwa. Praktyczny poradnik” dr Ortrud Lindemann, Adriana Ortembeg
„W oczekiwaniu na dziecko” Heidi Murkoff

Dorota, mama pięcioletniej Oliwii i dwuipółletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Nie znosi wypowiedzi o idealnych niemowlakach, które od pierwszych tygodni przesypiają całe noce, nie grymaszą przy jedzeniu, nigdy nie miewają kolek i złych humorów. Dzieci są tylko dziećmi. Mają prawo do gorszych dni. Tak jak ich rodzice. Uwielbia wspólne chwile z mężem i córkami. Każdego dnia uczy się, jak być trzeźwo myślącą matką.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Asia Asia

    fajnie napisane:) faktycznie tak jak w „z pamiętnika mamy” takie myśli przechodzą przez głowę :)